En Iyi Text Editor GNU Emacs

kondanta

Katılımcı Üye
29 Tem 2017
910
0
CNCF

Merhabalar, bugün en iyi text editörlerden biri olan Emacs'den bahsetmek istiyorum. Adından da anlaşılacağı üzere, ücretsiz bir editör olan emacs kendisine ait bir dil olan "Emacs lisp" ile iş yürütmektedir. Emacs-lisp ile ne yürütüyoruz derseniz, nasıl ki VSCode da config editlerken JSON ile uğraşıyorsak, Emacs'ı konfigüre ederken de elisp ile uğraşacağız demek oluyor.

Not: Bu yazımda sizlere Emacs confiği oluşturmayı öğretmeyeceğim, Emacsden bahsedeceğim.

Öncelikli olarak değinmek istediğim şey, Emacs piyasada bulabileceğiniz en esnek editör diyebilirim. Var olan tüm editörleri denemediğim için burası tamamen şahsi bir statementdır. Bir internet tabiri olarak, "Emacs sadece bir editör değil, bir işletim sistemidir." denir. Bunun sebebi, Emacs içerisinde tamamen bağımsız bir bash shelli, mozilla browserı, sisteminizde kullanmak istediğiniz geri kalan herşeyi hatta ve hatta Vim'i Emacs üzerinden çalıştırabiliyor oluşunuzdur. Kısacası Emacs'i bir Window Manager olarak görebilirsiniz. Tıpkı I3-wm gibi. Kısayol odaklı bir editör olduğu için mouse free bir kullanım sunar, bu da üretkenliğinizi arttırmanızda önemli bir rol oynamakta diye düşünüyorum.

Öncelikli olarak custom packagelara bakalım.
KO9SNb.png
Burası denk geldi gerçi ama, CSGO config syntax highlighterı bile mevcut. Burası komple kullanıcılar tarafından yazılan modlar olarak düşünebilirsiniz, ki kendi ayarlarınızı oluştururken buralarda çok zaman geçireceksiniz. Ya da biraz sonra bahsedecek olduğum, benim kendimin de kullandığı model olan, markdown modunu kullanabilirsiniz, ki tavsiyemdir. Burada Swiper ise kullanmaktan zevk aldığım bir fuzzy search modu. Bir çok editörün sunduğu CTRL + F den çok daha verimli çalışmakta.

Config demişken, oradan devam edelim.
bByLAc.png
Şimdi burada belki biraz ürkütücü duruyor olabilir ilk bakışta. Lakin şöyle ikiye ayırayım. Selection altında gördüğünüz packagelar, tahmin edebileceğiniz üzere yukarıda gösterdiğim package manager üzerinden yüklenmiş paketler. Altta Change Word alt başlığı ile gördüğünüz functionality ise kendim eklediğim bir fonksiyon. Bu şu demek, Emacs'e aklınıza gelen tüm özellikleri ekleyebilirsiniz, çünkü kod yazarak oluşturduğunuz bir config, başka editörler gibi seçenekleri ile oynadığınız bir editör değil. Ki Emacs'i inanılmaz derecede rahat kılan şeyin bu olduğunu düşünüyorum. Vim'de bulunan "C-W" kısayolunu mu eklemek istiyorsunuz, buyrun yazıp eklediniz (resimdeki örnek teknik olarak bu özellik).

Gelelim dil ve oto tamamlama özelliklerine. Emacs için aklınıza gelen her dil için bir major mod bulunmakta. Bu modlar sizin için genel olarak syntax highlighting yapmakta, fazla birşey beklemeyin bu yüzden. Ama oto tamamlama olayı popüler IDE'leri aratmayacak seviyede.
zMbMOK.png
Bu konu hakkında extra bir yorumda bulunamayacağım, oto tamamlamayı kendiniz kullanmadan pek anlatılabilecek bir özellik değil ne yazıkki. Bunlara ek olarak, multi line editing, ve neredeyse var olan her dil için fazlasıyla kullanışlı snippet modları mevcut.
KzQQad.png

9zKIx5.png

Bu arada herşeyi elinizle uzun uzun yazıp sonra tab ile tamamlanmasını bekliyorsanız, snippet kullanmayı kesinlikle ama kesinlikle öğrenin. Hayatınızı kolaylaştırır. Yukarıda gördüğünüz class örneği gibi.

8zJM25.png
Hepimizin çok önemsediği file tree olayı Emacsde biraz daha farklı olarak çalışmakta. Bir bufferda tüm açık olan dosyalarınızı görebilmektesiniz. Bence bu yeterli gibi. Bunun dışında, projeye ait tüm dosyalara da projectile adlı mod sayesinde elinizi mousea götürmenizi gereksizleştirecek derecede hızlı bir şekilde erişebiliyorsunuz. Ki pathleri de oto tamamlamakta.
SVy0O8.png

Son olarak kısaca ORG modundan bahsetmek istiyorum, bir diğer adıyla yazı yazma, not tutma modu da diyebilirsiniz. Etiket özelliği, tarih atma özelliği gibi extra çok yararlı özellikleri bulunmasının yanında yazdığınız yazıları pdf'e convert edebilmenizi de sağlamakta.
T5BT9R.png
Gündelik notlarımı yukarıda da görebildiğiniz üzere bu mod ile almaktayım. Bir çok editörün belkide en büyük eksiği bu moda eş bir özellik barındırmaması diyebilirim.

Bunlar genel olarak benim şahsi düşüncem olmakla birlikte, başka bir editöre geçemeyişimin sebeplerinden. Tabiki çok detaylı bir yazı olmadı, lakin ilginizi çekebildiysem sizi şuraya > Emacs Rocks! alabilirim. Özellikler kısa kısa tanıtılmakta. Ya da youtube üzerinden uncle bob'un emacs videolarını takip edebilirsiniz. Özellikle kendi confiğinizi oluşturmak istiyorsanız şiddetle tavsiyemdir. Umarım ilginizi çekebilmişimdir. Saygılarımla.

Vasmin

Uzman üye
19 Şub 2016
1,029
4
Çok yararlı bir konu ve güzel detaylı anlatmışsın ama biz ilk aşkımızı elimizden bırakamıyoruz : ((
Notepad (+_+ )

Dogacantr

Üye
19 Ağu 2017
83
1
bg.org.tr
Yararlı bi konu fakat benim göz nurum
VS Code daha iyi bana göre eklenti vs yüklemeden direk bircok dili barındırıyor ve istersen cok fazla yararlı eklentiler var indirebilceğin.

kondanta

Katılımcı Üye
29 Tem 2017
910
0
CNCF
Notepad++ ve Sublime text kullanıyorum. Gayet iyi şekilde yıllarca

Sublime'i anlarim da, notepad++ sanki.... olmamis gibi....

Yararlı bi konu fakat benim göz nurum
VS Code daha iyi bana göre eklenti vs yüklemeden direk bircok dili barındırıyor ve istersen cok fazla yararlı eklentiler var indirebilceğin.

Tabiki sahsi hissiyatiniz onemli, lakin `Eklenti vs yuklemeden bir cok dili barindiriyor` kismi cogu programming editoru icin haliyle emacs icin de gecerli. Ki bu diller genelde syntax highlightingden ibarettir genel olarak. Ve ikincil argumaniniz olan `cok fazla yararli eklenti` kismina bianen, Emacs'in sundugu eklenti listesine yakin olabilecegini dusunmuyorum. Tabii ki bu sebepden dolayi Emacs en iyisidir demiyorum, ki aciklamamda da Editoru kendimiz programlayabildigimiz icin en iyisi diye de belirtmistim, VSCodeun boyle bir ozelligi oldugunu hatirlamiyorum acikcasi.

Ama yorumlariniz icin tesekkurler.

'Execution

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,227
29
Ellerinize sağlık Güzel hazırlamışsınız.
İlk defa duyuyorum böyle bir programı bir denemek lazım ancak Brackets'dan şaşmadım şaşmayacağım gibi duruyor.:)

Liserjik

Kıdemli Üye
11 Ağu 2018
2,180
6
6
Nano candır. Ayrıca güzel başlık , güzel içerik ve güzel anlatım ; Eline sağlık.

ATABÖRÜ

Kıdemli Üye
30 Tem 2017
3,359
7
Ötüken
Ellerine emeğine sağlık başlıktan anladım ar-ge timinde olduğunuzu. ben sublimine text kullanırım daha rahat.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.