Eski (çok) Bilgisayarımı Nasıl Güçlendirebilirim?

kral4fero

Üye
5 Eyl 2009
96
0
13-14 yıllık bir bilgisayarım var. Bunu yeğenime vereceğim, öyle eba girsin, oyun oynasın, video izlesin falan diye fakat parçalar eski olduğu için ne alacağımı, nasıl yükseltmem gerektiğini tam olarak bilemedim. Özellikleri şöyle bırakıyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

Özellikler bunlar. Bunlara tam olarak ne eklemeliyim, kaç gb ram takabilirim, nasıl yükseltebilirim? 2gb da olsa bir ekran kartı takabilir miyim? Şu an 512 mb 64 bit ekran kartı var çünkü.

1.png

2.png

3.png

4.png

5.png

hayalet18

Kıdemli Üye
3 Şub 2015
2,327
2
ERMENISTAN
kral4fero
sana yardımcı olacağım @ ile etiket yap beni hemen dönüş yapacağım

işlemci olarak bu 2 si en üst model bunları bulup takabilirsin
Intel Core 2 Extreme QX9770
Intel Xeon X3380

bios modlu yapıp ram artırabilirsin max 8 gb bildiğim kadarıyla 4+4 gb takabilirsin yada modlu biostan sonra ram artmassa 2+2 takıp toplam 4 gb takarsın ddr3 ya destekler diye biliyorum 8 gb ramı yinede araştırıp denemen lazım
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=gewR8Sceg6Y[/ame]

ekran kartı ise amd yada nvida 4 gb takabilirsin fazla takma 4 gb 128 bit yada 4 gb 256 bit ekran kartı benim görüşüm
Ssd ekleme yaparsın , power kaç w bilmiyorum ama 500w işini görür psu

Son düzenleme:

Khanctor

Katılımcı Üye
30 Ocak 2016
506
205
İndex
İşlemcisi çok eski olduğundan yeni oyunları oynatmaz. Fakat, ebaya giriş yapabilir.

İşlemci değişimi yapabilirsiniz. Bunun için uygun anakart bulmalısınız.
Anakarta uygun ram ve ekran kartı bulmalısınız.
Biraz pahalıya kaçabilir.

Size önerim, İkinci el bilgisayarlara bakmanız. Bu bilgisayarı dizeceğiniz paraya daha iyi bir bilgisayar bulabilirsiniz

kral4fero

Üye
5 Eyl 2009
96
0
@kral4fero
sana yardımcı olacağım @ ile etiket yap beni hemen dönüş yapacağım

@hayalet18 tamam hocam beklemedeyim.

İşlemcisi çok eski olduğundan yeni oyunları oynatmaz. Fakat, ebaya giriş yapabilir.

İşlemci değişimi yapabilirsiniz. Bunun için uygun anakart bulmalısınız.
Anakarta uygun ram ve ekran kartı bulmalısınız.
Biraz pahalıya kaçabilir.

Size önerim, İkinci el bilgisayarlara bakmanız. Bu bilgisayarı dizeceğiniz paraya daha iyi bir bilgisayar bulabilirsiniz

Yok hocam yeni oyunlara zaten gerek yok ya. Gta vice city, Serious Sam 2 falan oynatıyor rahat. Bilgisayar geç falan açılıyor, ara sıra nette gezinirken kasıyor. Donuyor falan. En azından bu kasma olayını yapmasın basit işlemleri gerçekleştirirken olay o. Hesap makinesini açarken kasar mı ya bir bilgisayar? Kasıyor işte :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Khanctor

Katılımcı Üye
30 Ocak 2016
506
205
İndex
Yok hocam yeni oyunlara zaten gerek yok ya. Gta vice city, Serious Sam 2 falan oynatıyor rahat. Bilgisayar geç falan açılıyor, ara sıra nette gezinirken kasıyor. Donuyor falan. En azından bu kasma olayını yapmasın basit işlemleri gerçekleştirirken olay o. Hesap makinesini açarken kasar mı ya bir bilgisayar? Kasıyor işte :)

Ekstradan Ram takabilirsiniz o halde. Kasmayı giderebilir.

5 Ara 2019
166
2
Merhaba ;
Bu konuyu bilgisayarcıya gidip yüzyüze görüşmeniz gerekir bence. Çünkü; verilecek parçalarda seçimler yapmanız gerekecektir. Örneğin ram gerek , bu ram donanımınıza nasıl etki eder veyahut etki edecek seviyeleri veya kaliteleri değişkenlik gösterebilir. Donanımsal ihtiyaçlarınızda yüzyüze daha fazla yarar alabilirsiniz. İyi forumlar

xmajestar

Katılımcı Üye
13 Ocak 2021
624
105
tzdata-TR
dostum bu sıralar bilgisayar parçalar vs çok pahalı oldu sen en iyisi yeni pc al buna en fazla ram eklersin işlemci değişip ekran kartı takabilirsin anakarttan dolayı fazlası olmaz içindekiler önemli ise harddiski sök yeni pc al ona tak

MCO Artz

Katılımcı Üye
18 Kas 2019
267
80
Ötüken
Ram takviyesi uygun olacaktır, işlemci değişimi gerekir. Ayrıca düşünürseniz bilgisayarı bir başka bilgisayara üstüne para takviyesi yaparak takas yapmanızı öneririm.

10 Ara 2017
157
0
İstanbul
hocam bu anakarta takabileceğin işlemcileri bulman çok zor bulsan bile bozulması çok üzün sürmez. bu sistem için yatırım yapmak yerine en ucuz ve en iyi performans alınabilecek i5 2500k veya 4. nesil işlemcileri, işlemci anakart ram şeklinde set olarak alabilirsin.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.