Eski HDD virüsler yeni taktığım bilgisayarıma geçermi?

Blueteamforse

Asistan Moderatör
17 Ağu 2023
176
77
TÜRK IRKININ OLDUĞU HER YER
Yukarıda yazdığım gibi benim eski bozulan (Kardeşim 2008 li bilgisayarda gta 5 açmaya çalıştığı için bilgisayar mefta) bilgisayarımdan artan HDD'yi ekstra olarak kullanmak istiyorum.
Fakat eski bilgisayarımda bi 5-10 tane virüs vardır ve bunlar yarısı HDD'de bunu yeni bilgisayarıma takarsam ordaki virüsler yeni bilgisayarıma geçermi? veya silebilirmiyim bunu silebilirsem nasıl yardım edermisiniz.

{Konuyu yanlış yerde açtıysam özür dilerim nere açıcağımı bulamadım :) }

Umutsuz78

Black Hat Junior
3 Ocak 2020
451
153
Merhaba

Virüsün türüne göre değişir ama %80 işletim sistemini etkiler
Örnek pc'yi zombie olarak kullanmak amaçlı yapılmış bir virüs ise pc'yi illaki etkiler biçimlendirme işlemi yapmadan kullanmanızı tavsiye etmiyorum

Brenoo_

Yeni üye
14 Kas 2022
16
2
Unknown
Merhaba

Virüsün türüne göre değişir ama %80 işletim sistemini etkiler
Örnek pc'yi zombie olarak kullanmak amaçlı yapılmış bir virüs ise pc'yi illaki etkiler biçimlendirme işlemi yapmadan kullanmanızı tavsiye etmiyorum
Hocam benimde elimde böyle bir HDD vardı. Acaba bu biçimlendirme işlemini bilgisayara takmadan nasıl yapabiliriz?

Chavo}

Yeni üye
4 Eyl 2023
31
6
anti virus pc nin kendisinde olmuyo hdd veya ssd de oluyo yani pc nin bellegi de oluyo siz ne yasiyonuz onu anlamiyom virus hdd de zaten ssd cikartip hdd taktiktan sonra 5 dk format atar sonra ssd yi takar hic bisey de olmaz eski pc de bisey olmamisa yenisine de biisey olmaz.

WH0 AM İ

Üye
24 Eyl 2023
114
48
Yaşayan Forum Efsanesi
Merhaba Değerli Türk Hack Team üyesi Eski hddnizde virüs varsa bunlar yeni bilgisayarınıza bulaşabilir Bu durumu önlemek için eski hddnizi yeni bilgisayarınıza takmadan önce bir antivirüs programı ile taratmanızı öneririm Eğer eski hddnizi sadece depolama amaçlı kullanacaksanız içindeki tüm verileri silip biçimlendirmeniz de olabilir.

SpyKod

Katılımcı Üye
8 Şub 2006
350
70
Tarsus
Büyük ihtimal yedekleriniz felan vardır. Veya dökümanlarınız veya arşiviniz. Usb bağlantı elemanıyla güzel bir tarama yapıp gözden geçirin bir problem olmaz. hem temizlemiş olursunuz. En sıkıcı işlemlerden birisi sürekli format atmak :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.