Excel verisini siteme çekebilir miyim?

AlucaarD

Katılımcı Üye
9 Tem 2015
422
0
Online excel uygulmasında x satırında ki y sırasının verisini web siteme çekebilir miyim?

Örneğin : 1 2 3
a b c

b text'ini web siteme çekme şansım var mıdır?

Moderatör tarafında düzenlendi:

kiss4u

Üye
9 Şub 2019
240
10
Mehaba, fazla detay vermemişsiniz fakat anladığım kadarıyla bir sitedeki excel dosyasındaki veriyi çekmek istiyorsunuz. Bu mümkündür, "web scrapping" yani web kazıma modülleri ile web sitesindeki veriyi çekip kendi sitenizde yayınlayabilirsiniz. Python bu tür konular bakımından geniş ve kapsamlı modüllere sahiptir ama isterseniz başka dilleri de kullanabilirsiniz. Python'da excel dosyalarına yönelik işlemler için modül de bulunuyor; openpyxl, xlsxwriter, pyexcel gibi modüller de var, genel olarak openpyxl kullanılıyor diye biliyorum. İsterseniz sitedeki bütün verileri çekip bir excel dosyası oluşturusunuz ve ona göre işlemlerinizi yaparsınız, isterseniz de eğer excel tablosu sitede sürekli yayınlanıyorsa tam zamanlı veri çekip yayınlayabilirsiniz. Eğer office'in tarayıcı versiyonunu kullanıyorsanız tam zamanlı alabileceğinizi sanmıyorum. Örnek olarak bir sitedeki tablodan veri çekme örneklerini bırakıyorum;

Sitenin url'i ve verilerini alacağım tablonun görüntüsü;

Verilerini çekmek istediğimiz tabloya daha detaylı bakmak için kaynağını inceleyelim;

İncelediğimizde normal olarak "table" etiketi içerisine alındığını gördük o zaman bu "table" etiketine ait bütün verileri çekelim

Windows'ta komut satırını açtım ve aşağıdaki komutları girdim;

Bu komutların sırasıyla anlamı;
1-) Web sitesine istek atmak için python'daki 'requests' modülünü dahil ediyoruz.
2-) Web sitesinden aldığımız kaynak kodlarına daha rahat erişmek için 'bs4' modülündeki BeautifulSoup'u dahil ediyoruz.
3-) İstek atacağımız url'i belirliyoruz.
4-) Siteye isteği atıp bunu da daha rahat erişmek için bir değişkene atıyoruz.
5-) BeautifulSoup'un içerisine ilk parametre olarak attığımız istekteki kodları atıyoruz ve daha sonra ikinci parametre olarak "html.parser" yani bu kodları html'e göre düzenle parametresini gönderiyoruz.
6-) Daha sonra "table" etiketine erişmek istediğimiz için soup değişkenine atadığımız html kodları içerisindeki bütün "table" etiketine ait verileri bulmasını istiyoruz ve yine rahat olması açısından bunu table adında bir değişkene atıyoruz.

Varsayılan olarak bütün verileri etiketleriyle birlikte bir liste içerisine atıyor ama biz sadece verilere ulaşmak istediğimiz için içerisindeki verileri çekelim. İçerisindeki verileri çekmek için ihtiyacımız olan kodlar;

Kod:
for i in table:
    print(i.get_text())

Bu komutu girdiğimizde karşımıza aşağıdaki gibi bir çıktı gelecektir;

İsterseniz bu veriler üzerinde de değişiklik yaparak istediğiniz verilere ulaşabilirsiniz.

Bahsettiklerim sadece bir örnekti, verilere ulaşma tekniği size kalmış, web sitenizde yayınlamak için de bir otomasyon script'i oluşturabilirsiniz. Anlaşılmayan, hatalı veya karışık bir yer varsa düzeltmek ve yardım etmek için çalışacağız, iyi forumlar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.