Exploit Guard

EX

Moderatör
29 Mar 2020
1,856
1,219
Herkese merhaba, bu konumuzda sizlere; Exploit Guard oluşturma ilkesinden bahsedeceğim.

1FCF865A-D181-4C1D-9D64-F21CD7308D00.jpg

Exploit Guard Nedir?

Windows 10’u daha güvenli hale getirmek ve kötü amaçlı yazılımlara karşı mücadeledeki antivirüs uygulamasıdır. Burada yapılan yeni bir uygulama değil. Microsoft,Windows Defender’a bir dizi yeni güvenlik özelliği ekleyerek onu her zamankinden daha güçlü hale getirdi.

Exploit Guard Oluşturma

Başlıca yapılması gereken husus görselde görüldüğü üzere Windows Defender Exploit Guard'ın dört yapılandırma yöneticisini aktif hale getirmek olacaktır.

Mevcut 4 Yapılandırma:

Saldırı Yüzeyini Azaltma
Denetlenen klasör erişimi
Exploit Guard
Ağ koruması

Bu özelliği kullanmadan önce etkinleştirmeniz gerekir. Önkoşul cihazların 1709 Fall Creators Update veya Windows 10 çalıştırması ve gereksinimleri karşılaması gerekir.

Exploit Guard İlkesi Oluşturma

1. Adım:
Yapılandırma Yöneticisi konsolunda yer alan Varlıklar ve uyumluluk konsoluna > Endpoint Protection ve ardından Exploit Guard'Windows Defender tıklayın.

2. Adım: Giriş sekmesinde, Oluştur grubunda, Açıktan Yararlanma İlkesi Oluştur'a tıklayın.

3. Adım: Yapılandırma Öğesi Oluştur Sihirbazı ’nın Genel sayfasında, yapılandırma öğesi için bir ad ve isteğe bağlı bir açıklama belirtin.

4. Adım: Ardından, bu ilkeyle yönetmek istediğiniz Exploit Guard bileşenlerini seçin. Daha sonra, seçerek her bileşen için ek ayrıntılar yapılandırabilirsiniz.

Ek Ayrıntılar:

B43E0F08-B330-42A2-B083-DAC2915789BF.jpg

Saldırı Yüzeyi Azaltma: E-posta tehditlerini engellemek için yapılandırma. Ayrıca belirli dosyaları veya klasörleri bu kuraldan hariç tutabilirsiniz.

Denetlenen klasör erişimi: Engellemeyi veya denetimi yapılandırarak bu ilkeyi atlayan uygulamaları ekleyin.

Açıktan yararlanma koruması: Sistem işlemlerinin ve uygulamaların açıklarından yararlanmalarını engellemek için ayarları içeren bir XML dosyası belirtin.

Ağ koruması: Şüpheli erişimi engellemek veya denetlemek için ağ korumasını ayarlayın.

5. Adım: Daha sonra cihazlara dağıtabilirsiniz ilkeyi oluşturmak için sihirbazı tamamlayın.

Not: Açıktan yararlanma koruması için XML dosyası, makineler arasında aktarırken güvenli tutulmalıdır. İçeri aktarma sonrasında dosya silinmelidir veya güvenli bir konumda tutulmalıdır.

Exploit Guard Dağıtma

Exploit Guard ilkelerini oluşturduktan sonra, bunları dağıtmak için Exploit Guard İlkesi Dağıtma sihirbazını kullanın. Bunu yapmak için, Yapılandırma Yöneticisi konsolunda Varlıklar ve uyumluluk Endpoint Protection açın ve ardından Exploit Guard İlkesi > Dağıt'a tıklayın.

Not: Exploit Guard ilkesi dağıttıktan sonra, dağıtımı kaldırırsanız Exploit Guard ayarları istemcilerden kaldırılamaz.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.