Farklı Mısın?

Vuanays

Katılımcı Üye
15 Eyl 2018
401
72
UZAY
giphy.gif

Çok fazla insan kendinin herkesten farklı düşündüğünü, hissettiğini söyler durur ama bu durum ne kadar doğru?

Çok önceden okuduğum bir habere göre birbirini tanımayan 200 kadar insanı toplayıp bir kağıda kendilerini tanıtmalarını istemişler.
Peki sonuç ne?
Neredeyse tamamı aynı şeyi yazmıştı, bazen deli gibi gezmek istediklerini ama bazen de evden dışarı çıkmak istemediklerini, tükenmişlik sendromu yaşadıklarını ve bipolar tepkiler gösterdiklerini yazmışlar. Yani herkes aynı zihinden çıkma bir robot gibi birbirinin tekrarı olabilir :)

Yaşına göre olgun olduğunu düşünüyorsun değil mi? Hatta okulundaki insanların tamamı sana aşırı çocuksu geliyorlar, onların gelişemediğini düşünüp duruyorsun. Tıpkı diğerleri gibi.

Hiç birisini kandırmaya çalışırken küçük bir detayı görmediğin oldu mu? Genellikle birisini kandırırken yaptığımız en büyük hatalardan birisi budur, karşımızdakini küçümsemek.

O da senin gibi düşünüyor, o da senin gibi hissediyor ve en az o da senin kadar akıllı. Senin tek farkın bunu anlamak ve birisini kandırmaya çalışmadan önce kendini kandırmayı başarmak.

Kısaca;
Farklı falan değilsin, diğer insanlarla aynı şeyi düşünüyorsun aynı tepkiler veriyorsun.

Ama bunu bilmek sana çok şey kazandıracak, tüm insanlarla eşit olduğunu bilmek kendine güvenmeni ve insanları kandırırken daha zekice hamleler yapmanı sağlar.
Arada bir adım geri at ve dış dünyaya bak, hepsinin ne kadar aynı ve sa**k olduğunu göreceksin. Sonra devam et, sonuçta onlarla bir farkın yok.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

jQG9Gn.gif

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,312
4,765
ilginc bir karaktersin diyorlar reeldekiler bana .d
Hani reelde arkadaşın yoktu :d

Farklı falan değilsin, diğer insanlarla aynı şeyi düşünüyorsun aynı tepkiler veriyorsun.
Yo ben bayağı farklıyımdır. 🗿
Neredeyse tamamı aynı şeyi yazmıştı, bazen deli gibi gezmek istediklerini ama bazen de evden dışarı çıkmak istemediklerini, tükenmişlik sendromu yaşadıklarını ve bipolar tepkiler gösterdiklerini yazmışlar.
Bunlar zaten her insanda olan temel ve basit şeyler. İnsanı farklı kılan, hobileri, zaman ayırdıkları şeyler vb.

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,312
4,765
Çevrenden farklı olarak ne gibi zevklerin, eğlencelerin veya duyguların var
Sanal dünyadaki her şeyden keyif alırım.
Programlama, Siber, Animasyon, Grafik vb. günümün büyük bir kısmını bunlara ayırırım.
Şimdi bunlar için farklı değil diyeceksin ancak gayet farklı. Ülkenin yüzdelik diliminin ne kadarı bunlarla ilgileniyor?
Veya ne kadarı aynı anda bu kadar farklı alanla ilgileniyor. 100.000 insan bile olsa bu beni farklı yapar. Çünkü insanların çoğu boş.
Ne bir bilgisi ne bir hobisi var. Veya arada bir siber videoları izleyenlerden de farklıyım çünkü işim bu.
Burada farklı kılan sadece hobinin ve yaptıklarının ne olduğu değil. Nasıl yaptığın, ne kadar süre ayırdığın.
Örnekteki 100.000 kişinin kaç kişisi günde 12 saat bunlara vakit ayırır? Bu yönden bile farklı olursun.
Ayrıca duygusal anlamda da pek çok insandan farklıyımdır.

Vuanays

Katılımcı Üye
15 Eyl 2018
401
72
UZAY
Programlama, Siber, Animasyon, Grafik vb. günümün büyük bir kısmını bunlara ayırırım.
Şimdi bunlar için farklı değil diyeceksin ancak gayet farklı. Ülkenin yüzdelik diliminin ne kadarı bunlarla ilgileniyor?
Veya ne kadarı aynı anda bu kadar farklı alanla ilgileniyor. 100.000 insan bile olsa bu beni farklı yapar. Çünkü insanların çoğu boş.
Ne bir bilgisi ne bir hobisi var. Veya arada bir siber videoları izleyenlerden de farklıyım çünkü işim bu.
Burada farklı kılan sadece hobinin ve yaptıklarının ne olduğu değil. Nasıl yaptığın, ne kadar süre ayırdığın.
Örnekteki 100.000 kişinin kaç kişisi günde 12 saat bunlara vakit ayırır? Bu yönden bile farklı olursun.
Herkesin zevki farklıdır zaten. Düşünce olarak çevrenin bir kopyasısın, bunu değiştirmek için çok acı çekmen gerekecek.

George Krieger

Katılımcı Üye
8 Şub 2022
461
122
giphy.gif

Çok fazla insan kendinin herkesten farklı düşündüğünü, hissettiğini söyler durur ama bu durum ne kadar doğru?

Çok önceden okuduğum bir habere göre birbirini tanımayan 200 kadar insanı toplayıp bir kağıda kendilerini tanıtmalarını istemişler.
Peki sonuç ne?
Neredeyse tamamı aynı şeyi yazmıştı, bazen deli gibi gezmek istediklerini ama bazen de evden dışarı çıkmak istemediklerini, tükenmişlik sendromu yaşadıklarını ve bipolar tepkiler gösterdiklerini yazmışlar. Yani herkes aynı zihinden çıkma bir robot gibi birbirinin tekrarı olabilir :)

Yaşına göre olgun olduğunu düşünüyorsun değil mi? Hatta okulundaki insanların tamamı sana aşırı çocuksu geliyorlar, onların gelişemediğini düşünüp duruyorsun. Tıpkı diğerleri gibi.

Hiç birisini kandırmaya çalışırken küçük bir detayı görmediğin oldu mu? Genellikle birisini kandırırken yaptığımız en büyük hatalardan birisi budur, karşımızdakini küçümsemek.

O da senin gibi düşünüyor, o da senin gibi hissediyor ve en az o da senin kadar akıllı. Senin tek farkın bunu anlamak ve birisini kandırmaya çalışmadan önce kendini kandırmayı başarmak.

Kısaca;

Ama bunu bilmek sana çok şey kazandıracak, tüm insanlarla eşit olduğunu bilmek kendine güvenmeni ve insanları kandırırken daha zekice hamleler yapmanı sağlar.
Arada bir adım geri at ve dış dünyaya bak, hepsinin ne kadar aynı ve sa**k olduğunu göreceksin. Sonra devam et, sonuçta onlarla bir farkın yok.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

jQG9Gn.gif
çok değişken olabileceğini düşünüyorum. bende kendimi diğerlerinden daha iyi soyut düşündüğüme inanıyordum sonra aniden "yahu bu karşılaştırmayı neye göre yapıyorsun geoerge" dedim kendi kendime, hadi tanısıam tanısam xxxx kadar birini tanıyorum, peki ya diğerleri bunları nasıl hesapladın.. belki ben bilmiyorumdur, ki reelde de asosyalim... 200 kişinin üzerinde yapılan deneylerin trilyonların içinde sadece küçççççük bir kısımolduğunu düşünürsek, eğer o deneyde ben/biz yoksam/yoksak ben/biz farklı olabilirim/olabilirz ama bu kesin de değildir.. insanların düşünceleri zihnine bilgi girişine ve o bilgi hakkında ne kadar düşündüğüne, o bilgilerden yeni ürettiklerine, fark ettiğe yeni bağlantılara ve xyz sebeplerine göre değişiklik gösterebilir. bir tane arkadaş "çevren neyse sen o sun gibi bir şey yazmıl, bu da kesin değil, örnek ben çevremdekilerin düşüncesiyle hiç alakam yok.
bilimsel hipotezleri de vahiy kabul etmemek gerekiyor diye düşünyüorum -konudan bağıımsız-

Rebelkan

Blue Team Lider Yrd.
12 Şub 2019
1,848
925
Hoppa, konu yine güzel kişisel bilgi toplama, imkanına doğru ilerliyor. Şahsen ben toplamayı severim, Osinti severim yani, malum Blue Team ruhu. 💙

Soruna gelecek olursak, bilmem...Buna insanın kendisi cevap veremez bence. Bu soruya, karşındaki insanlardan daha doğru bir cevap alabilirsin, neticede insan kendisini, kendi istediği gibi görür.

İyi forumlar (y)

Yagami Light0

Katılımcı Üye
5 May 2023
717
324
23
Katiliyorum

rootibo

Kıdemli Üye
13 Mar 2023
2,168
1,460
Hoppa, konu yine güzel kişisel bilgi toplama, imkanına doğru ilerliyor. Şahsen ben toplamayı severim, Osinti severim yani, malum Blue Team ruhu. 💙

Soruna gelecek olursak, bilmem...Buna insanın kendisi cevap veremez bence. Bu soruya, karşındaki insanlardan daha doğru bir cevap alabilirsin, neticede insan kendisini, kendi istediği gibi görür.

İyi forumlar (y)
gizliden herkesin bilgilerini yazan ben.

Vuanays

Katılımcı Üye
15 Eyl 2018
401
72
UZAY
annem -ciddi-. şuan arkadaşlarımla farklı şehirlerdeyiz, en yakın 2 arkadaşımla da alakam yok, ama arkadaşlarım iyi insanlardır.
Anneniz zaten sizin yakınınız. Onu yakınınız olarak görmeseniz bile bir şey değişmiyor yani. En yakın arkadaşınızla düşündüğünüz her şey zıt olsaydı ne olurdu? Hala en yakın arkadaşın olur muydu? Kısaca çevrende seninle aynı düşünen insanlar var, düşüncesel anlamda bu senin farklı olmanı engeller.

Ben sirin babayim tabi farkli olucam xd
ahaha siz farklısınız tabi ki size bir sözüm yok

George Krieger

Katılımcı Üye
8 Şub 2022
461
122
Anneniz zaten sizin yakınınız. Onu yakınınız olarak görmeseniz bile bir şey değişmiyor yani. En yakın arkadaşınızla düşündüğünüz her şey zıt olsaydı ne olurdu? Hala en yakın arkadaşın olur muydu? Kısaca çevrende seninle aynı düşünen insanlar var, düşüncesel anlamda bu senin farklı olmanı engeller.
Ben onlara uyum sağlıyorumda ondan, aynı fikirde olduğumuzdan değil.. ilk yorumda yazdığım gibi beynine giren girdiler ve üzerinde düşündüklerin……. Bak dostum zaten tamamen zıt değil zaten, bende elma severim o da, bu benim onlara uyum sağladığımı değiştirmez. her kalıp her şeye uymuyor

Tamam önceki dediğim her şeyi salla,
BAZILARININ OLUŞTURDUKLARI KALIPLAR HER İNSANA/ŞEYLERE UYMUYORR.
Benim sorunlarımdan biri insanların her hangi bir şeyden/şeylerden gerektiğinden fazla emin olması.

Vuanays

Katılımcı Üye
15 Eyl 2018
401
72
UZAY
Ben onlara uyum sağlıyorumda ondan, aynı fikirde olduğumuzdan değil.. ilk yorumda yazdığım gibi beynine giren girdiler ve üzerinde düşündüklerin……. Bak dostum zaten tamamen zıt değil zaten, bende elma severim o da, bu benim onlara uyum sağladığımı değiştirmez. her kalıp her şeye uymuyor

Tamam önceki dediğim her şeyi salla,
BAZILARININ OLUŞTURDUKLARI KALIPLAR HER İNSANA/ŞEYLERE UYMUYORR.
Benim sorunlarımdan biri insanların her hangi bir şeyden/şeylerden gerektiğinden fazla emin olması.
Benim yazdığım şeyler çok yanlış anlaşılıyor galiba

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.