Fidye Yazılımlarına Karşı Site / TnLamaz

TnLamaz

Üye
8 Eyl 2016
142
0
Herkese iyi günler ..Ben TnLamaz ..(SeYRaNi!)
Tubitak ta karşıma çıkan bir makaleyi sizinle paylaşmak istiyorum..Önemli bir konu toplu işletmelerde , kamu alanlarının ve çoğu bilgisayarların fidye yazılımıyla karşı karşıya kaldığını biliyorsunuz..Sizinde başınıza gelmesi an meselesi :) bunun için sizinle paylaşma gereği duydum ..​

Bilgisayarınıza bir şekilde girerek tüm dosyalarınızı şifreleyen , ardından da tekrar erişime açmak için sizden fidye isteyen baş belası yazılımlardan haberiniz vardır..

Aslında bunların bazılarının çaresi var , ama bu çareleri bulmak için dağınık haldeki pek çok kaynağı taramak gerekiyordu.

Nihayet Hollanda Polisi Ulusal Gelişmiş Suçlar Birimi , Europol Avrupa Siber Suçlar Merkezi , Kaspersky Lab ve Intel Securıty bir araya gelerek " No More Ransom " adını verdikleri bir sitede tüm bu çözümleri bir araya getirmeye karar verdiler..

Site size sadece fidye yazılımları ve nasıl koruyacağınıza dair detaylı bilgi vermekle kalmıyor , maruz kaldığınızda saldırganların bıraktığı mesajlara ve şifrelenmiş dosyalara dair örnek yolladığınızda - eğer varsa- bir çözüm bulup ortaya çıkarıyor..

Site Adresi: https://www.nomoreransom.org/

Kaynak : Tubitak

egeklan

Katılımcı Üye
19 Eki 2012
961
1
O konuda dil takımı bir çalışma yapıp sitenin kullanımı bize çevirip paylaşabilir :)

O kadar zor değil kullanımı aslında. Eğer gerçekten böyle bir durum varsa ana sayfaya gidip yes'e basın. Sol taraftaki bulut resimlerine tıklayarak 1MB altında olacak şekilde virüs tarafından şifrelenmiş dosyalardan iki örnek yükleyin. Ardından sağdaki kutuya virüsün bıraktığı fidye notunun altındaki e-mail ya da web site adresini yazın.(Notu komple de ekleyebilirsiniz.) Özetle bu kadar. Devamında size nasıl bir çözüm sunacağını bilemediğim için çevirisini yapamam ama bu tarz bir virüse yakalanmış bir arkadaş varsa dediğim kısımları yapsın, sonrasındaki talimatları bana ulaştırırsa çeviri konusunda yardımcı olurum.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.