Flaş Belleğimin Güvenli Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Proixy

Yeni üye
18 Ağu 2021
42
7
Ben bilgisayarımı hem virüs var ise virüsten kurtulmak hem de biraz alan açmak için bilgisayarıma temiz bir format atmak istiyorum. Fakat bazı verilerimi güvenli bir şekilde yedeklemek istiyorum.(Flash bellek, HDD veya disk bölerek oraya yedekleme) Ama flash belleği taktığımda flash belleğe de virüs bulaşması veya iso dosyasına bulaşmasından korkuyorum. Ne yapmalıyım?

noktalıvirgül

Deneyimli Moderatör
17 Kas 2020
924
513
Merhaba,
Bilgisayarınızdaki Başlat menüsünün arama bölümüne CMD yazarak komut sistemi açmalısınız.
e4bzgx2.jpg

Buraya flaş belleğinizin sürücü harfini (Örneğin; "E:") yazıp enter'a basarak kursör'ün (cursor) alt satıra geçmesini beklemelisiniz. Sonra, attrib "-s -h /S /D *.*" (aralara boşluklar bırakarak) komutu yazılıp enter'a basıldıktan sonra "E:\>" ibaresi otomatik olarak çıkana kadar beklenmelidir.
ibxlgpn.jpg

Sonra bilgisayarınızda antivirüs programı varsa Bilgisayarım'daki (veya Bu Bilgisayar veya hangi isimdeyse) flaş belleğin üzerine sağ tıklayarak antivirüs programı ile taratmalısınız. Windows Defender ile de taratılabilir ama defender'i atlatabilen virüsler de günümüzde oldukça fazladır. Ayrıca dosyalarınızı flaşbellekten bilgisayara tekrar aktarırken yeni bir klasöre dosyalarınızı yükleyip sonra flaş belleğinizi biçimlendirirseniz daha iyi olacaktır. Yeni klasör içindeki dosyalarınızı da tekrar taratabilirsiniz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.