format cd si yapmam lazım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

brsdnhacker

Yeni üye
3 May 2012
39
0
selam ben 15 yaşındayım ve bir çok kez format cdsi yapmaya çalıştım ama hiçbirinde başarılı olamadım bazı indirdiğim dosyalar dvd ye sığmadı lütfen yardım edin nasıl format cd si yapabilirim ? :confused:

|TurKs StrongLy|

Kıdemli Üye
26 Şub 2012
2,009
5
Hangi İşletim Sistemi Format Atıcaksınız ki ? 4.7 Gblık DVD Ye Sığmıyor 8 GB lık DVD 'lerden Al yada 8 Yada 16 GB'lık Flash Disk al At İçine Flash Diskle Format At

Hojja

Üye
3 May 2012
125
0
Gaziantep
flashla atmak için

Kurulum Detayları :

Adım 1 : BartPE ‘yi hazırlamak.

1-İlk olarak PEBUILDER programını indirip herhangi işletim sistemi çalışır vaziyetteki bir bilgisayara kuruyoruz.
2-Kurulum esnasında zaten size programın kurulacağı yeri gösteriyor.. Buna dikkat edelim… Ben C: dizinine kurdum mesela ; C:pebuilder
3-Programı kurduktan sonra çalıştırarak gerekli dizin ayarlamalarını yapıyoruz.

Source : Burası XP dosyalarınızın olduğu dizin yolunuz ( Örnek CD sürücüsü G: )

4-Burada çıkış formatını dikkatle ayarlamanız gerekli.

Output: BartPE ( Zaten varsayılan olarak yazılan değer )

5-Şimdi ” Media Output ” yolunu belirteceğiz.

” Create ISO Image ” şeklinde olmalı ve ayıklama yapılacak dizin c:\pebuilder\pebuilder.iso şeklinde olmalı.

6- Build sekmesiyle ISO imajımızı oluşturuyoruz. c:\pebuilder\pebuilder.iso dizininde belirttiğimiz dosyayı gördü iseniz sorunsuz devam ediyoruz demektir.

2. Adım : Bootable USB Disk Yaratmak

1- İlk adımda işletim sistemimizin imaj şeklini meydana getirdik. Bu adımda da Flash diskimizi aynı CD sürücüsü gibi algılatmak için bir kaç basit işlem yapacağız. Bunun için ULTRAISO programını indirip kuruyoruz. Bu arada her iki programında Türkçe destekleri var, ben bilgisayar terimlerinin Türkçeleştirilmesinden yana olmadığımdan İngilizce arayüzleri ile kullanıyorum diye eklemek isterim.
2- Şimdi programın üstündeki ayarların yapılandırmasını hazırlayalım. Sırası ile ;

‘File’->’Open’ ( Ana menu altında ) Open diyoruz. “c:\pebuilder\pebuilder.iso” dosyamızı seçiyoruz.
‘Bootable’-> menüsünden ’Write disk image’ ‘ ı seçiyoruz.
USB diskimizi takalım.. Ve yazırmak için gerekli ayarların değerlerini şu şekilde girelim :

“Write Method”,USB-HDD+ is recommanded

Bu ayara dikkat ettikten sonra yazdır diyoruz. Dosya yazdırma tamamlanınca da ; XP CD mizin içindeki, i386 klasörünü komple USB diskimizin içine kopyalıyoruz. Bu durum XP kurulum dosyaları için yeterli olacaktır.

Eğer hatasız bir şekilde işlem basamaklarını uyguladı iseniz yazırma penceresinde sadece Close seçeneği çıkacaktır. İşin yarısını geçmiş bulunuyorsunuz.

3. Adım : BIOS Ayarları :

Bu kısımda BIOS ‘unuzdan Sistem açılış yolunu ilk olarak öncelikli USB diskinize atayacaksınız. Bu konuyu fazla detaylandırmanın manası olmadığını düşünüyorum. Gerekli olursa da makaleme yorum yazarak detaylı bilgi için elimden geleni yaparım diyorum ve diğer adıma geçiyorum.

4. Adım : HARDDISKI Hazırlamak :

Artık Bir Sanal İşletim sistemimiz ve içinde kurulmayı bekleyen aslanlar gibi bir Windowsumuz var diyebilirim. Şimdi ; Burada yapacağımız olay basit. USB ‘den başlattığımızda sistemi karşımıza hafifleştirilmiş bir windows gelecek :) Buradaki Başlata benzeyen yerden ( GO ) yazıyor, SYSTEM menüsü altında , A43 Filemanager aparatımızı çalıştırıyoruz. Karşımıza HDD mizde bulunan tüm klasörler gelecek :) Hddnizi burada bölümlere ayırabilir / ayrılmış bölümleriniz varsa yeniden biçimlendirebilirsiniz. Ben C: bölümünü kullanacağımdan C: dizinimi sağ tıklayıp yeniden biçimlendir diyorum. / Dikkat : FAT32 şeklinde değil.

6. Adım : XP ‘yi USB ‘den başlatır duruma gelmek :

Olayı aslında bitirdik. Şöyleki ; hatırlarsanız i386 klasörü bizim kurulum dosyalarımızın olduğu dizin. Bu dizini X:i386 yoluyla görmeniz mümkün. Buradaki X USB diskimizin adı bu arada…

Gene GO menüsünden ; CMD arabirimini başlatıyor ve şu detayları giriyoruz :

X:\i386\winnt32.exe /syspart:C: /tempdrive:C: /makelocalsource /noreboot

bunu yazıp enter’a bastığınızda kurulum ayarlarınız başlayacak .. CD numaranızı girip bölge ayarlarınızı yapacaksınız. İşlemci hızınıza göre bu durum değişebilir , ben 4 dakikada hallettim.

Yalnız dikkat etmemiz gereken yer ; XP kurulum sihirbazı bize biçimlendirmenin ilerde sorun yaratabileceğini anlatan bir uyarı verecek : installation volume to NTFS, şeklinde bunu kibarca reddedin , No ile başlayan kutucuğu işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Kopyalama işlemi balayacak ve dosyalarınız kopyalanacak. Aniden , kesilecek daha sonra kurulum işlemi. Yok ters giden bir şey yok. Her şey yolunda.. İyi gidiyorsunuz.

7. Adım : XP Kurulumuna HDD ‘den devam etmek :

Son adımdayız. Hatırlarsanız BIOS ‘tan ilk tercihimizi USB disk olarak tanımlamıştık. Şimdi bunu HDD olarak değiştirip , makinamızı yeniden başlatıyoruz. Bu arada USB diskimizide çıkarabiliriz.

Makina yeniden başlayınca, kurulum kaldığı yerden devam edecektir.
Tebrikler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.