Forumda Atılan Postlar'ın Uygunluğu

'Execution

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,228
29
Forumda Atılan Postlar'ın Uygunluğu - Yardım Merkezi Kural Güncellemesi Öneri

Uzun zamandır rahatsız olduğum ve bundan sadece kendim rahatsız olmadığımı bildiğim bir konu hakkında bir öneride bulunacağım aslında yalnız bir değil birkaç şikayetim , önerim mevcut.

1-) Yardım Merkezinin Arama Motoru Gibi Kullanılması

Evet yardım merkezi bölümüne şöyle bir göz gezdirdiğimde karşıma çıkan konular genellikle "NEDİR?" sorularına cevap aranan konular. Oysaki bölümün adı "THT YARDIM MERKEZİ" Ve yardım kelimesinin anlamı kısaca "katkı, destek"tir. Yani buradan anlayacağınız örnek veriyorum ;

üye format atmaya kalkar. Ancak bir aşamada takılır. Bunun için gelir yardım merkezine detaylı bir biçimde açıklar. Yardım ister DESTEK ister. Bunda bir sorun yok.

Ancak maalesef bazı üyeler var ki yine örnek veriyorum. "TCP/IP nedir?" diye konu açıyor Ya da başka bir nedir sorusuna yanıt arıyor. Bu durumda ha yardım merkezine gelip konu açmışsınız ha gidip Google arama motoruna yazıp yanıt aramışsınız aynı şeye denk geliyor. Sonra üye geliyor forum hakkında'ya konu açıyor. İçerik aynı şu şekilde;

"geçen yardım merkezine konu açtım. Herifin biri gelmiş C/P cevap yazmış bir de altına gelmiş youtube video linki atmış. Sanki ben bilmiyorum youtube'da ya da google'da video aramayı..."

E sen böyle diyorsun da zaten google'da aratsan , youtube'da aratsan karşına çıkacak istediğin cevap. Araştırmadan etmeden sanki Yardım Merkezi arama motoruymuş gibi konu açıyor üye. Ve bir de yardım etmek suçmuş gibi karşı geliyor. hani yardım etmeye de korkuyor insan...:)

E sonra ne oluyor? Gerçek anlamda yardım istenen konular Top15'den düşüyor. Haliyle konu sahibi güncel atmaya yöneliyor. E o da yasak. Şimdi ne yapsın gerçek anlamda yardım isteyen üye? Haliyle bir konu daha açıyor. Sorununu yazmadan önce direkt şu metni konu içeriğinin en üstüne ekliyor;

"2 saattir yardım istiyorum ilgilenen bir Allah'ın kulu yok Ben de bu forumda bilgili kişilerin olduğunu sanardım..

..... "

Burada demek istediğim yardım merkezinde nedir sorularından ziyade "şurada takıldım ne yapmalıyım?" ya da destek aranan konuların açılmasıdır belirtmek istediğim. Gelip de "Format Nedir?" konusu açılacaksa direkt bölümün adını "THT Soru - Cevap Merkezi" şeklinde değiştirelim de Bari bölümün amacıyla konular birbirine uyumlu olsun.

Bu konuda THT Yardım Merkezi Bölüm Kurallarında Bir güncelleme yapılmasını öneriyorum.

Bundan sonraki maddeler benim üyeleri eleştirdiğim maddelerdir. Bu maddeler için yönetimin elinden gelen bir şey olmayacağını belirtiyorum..

2-) Hiçbir dilde karşılığı olmayan konular / postlar

Bu sorun forumda en çok karşılaşılan sorunlardan biri . Üye konu açıyor da hangi dilde olduğunu bile anlamıyorsunuz ki konuyu okuyup cevap yazalım. İhbar ediyorsun da Moderatör de anlamıyor orada yazanı :) Haliyle konu direkt çöp ya da elden geldiği kadarıyla editleniyor.

Bu şekilde olunca üyenin arkasından atlı kovalarken konu açtığını bu nedenle yazım yanlışı yaptığını falan düşünüyor insan. Tamam belki mobilden girip konu açıyor olabilirsiniz de konu açtıktan sonra şöyle bir bakın ben ne yazmışım diye.

Tabii bu şikayetim için yönetimin elinden gelen bir şey yok:)

3-) Başlık - İçerik Uyumsuzluğu

Bir diğer konu Bazı konulara bakıyoruz. Başlıkta başka bir şey anlatılıyor , içerikte başka bir şey...

Öncelikle şunu belirteyim böyle konu açınca kaybeden bizler olmuyoruz kaybeden Konuyu açan üye oluyor. oysa konu başlığı içerikle uyumlu olsa konuyla ilgisi olan kişi direkt başlığı görüp yardım etmek amacıyla konuya girecek. Ancak bu şekilde olunca haliyle konuya giren üyeler bazen bilgileri olmadığından boşu boşuna konuya girip zamanından harcıyor. Konuyla bilgisi olan üyeler de içerikte ne yazdığını bilmediği için belki de girme gereği duymuyor. Bu yüzden konu sahibi istediği cevabı alamayabiliyor. Tamam bunun için konuyu ihbar ediyoruz. Ancak bence konunun içerikle uygun olması gerektiğini başkalarından önce konuyu açacak kişinin bilmesi gerekiyor. Bu kısımda yine moderatörlerimizin konuyu editlemek dışında yapacak bir şeyi yok :)

Konun altına attığınız postlar sizin kendinize yakıştırdığınız postlardır. Lütfen konu altına sırf post atmak için "katılmıyorum" gibi cümleler yazmayın. Herkes düşüncesini özgürce açıklayabilme hakkına sahip. Ve bu hakkını doğru bir şekilde kullanmalıdır. İlginiz için teşekkür ederim İyi forumlar...:)

Son düzenleme:

pasahan

Üye
12 Ağu 2018
66
0
Bir yerden
1) Yardım Merkezinin Arama Motoru Gibi Kullanılması

cevap : Yardım merkezi açık bir kategoridir. O kategoriye herkes istediği soruyu yazıp sorabilir. Buna örnek verirsek : "sınavlarım kötü geçti ne yapmalıyım ?" bunu bir konu halinde kimse açamaz öyle değil mi ? Varsayalım ki açtılar, düşünce bu, sürekli değişir..... Dediğin format konusuna gelecek olursak, yardım amaçlı tüm konular kendi kategorilerindedirler. Bilgisayar bölümüne bakarsan bilgisayarın ile ilgili tüm sorunlarına çözüm bulabilirsin. Eğer bulamazsan kendin çözdüğünde ekle ki aynı sorunla karşılaşanlara faydan olsun. ;)

cevap : Buna çözüm bulunamaz, adamların elini bağlayacak değilsin ya herkes benim gibi harfi harfine yazamayabiliyor. Örneğin merhaba yerine mrb yazabiliyorlar.

cevap : Yine 2. cevapta da dediğim gibi, milletin ağzı torba değil ki büzesin. Burası bir paylaşım platformu olduğu için yine insanlar diledikleri gibi yazı yazıp yazı yazmamakta özgürdür. Başlık belki de konuda onların demek istediği şeyi kapsıyordur :) Sırf konu başlık ilişkisi öğrenilsin diye ilk okul 3. sınıfta Türkçe kitaplarında makale verip, öğrencilerin başlık bulmalarını isterler. İşte başlık bulamama sorunu o kişilerin bu eğitimleri almamasından kaynaklıdır.

Son düzenleme:

'Execution

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,228
29
1) Yardım Merkezinin Arama Motoru Gibi Kullanılması

cevap : Yardım merkezi açık bir kategoridir. O kategoriye herkes istediği soruyu yazıp sorabilir. Buna örnek verirsek : "sınavlarım kötü geçti ne yapmalıyım ?" bunu bir konu halinde kimse açamaz öyle değil mi ? Varsayalım ki açtılar, düşünce bu, sürekli değişir..... Dediğin format konusuna gelecek olursak, yardım amaçlı tüm konular kendi kategorilerindedirler. Bilgisayar bölümüne bakarsan bilgisayarın ile ilgili tüm sorunlarına çözüm bulabilirsin. Eğer bulamazsan kendin çözdüğünde ekle ki aynı sorunla karşılaşanlara faydan olsun. ;)

cevap : Buna çözüm bulunamaz, adamların elini bağlayacak değilsin ya herkes benim gibi harfi harfine yazamayabiliyor. Örneğin merhaba yerine mrb yazabiliyorlar.

cevap : Yine 2. cevapta da dediğim gibi, milletin ağzı torba değil ki büzesin. Burası bir paylaşım platformu olduğu için yine insanlar diledikleri gibi yazı yazıp yazı yazmamakta özgürdür. Başlık belki de konuda onların demek istediği şeyi kapsıyordur :) Sırf konu başlık ilişkisi öğrenilsin diye ilk okul 3. sınıfta Türkçe kitaplarında makale verip, öğrencilerin başlık bulmalarını isterler. İşte başlık bulamama sorunu o kişilerin bu eğitimleri almamasından kaynaklıdır.

2. ve 3. maddeler zaten benim forum üyelerini eleştirdiğim maddeler elbette bunun önüne geçilemez.

1. maddeye vereceğiniz cevaba gelirsek benim burada üzerinde durduğum konu 1. yardım kelimesinin anlamı soru sorup cevap aramak değildir. Bir konuda destek istemektir. Ve soru sormak destek almak anlamına gelmiyor. 2. olarak üyelerin araştırmadan konu açması ve 3. olarak da yardım merkezi bölümü herkesin istediği soruları sorup cevap alacakları bölüm değildir. Bölüm açıklamasını okuyunuz. Son olarak benim ne demek istediğimi siz anlamamışsınız.

Bu arada burası paylaşım platformu olsa bile kimse istediği gibi konu açmakta özgür değildir.

Son düzenleme:

TURKISH STARS

Uzman üye
15 Eyl 2018
1,073
4
Sadece 1. yazdığına katlıyorum. Hiçbir araştırma yapmaksızın direk can simidi gibi yardım merkezıne konu açmaları benim de tuhafıma gidiyor.

'Execution

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,228
29
Fikirlerini belirtenlere teşekkürlerimi sunuyorum. Yardım merkezinde kural güncellemesi yapılması önerimin yönetim tarafından değerlendirilmesini istiyorum...

ARES AFFETMEZ

Uzman üye
23 Ağu 2017
1,759
1
C:\
Haklısın ama bazı üyelere hak veriyorum adam google veya youtube ile aratıyor anlamıyor yapmak istediği şey ingilizce veya karmaşık sadece nasıl kullanılacağı anlatılmış nerden nasıl kuracağını anlatmamış şeyler filan çıkıyor anlamıyor bu nedenle anlaması zor başlık veya konu içeriği yazıyor yeni olanlar neysede hani yardım ettikçe şu forum hakkında bölümüne konu açan nankör olanlar burda kimse onlara yardım etmek zorunda değil ama ettiğindede bir yerleri kalkıyor yardım eden kişiyi kötülüyorlar

'Execution

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,228
29
Haklısın ama bazı üyelere hak veriyorum adam google veya youtube ile aratıyor anlamıyor yapmak istediği şey ingilizce veya karmaşık sadece nasıl kullanılacağı anlatılmış nerden nasıl kuracağını anlatmamış şeyler filan çıkıyor anlamıyor bu nedenle anlaması zor başlık veya konu içeriği yazıyor yeni olanlar neysede hani yardım ettikçe şu forum hakkında bölümüne konu açan nankör olanlar burda kimse onlara yardım etmek zorunda değil ama ettiğindede bir yerleri kalkıyor yardım eden kişiyi kötülüyorlar

Aynen bundan bahsediyorum. Google'da aradığını bulamayanlar elbette gelip konu açsın en doğal hakkıdır. Ancak böyle araştırmadan konu açınca illet geliyor:)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.