Fotoğraf İstihbaratı’na (IMINT) Giriş ÇEVİRİ// ENİGMA KULÜBÜ

pollyanna

Üye
26 Nis 2019
53
0
Fotoğraf İstihbaratı’na (IMINT) Giriş​
IMINT ya da fotoğraf istihbaratı; HUMINT,MASINT ve SIGINT (sırasıyla insan,ölçüm ve hedef frekans ve sinyal istihbaratı) ile birlikte dört ana istihbarat dalından biridir.Önceden fotografik istihbarat ya da PHOTOINT olarak bilinen IMINT; fotoğrafçılık,kızılötesi sensörler,sentetik açınımlı radar ve diğer görüntüleme teknolojileriyle elde edilirdi.1970’lerde terminolojideki PHOTOINT’ten IMINT’e geçişi etkileyen faktör kaynakların ve tekniklerin zenginliği idi.​
YHk2DG.png
IMINT koleksiyon platformları Fransız Devrimi’nin başından beri kullanılan gözetim balonlarından KH ya da KEYHOLE serileri gibi uydulara kadar çeşitlilik gösterir.Amerika Birleşik Devletleri’nin kullandığı KEYHOLE,CORONA ve diğer uydu sistemlerine ek olarak,istihbarat toplamak için açıkça görevlendirilmeyen uydular da bulunur.Ayrıca insanlı ve insansız uçaklar da uzun süre fotoğraf istihbaratı toplama görevinde kullanıldı.Bu uçaklar İkinci Dünya Savaşı’nın B-17 Uçan Kalelerinden 1950’den beri kullanımda olan U-2’ye ve Basra Körfezi Savaşı’nda kullanılan Öncü İnsansız Hava Araçları’na kadar çeşitlilik gösterdi.
Görüntüler bir kere toplandığında,çoğu Washington’da olan,Ulusal Fotoğraf Yorumlama Merkezi’ndeki (NPIC) D.C teknisyenlerine,Ulusal Görüntü ve Harita Ajansı’na (NIMA) ve bu tür yüksek yerlerden ya da uzaydan çekilen fotoğrafları inceleme konusunda uzman olan birimlere gönderilmesi gerekir.Bu görüntülerden,görüntü teknisyenleri,birçoğu meslekten olmayan kişiler için en basit anlamda bile yorumlamanın son derece zor olacağı asker ve malzeme ya da düşman hareketleri ile ilgili bilgileri ayırt edebilirler.

RmCfoG.jpg
Bu resimde eski yapıtların yağmalandığına dair işaretler görebiliyor musunuz?
Sanırım ben görebiliyorum.Anayolun sol tarafında üç yağma çukuru bulunuyor.Ve galiba yolun sağ tarafında,ilk sıradaki küçük tepelerin dibinde daha fazla çukur görüyorum.Bunlar belki bitki örtüsü olabilir fakat gölgeleme ve dağılım yağmalama olduğunu belirtiyor – en azından bana göre.
Peki yağma çukurlarını nasıl ayırt ettim? GlobalXplorer Projesi’ne katıldım!
National Geographic’in GlobalXplorer Projesi’ni nasıl tanıttığına bakalım:
“GlobalXplorer arkeologlar için hala mevcut uydu görüntülerinin olağanüstü zenginliğini analiz eden çevrimiçi bir platformdur. 2016 TED ödülü sahibi ve National Geographic araştırmacısı Dr.Sarah Parcak’ın başlattığı ve “dünya için dilek” olarak tabir ettiği GlobalXplorer, arkeolojik keşiflerin mucizesini herkese kazandırmayı ve geçmişle olan bağımızı daha iyi anlamamıza yardım etmeyi hedeflemektedir.Dr. Parcak’ın yöntemleri şimdiye kadar; 3,100 potansiyel yerleşim alanı ve Mısır’daki 1,000 potansiyel kayıp mezara ek olarak,17 piramidin de yerinin saptanmasına yardım etti -diğer bir yandan Dr. Parcak, Viking dünyası ve Roma İmparatorluğu’nda kayda değer buluşlar yaptı.”
Bu görevi başarıyla tamamlamak için GlobalXplorer Projesi,sizi arkeolojik bölgelerin yağmalandığını nasıl anlayacağınızı öğreten kısa bir eğitime sokar.Ardından sizi ve diğer proje üyelerini yukarıdaki gibi Peru’nun binlerce uydu fotoğrafından oluşan bir veri kümesine salıverir.
Daha sonra “Bu görüntüde yağma yapılıyor mu?” sorusuna verdiğiniz cevap aynı görüntüye bakan yüzlerce insanın cevabı ile kıyaslanır.Topluluk hızlı bir şekilde proje yöneticilerinin az miktarda yerel uygulama ve koruma kaynaklarına odaklanmasını sağlayan bir görüş birliği oluşturur.
GlobalXplorer; Satellite Sentinel Projesi ve diğer kar amacı gütmeyen çalışmalar gibi,önceden sadece yüksek eğitimli istihbarat uzmanlarının aşina olduğu havadan görüntü ve görüntü analiz tekniklerinden yararlanır.Bu sayede, GlobalXplorer aynı zamanda istihbarat öğrencilerini modern görüntü analizinin bazı komisyonculuk maruz bırakan kusursuz bir araç yaratır.Ben de son zamanlarda İstihbarat Analizi için Koleksiyon Operasyonları dersi verdiğim sınıfta bu projeyi tamamen bu şekilde kullandım.Kurs,analistleri birçok modern koleksiyon operasyonunun doğasında olan zorluklara maruz bırakmak için tasarlanmıştır. Umudum,öğrencilerin koleksiyoncular ve ne yaptıkları hakkında daha fazla bilgi edinerek daha iyi bir analist olmaları ve belki bu süreçte bir miktar mezar hırsızı yakalamaları yönündedir!

Fotoğraf İstihbaratı Ürünleri
*Ağır savaş dönemi operasyonları esnasında eşit sayıda görevlendirme gereksinimlerini karşılayan 2000’i aşkın fotoğraf istihbaratı ürünü oluşturuldu.
*Pasifik Ortak İstihbarat Merkezi’ni desteklemek için fotoğraf istihbaratı ürünlerinin kullanılması ve yaygınlaştırılması adına fotoğraf analisti görevi yapıldı.
*Standart işletme prosedürlerini ve başvuran kişinin parametrelerini takip eden fotoğraf istihbaratı ürünleri analiz edildi ve oluşturuldu.
*Orta Doğu’da çalışan 15 tam kaynaklı analisti desteklemek adına ulusal düzeyde fotoğraf istihbaratı ürünleri sağlandı.
*Detaylı ücretsiz metin anlatısı ve güncel fotoğraf istihbaratı ürün ve raporları hazırlandı.
*AFSOC Füzyon Korelasyon ve Analiz Ekibi’ni desteklemek için fotoğraf istihbaratı ürünleri tasarlandı,analiz edildi,üretildi ve dağıtıldı.
*Deniz İstihbarat Bürosu (ONI) için 7/24 gözetlenen katta fotoğraf istihbaratı ürünleri tam zamanında yerine getirildi.
*Ortak Özel Harekat Komutanlığı’nı desteklemek için fotoğraf istihbaratı ürünleri tasarlandı,analiz edildi,üretildi ve dağıtıldı.
*Çeşitli fotoğraf istihbaratı ürünlerinden yararlanmak için 475’i aşkın görsel indirildi ve alındı.
*MIC destekli fotoğraf istihbaratı ürünleri 30 saniyenin üzerinde bir süreyle tamamlandı.
*Ticari fotoğraf istihbaratı ürünleri sipariş edildi,analiz edildi,üretildi ve dağıtıldı.
*1900’ü aşkın fotoğraf istihbaratı ürünü için 140 tamamlanmış istihbarat talebi düzenlendi ve üretildi.
sLwCj9.jpg

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.