FPS Oyunları İçin Monitör Önerileri

magarex

Uzman üye
16 Ocak 2010
1,017
1
Philadelphia
Merhaba arkadaşlar.

Uzun araştırmalarım neticesinde kendi tespit edebildiğim input lag* ve tepki süreleri** oyunlar için uygun ve pahalı olmayan monitörlerin listesini aşağıda listeledim. Uygun fiyatlı ürünler olduğu için 3D monitörleri listeye almadım. İçlerinde tepkime ve input lag süresi daha iyi olanlar vardır, ancak bunların hepsi de hızlı hareket gerektiren ve zamanlamanın önemli olduğu oyunlar için uygundur. Aynı şekilde içlerinde eski model de vardır. Ben eski-yeni veya LCD-LED ayrımı yapmadım. Seçimleri yaparken renk doğruluk oranları kötü olmayanları seçtim. Yani işlevselliği öncelik olarak ele aldım. Buna bağlı olarak seçimlerimi, FPS oyunları için uygun olması bakımından ağırlıklı olarak TN panel monitörler arasından yaptım. Nasıl ki monitörler arasındaki gecikme süreleri muhtelifse, aynı şekilde genellikle fiyatıyla orantılı olacak şekilde renk değerleri de muhteliftir. Şüphesiz hem renk doğruluk değerleri yüksek, hem de input lag ve tepkime süreleri düşük olan IPS monitörler de var ancak onların fiyatları ±1000 TL civarlarında olduğu için onları listeye almadım.

Umarım istifadeli olur.
ok.gif
Sizin de önereceğiniz marka ve modeller varsa listeye ekleyeyim.
icon_smile_wink.gif

Aşağıdaki Türkçe ve yabancı inceleme linkleri ve kaynakları inceleyerek, kafanızdaki birçok soruya cevap bulabilir, ihtiyacınız olan monitörü kendiniz de tespit edebilirsiniz.
ok.gif

Yabancı bazı inceleme siteleri ve kaynaklar:
Gecikme sürelerini veren siteler:
hardware: Bütün detaylarıyla 100 Monitör Testi
pclab: 75 monitörün kapsamlı incelemesinin bulunduğu bir site
hardware: İhtiyaç duyduğunuz monitör özelliklerine göre ayrıntılı arama yapabileceğiniz sayfa
prad: En kapsamlı inceleme sitelerinden biri
digitalversus (2008/2011): Monitörleri kısa ve öz olarak inceleyen bir site
digitalversus (2006/2008): Monitörleri kısa ve öz olarak inceleyen bir site
shoryuken: Bazı TV ve monitörlerin input lag sürelirinin bulunduğu sayfa
tftcentral: En kapsamlı inceleme sitelerinden biri

Gecikme sürelerini vermeyen siteler:
testfreaks: Birçok inceleme sitelerine yönlendiren bir site
pcmag: Ortalama bir inceleme sitesi. Ancak bu sitede fiyat, marka ve boyut aralığına göre de arama yapmanız mümkün.
computers.toptenreviews: Sadece monitör değil, birçok ürünün incelemesinin bulunduğu site
cnet: Yüzeysel inceleme sitesi
trustedreviews: Ortalama bir inceleme sitesi

Türkçe bazı kaynaklar:
PCLabs: LCD Monitör Satın Alma Rehberi
SDN: Monitör Satın Alma Rehberi

Input lag testi nasıl yapılır?
Input Lag Testing
Forumdaki Input Lag Testi Konusu

Şu linki kullanarak, ekranınızdaki görüntüye verdiğiniz tepki süresini ölçebilirsiniz:
Şunu unutmayın ki, monitörünüzün input lag süresi ne kadar fazlaysa, bu testteki süreleriniz de o kadar fazla (yani kötü) çıkacaktır.

humanbenchmark

Monitörünüz kaç saniyelik gecikme yapıyor?
Şu siteyi kullanarak, kendi monitörünüzün ne kadar gecikme yaptığını ölçebilirsiniz. Oradaki ayarları, ortalama oyun ayarlarınız neyse, o şekilde yapın. Bütün ayarları sonuna kadar açmayın yani.
frames-per-second

FPS oyunları için önerdiğim (pahalı olmayan) bazı monitörler:

Acer:
H243HX, H243H, H233H, S235HL.

AOC:
E2795VH, D2357PH.

Asus:
MS238H, ML238H, LS246, ML228H, VK278Q.

BenQ:
RL2450H, RL2240H.

Iiyama:
Prolite E2473HDS, ProLite B2008HDS-B1, ProLite E2273HDS-B1, ProLite G2773HS-GB1.

Samsung:
T27A950, S27A950D, T27A750, P2470H, P2450H, PX2370, XL2370, P2370, LS24B350HS, S24B350H, S23B550V (favori), S23A550HS, S22B350H, S22A350H, C23A750X, P2270, P2250.

ViewSonic:
VX2260wm, V3D245.

* Bu kavramın tam türkçe karşılığı var mı bilmiyorum. Bilgisayardan monitöre giden görüntüyü monitörün ekrana taşırken ki gecikmesi.
** İngilizcesi response time diye bilinen kavram. Günümüzdeki LCD monitörler, CRT'ler gibi elektron tabancalarıyla değil de, transistörlerle kontrol edilirler. Dolayısı ile LCD monitörlerde tazeleme hızı gibi bir kavram söz konusu değil. LCD monitörlerde önemli olan tepki süresidir. Tepki süresi, transistörün kapalı durumdan (siyah) açık duruma (beyaz) ve sonra tekrar kapalı duruma (siyah) geçmesi için gereken süredir. Ms cinsindendir ve düşük olması daha iyi anlamına gelir. Ancak siyah-beyaz-siyah geçişi için hesaplanan tepki süresi, ulaşılabilecek en iyi tepki süresidir. Üreticiler siyah-siyah geçiş yerine gri-gri geçiş değerlerini verebiliyor; bu değerler daha geçerli değerler.

Squadd

Yeni üye
4 Ağu 2012
1
0
OHA Bu nasıl bir ÇALINTIDIR böyle ...İnsan Hiç Olmazsa ALINTI yapardı yada KAYNAK gösterirdi.Azcık emeğe SAYGI ....Konu sahibi ÇALINTI yapan kişiyi KINIYORUM. Ve En içten dileklerimi ilettiyorum kendisine...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.