Gnu Linux Kitabı

Harbiye

Yeni üye
20 May 2019
19
1
Her ne kadar bu bölüme siber güvenlik ile alakalı yayınları tanıtmak daha doğru olsa da Linux siber güvenlik alanında gerekli olduğu için doğrudan olmasa da dolaylı yoldan bu kitabı bu bölümde tanıtmanın uygun olacağını düşündüm.
Merhabalar bugün sizlere yeni çıkan Gnu Linux kitabını tanıtmak istiyorum. Hepiniz biliyorsunuz ki Linux siber güvenlik alanında çalışmalar yapmak isteyen herkes için öğrenilmesi gereken ilk şey. Çoğu sızma testi uzmanı, siber güvenlik uzmanı Linux'u iyi bilmeyi şiddetle tavsiye etmekte. Zaten kullandığımız dağıtımlar Linux tabanlı olduğu için ister istemez Linux ile haşır neşir olmasınız. Kitap doğrudan siber güvenlik kitabı olmasa da siber güvenlik ile uğraşanlara da hitap ediyor(Linux sonuçta bilmeniz gereken şeylerden biri) Bu kitap siber güvenlik alanında çalışmalar yapacak ve bu alana ilgi duyanlara fazlasıyla yardımcı olacaktır. Kitap da bash script dilinde kabuk programlamanın da yer alması gerçekten güzel.
Kitabın açıklaması;
Bu kitap, Linux komut satırı ve sistem yönetimi konularını ele almaktadır. Kitapta yer alan konular herkese fayda sağlaması amacıyla hazırlanmış olup resimlerle ve örneklerle desteklenmiştir. Linux bir işletim sistemi olduğuna göre; bu sistemi bir web yazılımcısı da kullanabilir, standart bir ev kullanıcısı da.
Kitabın içeriği;
• Linux Dünyasına Giriş
• Linux Komut Satırına Giriş
• Yardım Alma Man Kılavuz Sayfaları
• Bilgi Edinme Komutları
• Dizin ve Dosya İşlemleri
• Sembolik Link ve Katı Link
• Dosyalara Erişim İzni Vermek ve Değiştirmek
• Kullanıcı ve Grup İşlemleri
• Süreçler
• SSH Servisi
• Termux
• Nano Editörü
• Kabuk Programlama
• Programcılar İçin Linux
• Web Geliştiriciler İçin Linux
• Network İşlemleri
• Wine ve PlayOnLinux
• Dosya Sıkıştırma ve Açma İşlemleri
• Yazılım Kurma, Kaldırma, Sistem Güncelleme ve Paket Yönetimi İşlemleri
• Linux Dosya Sistemi Yapısı
• Linux’ta Kullanıcı Hesapları
• Bilgisayarı Komut Satırından Kapatmak ve Yeniden Başlatmak
• Sistem Görünümünü Özelleştirme ve Masaüstü Ortamları
• Linux Kurulumu
• Vim Editör
Kitabı tüm online kitap sitelerinden GNU Linux diye aratarak satın alabilirsiniz.
Kitabı satan siteleri bulmak için aşağıdaki Linke tıklamanız yeterlidir.
https://www.kitabinabak.com/kitap/gnu-linux----kodlab--kbk--9786052118405

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.