Google Play'e ücretli uygulama atan var mı?

xenceri

Uzman üye
16 Ağu 2010
1,948
0
İstanbul
Merhabalar arkadaşlar bir iki gün sonra google play geliştirici hesabı satın alıp markete bir uygulama atmayı düşünüyorum. Uygulama ücretli olacak ama aklıma takılan bir şey var. Googleda tam olarak istediğim cevabı bulamadım. Şimdi ben bu uygulamaya bir lisans sistemi yapmalı mıyım yoksa Google bunun önlemini kendisi alıyor mu? Çünkü bir sayfada okuduğuma göre her hangi bir lisans sistemi yapmaya gerek yokmuş ama yine de ben güvenemedim açıkçası. Daha önce ücretli uygulama yükleyen var mı? Bunu kırmak kolay mı? Eğer öyleyse kendi lisans sistemimi yapacam ben.

Phoique 7

Katılımcı Üye
14 Mar 2017
505
1
Manisa
Ben tam olarak bu işler hiç anlamıyorum ama, google playa bağlı ödeme sistemleri mesela uygulama içinde premium hesap alma yeri var bunu eğer basıpta google playa bağlıyorsa ve ödeme şekli böyle ise böyle uygulamaları crackliyorlar nasıl yaptıklarını bilmiyorum ama crackliyorlar. Eğer kendi sistemini yaparsan cracklenmek için kendi önlemlerini alabilirsin.

xenceri

Uzman üye
16 Ağu 2010
1,948
0
İstanbul
Ben tam olarak bu işler hiç anlamıyorum ama, google playa bağlı ödeme sistemleri mesela uygulama içinde premium hesap alma yeri var bunu eğer basıpta google playa bağlıyorsa ve ödeme şekli böyle ise böyle uygulamaları crackliyorlar nasıl yaptıklarını bilmiyorum ama crackliyorlar. Eğer kendi sistemini yaparsan cracklenmek için kendi önlemlerini alabilirsin.

Yok hocam uygulama içi satın alma olmayacak. Uygulamada get-post işlemleriyle webapi üzerinden bilgiler geliyor sadece. Yani örneğin basit bir haber sitesi uygulaması gibi düşün. Ekstra bir şey yok uygulamada. Şimdi diyorum ki mesela biri apk dosyasını alırsa ve başka telefona yüklerse orada açılır mı uygulama yoksa bunun önlemini Google almış mı? Eğer Google önlemini almışsa bile Luckypacker gibi programlarla bunu kırabiliyorlar mı? Çünkü dediğin gibi uygulama için satın alma uygulamalarında ben de luckypacker ile satın almıştım. Hatta Kelimelik uygulaması hala bende her şeyi satın almışım gibi gözüküyor.

Phoique 7

Katılımcı Üye
14 Mar 2017
505
1
Manisa
Yok hocam uygulama içi satın alma olmayacak. Uygulamada get-post işlemleriyle webapi üzerinden bilgiler geliyor sadece. Yani örneğin basit bir haber sitesi uygulaması gibi düşün. Ekstra bir şey yok uygulamada. Şimdi diyorum ki mesela biri apk dosyasını alırsa ve başka telefona yüklerse orada açılır mı uygulama yoksa bunun önlemini Google almış mı? Eğer Google önlemini almışsa bile Luckypacker gibi programlarla bunu kırabiliyorlar mı? Çünkü dediğin gibi uygulama için satın alma uygulamalarında ben de luckypacker ile satın almıştım. Hatta Kelimelik uygulaması hala bende her şeyi satın almışım gibi gözüküyor.

Anladım dediğinizi uygulama paralı iken ücretsiz bir şekilde yayılması için korkuyorsunuz. Bundan iki örnek vereyim. Markette googleye güvenipte paralı uygulamaları apk olarak indiripte kurup oynuyordum. Hatta satın almış gibi gösteriyordu. Birde poweramp gibi ilk önce ücretsiz sürümünü yüklüyorsun sonra bunu beğenirsen ücretli unlockerini alıp full yapıyorsun adamlar kendi sistemini yapmış full sürümünü sadece 3 veya 5 dakika kullanabildim dahada kullanamadım free oluverdi en iyisi kendi sisteminizi yapın :) benim görüşüm böyledir.

RulingLvL

Katılımcı Üye
3 Haz 2017
311
0
Merhabalar arkadaşlar bir iki gün sonra google play geliştirici hesabı satın alıp markete bir uygulama atmayı düşünüyorum. Uygulama ücretli olacak ama aklıma takılan bir şey var. Googleda tam olarak istediğim cevabı bulamadım. Şimdi ben bu uygulamaya bir lisans sistemi yapmalı mıyım yoksa Google bunun önlemini kendisi alıyor mu? Çünkü bir sayfada okuduğuma göre her hangi bir lisans sistemi yapmaya gerek yokmuş ama yine de ben güvenemedim açıkçası. Daha önce ücretli uygulama yükleyen var mı? Bunu kırmak kolay mı? Eğer öyleyse kendi lisans sistemimi yapacam ben.

Full Versionun APK dosyasını Paylaşırlar Kendi Lisans Sistemini Yapmassan Bence Uygulamayı Ücretsiz Yap Uygulamada Kayıt Yeri Olsun İBAN Olsun Parayı Oraya Atsınlar

xenceri

Uzman üye
16 Ağu 2010
1,948
0
İstanbul
Full Versionun APK dosyasını Paylaşırlar Kendi Lisans Sistemini Yapmassan Bence Uygulamayı Ücretsiz Yap Uygulamada Kayıt Yeri Olsun İBAN Olsun Parayı Oraya Atsınlar

Cevaplarınız için teşekkürler. Ona gerek yok bilgiler zaten webapi üzerinden geliyor. Üyelik sistemi yapacam. Aktifleştirmediğin sürece zaten adamlar kendilerini paralasalar da program açılmaz. Şu an yaptığım bir güvenlik sistemi var aslında. Google Api üzerinden bağlanıyorsun uygulamaya. Dolayısıyla uygulamayı satın alan birinin Eposta adresini hacklemeden uygulamayı kırsan da açamazsın. Yalnız onda da şöyle ufak bir sorun var, uygulamayı satın alanları nasıl bilecem :D Google Play Games Services kimlerin uygulamayı satın aldığını bizlere bilgi olarak veriyor mudur acaba? Uygulamayı satın alanların eposta adreslerine erişebilseydim olay tamamdı aslında.

Gryphon

Uzman üye
19 Nis 2016
1,316
1
$from = ist;

APK yı alıp başka telefona atarsan yükleniyor. Yani o konuda herhangi bir önlem yok. Mesela ben ücretli bir uygulama indirdim onun apk sını arkadaşıma atarsam o ücretsiz yükler.

Sana bir önerim var ilk uygulaman ise ücretli olarak koyma. Eğer ilk uygulamanı ücretli koyarsan kazanamassın. Önce tanınman gerek.

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
23
Cevaplarınız için teşekkürler. Ona gerek yok bilgiler zaten webapi üzerinden geliyor. Üyelik sistemi yapacam. Aktifleştirmediğin sürece zaten adamlar kendilerini paralasalar da program açılmaz. Şu an yaptığım bir güvenlik sistemi var aslında. Google Api üzerinden bağlanıyorsun uygulamaya. Dolayısıyla uygulamayı satın alan birinin Eposta adresini hacklemeden uygulamayı kırsan da açamazsın. Yalnız onda da şöyle ufak bir sorun var, uygulamayı satın alanları nasıl bilecem :D Google Play Games Services kimlerin uygulamayı satın aldığını bizlere bilgi olarak veriyor mudur acaba? Uygulamayı satın alanların eposta adreslerine erişebilseydim olay tamamdı aslında.

Play Store konusunda pek bir bilgim yok, yakın zamanda bende uygulama atacağım.

Eğer yapmaya çalıştığın işlemi, yani korumaya çalıştığın kısmı tam olarak öğrenebilirsem yardımcı olabilirim.

Ayrıca şunu da sorayım, web api güvenliğini ne ile sağladın? Token ile authentication&authorization sağlıyor musun?

xenceri

Uzman üye
16 Ağu 2010
1,948
0
İstanbul
Play Store konusunda pek bir bilgim yok, yakın zamanda bende uygulama atacağım.

Eğer yapmaya çalıştığın işlemi, yani korumaya çalıştığın kısmı tam olarak öğrenebilirsem yardımcı olabilirim.

Ayrıca şunu da sorayım, web api güvenliğini ne ile sağladın? Token ile authentication&authorization sağlıyor musun?

Evet. Dediğim gibi Google Api üzerinden login işlemi oluyor. Dönen bilgiler serverda kaydoluyor. Bu login işlemi de zaten webapi üzerinden değil de normal bir browser üzerinden olduğu için, ağı dinlesen dahi bilgileri çalmak çok zor olur diye düşünüyorum o konuda sorun yok. Diger post get işlemlerinde de google'ın bu auth tokenini kullanıyorum. Buna ek olarak yine serverda bu tokeni aktif ettirmediğim sürece webapi üzerinden sadece bilgilendirme mesajı geliyor orada da sorun yok. Sorun şurası, biri eğer apk'yı alırsa ve telefonuna kurup Google ile giriş yaparsa, o zaman onun da üyelik bilgileri bana gelmiş oluyor. Yani Google hesabıyla giriş yapan adamın, uygulamayı satın alan birisi mi yoksa apk'yı kurup çalıştıran birisi mi olduğunu nasıl anlayabilirim acaba? Google play apisi üzerinden ne tür işlemler yapabiliyoruz, daha geliştirici hesabı almadığım için bilmiyorum ama eğer yayınladığımız uygulamayı indirenlerin bilgilerine erişebilmemize imkan sağlamış olsaydılar süper olurdu.

APK yı alıp başka telefona atarsan yükleniyor. Yani o konuda herhangi bir önlem yok. Mesela ben ücretli bir uygulama indirdim onun apk sını arkadaşıma atarsam o ücretsiz yükler.

Sana bir önerim var ilk uygulaman ise ücretli olarak koyma. Eğer ilk uygulamanı ücretli koyarsan kazanamassın. Önce tanınman gerek.

Önerin için teşekkürler dostum ama aslında ben uygulamayı bir arkadaşın ısrarı üzerine yaptım. Satılmazsa da sorun değil en azından arkadaşı kırmamak için onun dediği şekilde yükleyecem. Gelen yorumlara bakınca da Google'ın bunun için iyi bir güvenlik sağlamadığını anlamış oldum. Kendi güvenliğimi almam şart oldu anlaşılan bakalım bu sorunu çözersem süper olacak.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.