Görselde kullanılan yazı fontunu BULUN!

Sokrat_ART

Üye
30 Kas 2021
227
204
Antalya
Merhabalar değerli Türk Hack Team üyeleri bu konu daha çok grafik ile yakından ilgilenenler ile ilgili olacaktır. Hepimiz genelde tasarımlarımızı yapmadan önce farklı görsellere, fotoğraflara, afiş ve posterlere baktıktan sonra çalışmamızı yaparız. Onlar aracılığı ile nasıl bir yol izleyeceğimize göre ilham alırız. Lakin bu ilhamı alırken illaki dikkatimizi o posterlerden birisinde bir yazı stili biçimi ilgimizi çeker, bu konuda tam olarak başlığından da belli olmak üzere bir görselden yazı fontunu nasıl bulabileceğimizi anlatacağım. Konu sonuna anlattığım yöntemin aynısını kullanarak font bulabileceğiniz alternatif siteler de bırakacağım size en cazip geleni kullanabilirsiniz. Takıldığınız kısımlar için yorumlardan sorularınızı veya özelden ulaştırabilirsiniz.

Öncelikle Buradan sitemize giriyoruz ve ortada bulunan "UPLOAD IMAGE" kısmına tıklıyoruz.

3o60j6x.jpg

Ardından diyalog ekranından hangi görseldeki fontu istiyorsak resmimizi seçiyoruz ve otomatik upload etmeye başlıyor. Upload'ın tamamlandığını varsayarak devam edelim;
Aşağıdaki görsel gibi resminiz gelecek gösterdiğim adımlarda olduğu gibi köşelerindeki çentikler ile bulmak istediğimiz yazı fontunun üzerine hizalıyoruz ve Matcherate IT butonuna tıklıyoruz.​
5rabrfg.jpg

Görselde olduğu gibi Matcherate It Butonuna tıkladıktan sonra görseldeki fontlarımız sıralanıyor ;​

7yi99wm.jpg

Buradan ücretli ve ücretsiz olmak üzere logoların aynıları veya benzer örnekleri direkt olarak çıkıyor aynı zamanda önizleme metinlerinin altlarında fontların isimleri de mevcut font ismini yine internet üzerinde aratarak bazı sitelerde ücretsiz olarak %25 ihtimalle bulabilirsiniz.​
2. Yöntem

Bu yöntem ise yine aynı mantık ile çalışıyor lakin bu programı Windows ve MacOS cihazlara indirerek çalıştırıyoruz. Programın 30 günlük bir deneme süreci bulunuyor. Resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Programı indirdikten sonra ana sayfa bu şekilde karşılanıyor.
fpjk6z2.jpg
İşaretlemiş olduğum alana sürükle bırak yöntemi ile görselimizi gönderiyoruz ve bulmak istediğimiz yazının üzerine tıklıyoruz ve aşağıdaki görselde numaralanmış adımları takip ediyoruz.
a928lrt.jpg
NOT : İnternet bağlantınızın olması durumunda Web Fonts / Free Fonts şeklinde sıralanacaktır!

Bilgilendirme : Yazı karakteri bulma yazılımının, resimdeki fontu bulması için elbette kaliteli bir görsel sunmanız şart. Görüntü kalitesi bozuk pikseli düşük görseller şansınızı azaltabilir. Dilerseniz bu görselleri Adobe Photoshop ile ufak dokunuşlar yaparak daha net görseller haline getirmek, fontunuzun ne olduğunu öğrenmek için daha verimli olabilir.

KONU SONUNA GELDİK YENİ KONULARDA GÖRÜŞMEK DİLEĞİYLE SİZLERİ ALTERNATİF SİTELER İLE BAŞBAŞA BIRAKIYORUM. İyi Forumlar! :)

My Fonts
Font Spring
What Font Is
Identi Font

Chrome Uzantısı olarak kullanmak isteyenlere (Kendi görüşüme göre
GÜVENİLİR DEĞİL);
Fontanello

'Chan

Uzman üye
1 Nis 2020
1,802
1,462
Shibuya
Elinize sağlık. Bazen ben "amatör" afiş tasarımları için bu tarz bilgilere ihtiyaç duyuyorum. Çünkü çoğu zaman Google'da bulunan hazır görsellerden yararlanarak yapıyorum ve afiş de hangi fontu kullanmış bilemiyorum. 😅 Eminim ki benim gibi bir-çok kişininde ara sıra ihtiyacı oluyordur. Bizim forumumuzda bulunması güzel olmuş.. Tekrardan elinize sağlık.

Sokrat_ART

Üye
30 Kas 2021
227
204
Antalya

Emeklerine sağlık Sokrat :)

Emeğinize sağlık.
Yorumlarınız için teşekkürler. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana ☺️
Elinize sağlık. Bazen ben "amatör" afiş tasarımları için bu tarz bilgilere ihtiyaç duyuyorum. Çünkü çoğu zaman Google'da bulunan hazır görsellerden yararlanarak yapıyorum ve afiş de hangi fontu kullanmış bilemiyorum. 😅 Eminim ki benim gibi bir-çok kişininde ara sıra ihtiyacı oluyordur. Bizim forumumuzda bulunması güzel olmuş.. Tekrardan elinize sağlık

30 Kas 2021
122
56
root@wortex
Merhabalar değerli Türk Hack Team üyeleri bu konu daha çok grafik ile yakından ilgilenenler ile ilgili olacaktır. Hepimiz genelde tasarımlarımızı yapmadan önce farklı görsellere, fotoğraflara, afiş ve posterlere baktıktan sonra çalışmamızı yaparız. Onlar aracılığı ile nasıl bir yol izleyeceğimize göre ilham alırız. Lakin bu ilhamı alırken illaki dikkatimizi o posterlerden birisinde bir yazı stili biçimi ilgimizi çeker, bu konuda tam olarak başlığından da belli olmak üzere bir görselden yazı fontunu nasıl bulabileceğimizi anlatacağım. Konu sonuna anlattığım yöntemin aynısını kullanarak font bulabileceğiniz alternatif siteler de bırakacağım size en cazip geleni kullanabilirsiniz. Takıldığınız kısımlar için yorumlardan sorularınızı veya özelden ulaştırabilirsiniz.

Öncelikle Buradan sitemize giriyoruz ve ortada bulunan "UPLOAD IMAGE" kısmına tıklıyoruz.

3o60j6x.jpg

Ardından diyalog ekranından hangi görseldeki fontu istiyorsak resmimizi seçiyoruz ve otomatik upload etmeye başlıyor. Upload'ın tamamlandığını varsayarak devam edelim;
Aşağıdaki görsel gibi resminiz gelecek gösterdiğim adımlarda olduğu gibi köşelerindeki çentikler ile bulmak istediğimiz yazı fontunun üzerine hizalıyoruz ve Matcherate IT butonuna tıklıyoruz.​
5rabrfg.jpg

Görselde olduğu gibi Matcherate It Butonuna tıkladıktan sonra görseldeki fontlarımız sıralanıyor ;​

7yi99wm.jpg

Buradan ücretli ve ücretsiz olmak üzere logoların aynıları veya benzer örnekleri direkt olarak çıkıyor aynı zamanda önizleme metinlerinin altlarında fontların isimleri de mevcut font ismini yine internet üzerinde aratarak bazı sitelerde ücretsiz olarak %25 ihtimalle bulabilirsiniz.​
2. Yöntem

Bu yöntem ise yine aynı mantık ile çalışıyor lakin bu programı Windows ve MacOS cihazlara indirerek çalıştırıyoruz. Programın 30 günlük bir deneme süreci bulunuyor. Resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

fpjk6z2.jpg
İşaretlemiş olduğum alana sürükle bırak yöntemi ile görselimizi gönderiyoruz ve bulmak istediğimiz yazının üzerine tıklıyoruz ve aşağıdaki görselde numaralanmış adımları takip ediyoruz.
a928lrt.jpg
NOT : İnternet bağlantınızın olması durumunda Web Fonts / Free Fonts şeklinde sıralanacaktır!

Bilgilendirme : Yazı karakteri bulma yazılımının, resimdeki fontu bulması için elbette kaliteli bir görsel sunmanız şart. Görüntü kalitesi bozuk pikseli düşük görseller şansınızı azaltabilir. Dilerseniz bu görselleri Adobe Photoshop ile ufak dokunuşlar yaparak daha net görseller haline getirmek, fontunuzun ne olduğunu öğrenmek için daha verimli olabilir.

KONU SONUNA GELDİK YENİ KONULARDA GÖRÜŞMEK DİLEĞİYLE SİZLERİ ALTERNATİF SİTELER İLE BAŞBAŞA BIRAKIYORUM. İyi Forumlar! :)

My Fonts
Font Spring
What Font Is
Identi Font

GÜVENİLİR DEĞİL);
Fontanello

Böyle birşey yapmanız çok güzel olmuş hocam emeğinize sağlık

TOZQOPARAN

Uzman üye
3 Nis 2021
1,257
678
Eski Anka Underground Tim

3o60j6x.jpg

5rabrfg.jpg

7yi99wm.jpg

2. Yöntem

fpjk6z2.jpg
a928lrt.jpg

My Fonts
Font Spring
What Font Is
Identi Font

GÜVENİLİR DEĞİL);
Fontanello

Emeğinize sağlık

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.