Güvenli İnternet Kullanımı İle İlgili Çocuğunuza Nasıl Yol Gösterebilirsiniz? -JuanRoss

Vuanays

Katılımcı Üye
15 Eyl 2018
400
72
UZAY
giphy.gif

İNTERNET HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLUN
Çocuklarınızın kullandıkları teknoloji hakkında bilgi sahibi olun ki onlara doğru yönlendirmeler yapın.

İNTERNETİN ORTAK KULLANILACAĞI ALANLAR OLUŞTURUN
Çocuklarınızın interneti ortak alanlarda kullanmasını sağlayarak denetiminizi kolaylaştırın. Bu sayede teknolojik cihazları yatak odasından uzak tutarak çocuklarınızın uyku düzeninin sağlıklı olmasını sağlayın.

BİLİNÇLİ DAVRANIN
Çocuklarınıza teknolojinin iyi ve kötü yanlarından bahsederek, onlara eleştirel bakış açısı kazandırarak daha bilinçli olmalarını sağlayın.

GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALIN
İnternet filtrelerini kullanın ve neden kullandığınızı çocuklarınıza ifade edin.

Çocuğunuzun kullandığı şifreleri sizinle paylaşmasını sağlayın ve bunun neden gerekli olduğunu onlara bildirin.

jQG9Gn.gif

3vn2odzn

Uzman üye
17 Ocak 2019
1,182
230
Loxcey Sixs
Çocuk bu konuda çok zor gerçekten. Ben yüksek ihtimalle sosyal alanlardan uzak tutmayı tercih ederim. Böylece onu kandırabilecek insanlardan uzak kalırdı. Ayrıca saçma bir kğltüre de karışmamış olurdu.

'ReDLiNe

Blue Team Lideri
23 Haz 2015
7,681
3,579
23
Ankara
Zararın neresinden dönersek kardır. Çocuklarımız için elimizden ne geliyorsa yapmakta bizim görevimiz. Elinize sağlık güzel bir konu olmuş.

Vuanays

Katılımcı Üye
15 Eyl 2018
400
72
UZAY
Zararın neresinden dönersek kardır. Çocuklarımız için elimizden ne geliyorsa yapmakta bizim görevimiz. Elinize sağlık güzel bir konu olmuş.
Haklısınız, :) aynen öyle.

Çocuk bu konuda çok zor gerçekten. Ben yüksek ihtimalle sosyal alanlardan uzak tutmayı tercih ederim. Böylece onu kandırabilecek insanlardan uzak kalırdı. Ayrıca saçma bir kğltüre de karışmamış olurdu.
Haklısınız dedim fakat bu çözüm olmaz aksine dünyaya ayak uydurmasına engel olur. En ideal yol çocukların yaşına, internet içeriğine ve süresine göre bir denetleme mekanizması oluşturmaktır. Bu sayede çocuk hem gelişen dünyaya ayak uyduracak hem de teknoloji bağımlısı olmayacaktır.
Okul öncesi yaş grubu için günde 30 dakika,
İlköğretimin ilk 4 yılında günlük 45 dakika,
Lise çağında da günlük 2 saat internet kullanımı yeterlidir.

İyi Forumlar :)

3vn2odzn

Uzman üye
17 Ocak 2019
1,182
230
Loxcey Sixs
Haklısınız dedim fakat bu çözüm olmaz aksine dünyaya ayak uydurmasına engel olur. En ideal yol çocukların yaşına, internet içeriğine ve süresine göre bir denetleme mekanizması oluşturmaktır. Bu sayede çocuk hem gelişen dünyaya ayak uyduracak hem de teknoloji bağımlısı olmayacaktır.
Okul öncesi yaş grubu için günde 30 dakika,
İlköğretimin ilk 4 yılında günlük 45 dakika,
Lise çağında da günlük 2 saat internet kullanımı yeterlidir.

İyi Forumlar :)
Minimum 13 yaşının altındaki bir çocuk için sosyal medya'yı uygun görüyormusun? Aslına bakılırsa sosyal medyadan uzak tutulan bir çocuğun, dünyayı daha kaliteli ve profesyonel ortamlardan takip etmeye yöneleceğini düşünüyorum. Derin bir delikte kaybolmadan. Belkide en kötü ebeveynler denetimli bile olsa çocuğunu oyalamak için eline tablet verenlerdir. Ben bunun yerine dijital ve ya fiziksel fark etmeksizin eğitimsel materyaller ve hobilere yönlendirmeyi tercih ederim. Küçük bir çocuğun dünyayı takip etmesi adına sosyal medyaya salınması kendi düşünceleri yerine saçma fenomenleri, kendi davranışları yerine popüler kültürü benimsemesini sağlamazmı. Bana kendi yolunu kendi bulması, başka fikirlerden etkilenip onlara göre hareket etmemesi, hazır bilgi yerine hazır bilgiyi üreten kişi olması daha önemli geliyor :) Bir de sosyal medya bence dünyanın takip edileceği en kötü yerlerden biri 😅😂

Vuanays

Katılımcı Üye
15 Eyl 2018
400
72
UZAY
Minimum 13 yaşının altındaki bir çocuk için sosyal medya'yı uygun görüyormusun? Aslına bakılırsa sosyal medyadan uzak tutulan bir çocuğun, dünyayı daha kaliteli ve profesyonel ortamlardan takip etmeye yöneleceğini düşünüyorum. Derin bir delikte kaybolmadan. Belkide en kötü ebeveynler denetimli bile olsa çocuğunu oyalamak için eline tablet verenlerdir. Ben bunun yerine dijital ve ya fiziksel fark etmeksizin eğitimsel materyaller ve hobilere yönlendirmeyi tercih ederim. Küçük bir çocuğun dünyayı takip etmesi adına sosyal medyaya salınması kendi düşünceleri yerine saçma fenomenleri, kendi davranışları yerine popüler kültürü benimsemesini sağlamazmı. Bana kendi yolunu kendi bulması, başka fikirlerden etkilenip onlara göre hareket etmemesi, hazır bilgi yerine hazır bilgiyi üreten kişi olması daha önemli geliyor :) Bir de sosyal medya bence dünyanın takip edileceği en kötü yerlerden biri 😅😂
Uygun görmek değil arkadaş ortamında genelde internet ile ilgili konular konuşuluyor çocuk sohbete dahil olduğunda kendinin onlardan eksik yanı olmadığını algılaması için denetimli bir şekilde kullanmasını öneriyorum ama bu kişiden kişiye değişir tabiki.

3vn2odzn

Uzman üye
17 Ocak 2019
1,182
230
Loxcey Sixs
Uygun görmek değil arkadaş ortamında genelde internet ile ilgili konular konuşuluyor çocuk sohbete dahil olduğunda kendinin onlardan eksik yanı olmadığını algılaması için denetimli bir şekilde kullanmasını öneriyorum ama bu kişiden kişiye değişir tabiki.
Aslında bunu birebir deneyimlediğim için böyle söyledim, ailem benim sosyal medya kullanmama izin vermiyordu, o zamanlar anlamazdım. Fakat benim farklı alanlara yönelmemi sağlayan şey de tam olarak buydu, kısıtlamalar hırsa dönüştü hep arkadaşlarımdan ileriydim, ileri olmadığım tek şey de fenomenlerin replikleri ve meme içerikli komiklerdi :) yani sanırım araştırma içgüdüsüyle gelişim doğru orantılı. Şimdi beni küçükken korudukları için teşekkür ediyorum.

Vuanays

Katılımcı Üye
15 Eyl 2018
400
72
UZAY
Aslında bunu birebir deneyimlediğim için böyle söyledim, ailem benim sosyal medya kullanmama izin vermiyordu, o zamanlar anlamazdım. Fakat benim farklı alanlara yönelmemi sağlayan şey de tam olarak buydu, kısıtlamalar hırsa dönüştü hep arkadaşlarımdan ileriydim, ileri olmadığım tek şey de fenomenlerin replikleri ve meme içerikli komiklerdi :) yani sanırım araştırma içgüdüsüyle gelişim doğru orantılı. Şimdi beni küçükken korudukları için teşekkür ediyorum.
Anladım :) teşekkürler konuyu tartıştığın için iyi forumlar 😇

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.