💣 Güvenlik ⚔️ // 💣 Sizce Gerçek Hayatlarımızda Güvende miyiz?⚔️

PourLa

Uzman üye
27 Mar 2016
1,659
30

Bunu gösterme amacım kurumları ve kişileri bir nebze de olsa bilinçlendirmek. Siber Alanda çok ciddi zararların verilmesini önlemektir. Eğitim amacı ile kullanılmasını amaçlandığı için, edindiğiniz bilgileri kullanmanız, yorumlamanız ve neticesinde uğrayabileceğiniz/uğratabileceğiniz üçüncü kişilere vereceğiniz olası zararlardan hiçbir şekilde ve surette hukuki ve cezai sorumluluğu kendi adıma ve Türk Hack Team Adına kabul edilemez.

Z51a6V.png

Z51a6V.png

Sizce Gerçek Hayatlarımızda Güvende miyiz?

Bugün ki konumda sizler ile işleyeceğimiz mesele kişisel güvenlikten ziyade, bunun hakkında öneri sunmak veya tavsiye vermek yerine biraz daha farkındalık sağlamak ile ilgili olacak.

Peki size Sorsam?

Sanal hayatlardan çıkıp, ekranlardan kafanızı kaldırdığınız da güvende olduğunuzu düşünüyor musunuz? Ben yolda yürürken bile bazen güvenlik kameraları dikkatimi çeker, bazı güvenlik kameraları öyle yerlerdeki bunun buraya konma amacı ne diye düşünüyorum. Sonra aklıma bir şey takılıyor, eğer bu kameralar sahillerde sokaklarda orada burada her yerde olsa diye düşünüyorum. Ki öyleler bir an korkuya kapılıyorum. Sonra düşünce beni daha da derin düşüncelere itiyor. Diyorum ki zaten telefonlar başlı başına bir hayata müdahale aracı, Tabii ki bunlar benim düşüncelerim.

Peki ben bu kanıya nerden vardım?

Devletlerin halklarını kontrol etme gibi bir düşünceleri her zaman vardır. Belli bir amaç varsa mesela ülkenin çok gelişmesi bu ilk önce kendi halkını kontrol altına almaktan geçer. Merak etmeyin bunları size sadece söz olsun diye söylemiyorum. Sızdırılan veriler eşliğinde bilgim olduğu kadar sizi bilinçlendirmeye çalışıyorum. Dünya devi Çin bu konu da çok iyiler çünkü çinin bu kadar gelişmesindeki unsurlardan biri halkını "sosyal kredi sistem" ile kontrol altına alabilmesidir. Çin bu sayede beyaz ve kara liste olarak belirlediği sınıflar ile halkına statülere ayırmıştır. Örneğin çinde merdivende sağ taraf üste giderken sol tarafı kimse kullanmaz. Kullanırsalar kara listeye girecekler ve gerekli cezalar ile sert yaptırımları mevcut. Kara liste ne kadar sert yaptırımlar olabilir ki dediğinizi duyar gibiyim küçük bir örnek hastanelerde en son tedavi görürsünüz, eğitim göremezsiniz. Peki dediğiniz duyar gibiyim bunlar benim yaptığımı nereden bilecekler. İşte bu noktada Çin'de kamera oranı yaklaşık olarak her yerde ve yüz tanıma sistemini çok iyi kullanan bir devlet. Tabii ki çin hükümeti kontrolü nüfusu gereği ilk bunu gelenekleri ile başarmıştır. Şimdi gelelim teknoloji ilerledi, çin hükümeti bunu kullanmadı mı kullandı. Sızdırılan verilere göre siz daha yeni yeni yapay zekadan söz ederken onlar "Great Firewall" adında bir proje başlattılar. Bu projede halkını kontrol atına alabilmekti. Bizlerin kullandığı Facebook'u, Google veya herhangi bir uygulamayı adamlar onun benzerini yapıp, asıllarını bu proje sayesinde engellediler. Mesela Facebook'a erişmek isteyen bir çinli vatandaş yönlendirme ile onun benzeri siteye erişti. Buradaki amaç Bigdata dediğimiz bir havuzda her şeyi kaydedip kişiler hakkında bilgileri toplayıp o kişiler hakkında analizler yapabilmek.Tabii diğer bir noktada vatandaşlarının kişisel bilgilerini hükümetten başka kimseye ulaşmamasını sağlamak. Aynı benzer teknolojileri tabii ki diğer ülkelerde kullandı. Mesela Rusya "SORM" adında bir proje başlattı. Bu uygulama sayesinde gerek sms, gerek aramalar, gerek bu aramalar veya mesajların atıldığı konumlar, gerek sosyal medya hepsini dinlemek. İş ne kadar korkunç bir hal aldığının farkında mısınız? Tabii iş bunun ile de bitmiyor. Dünya devi olarak 1.sırada görülen ABD, Amerika'nın herşeyde öncü olarak görmemizin sebebi teknoloji açısından hep ilkler yaratması ve bu teknolojiyi çok iyi kullanmasıdır. Amerika halkından ziyade dünyayı kontrol altına almak istediği için, "kitlesel gözetim" olarak adlandırılan sınırsız dinleme ve teknolojinin gelişmesi ile, daha internetin ilk çıktığı yıllarda bile, Internet'i geçtim bilgisayarın ilk çalıştığı andan itibaren bizi dinliyorlardı. Eski CIA ve NSA ile tüm dünyayı dinlemeye devam etmektedir. Sonralardan PRISM projesini başlattılar. Bu proje sayesinde Google, Microsoft ve Facebook gibi dev şirketlerin habersizce dinlendiği, bu sistemin son derece gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz zira sistem, topladığı milyonlarca veriyi (e-posta, video,ses vb.) analiz edebiliyor ve bunu ilgili NSA personeline sunuyordu. Diyorum çünkü Sızdırılan bilgiler kanıtları ile bu olay çok yankı uyandırdı. Bu sistem sayesinde herhangi bir kişinin hangi adreslerde dolaşmış konumu nerede telefonu ne hangi web sitelerine erişmiş vs. adeta büyük bir görünmez göz gibi çalışmaktadır. Olaylar bir zaman sonra tabii ki unutuldu. Sonra bir diğer projeleri olan MUSCULAR'ı hayata geçirdiler. Bu proje GCHQ (Government Communications Headquarters) yani İngiltere’nin siber dünyadaki güvenliğini sağlayan istihbarat kurumu ile NSA’in ortak bir projesiydi. Proje sayesinde Yahoo! Ve Google’ın veri merkezleri dinlenerek her gün milyonlarca kullanıcı verisi NSA ve GCHQ’nun eline geçiyordu. Bir insana bu kadarı bile yetiyor aslında, ama devamı tabii ki var. Bunlar ile yetinmeyen teknolojinin de gelişmesi ile XKeyscore sistemini ortaya çıkardılar. Tabii ki amaç yine verileri toplayıp analiz etmek. Bir de bu bilgiler ülkeler arasında ticarete dönse, ki ABD NSA aracılığı ile bu sistemi, Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere, Kanada, Almanya ve Japonya’nın istihbarat servisleriyle paylaştığı biliniyor. Vallah içim bir ürperdi. Bunlara izin veren peki kimler, tabii ki bizleriz. Hâlâ daha uzaya atılan onca uydular ile toplanan onca verilerden söz ederdim de konu çok uzadı.

SONUÇ

Bazen neyi neden yapıyoruz, veya neden bunlar yapılıyor, neden bu var, bunun burada ne işi var, bunlar varda ne oluyor, oldu da neler değişti. Demek lazım. Sorgulamadan yaşıyoruz. İlk önce Yaşadığınızın farkına varın. Ülkemiz de bu işlemler uygulanıyor mu? Konuşmam pek doğru değil ki konuşsam da sadece teori olur çünkü sızdırılan ispatlanan bir belge yok ortada.

Z51a6V.png

Z51a6V.png

Eveeeet TÜRK HACK TEAM Ailesi bugünlük bu kadar olsun.Takipte kalın takıldığınız yerlerde sormaktan çekinmeyin öğrendiklerinizi bir başkalarına öğretmeyi ihmal etmeyin kısacası cimrilik yapmayalım.

sBZcVB.jpg

Kod:
[CENTER][B][COLOR="White"]Yeni fikirlere açığım, düşüncelerinizi yazarsanız. Daha da geliştiririm.

[/COLOR][/B][/CENTER]

Son düzenleme:

Muhammed1999

Uzman üye
19 Ağu 2017
1,070
12
9999999
Yani güzel anlatmışsın da, bu bilgilerle kime nasıl zarar verebiliriz ki ? ilk başta hack tarzı bir şey anlatacaksın sandım. Ama yine de iyi olmuş elinize sağlık.

PourLa

Uzman üye
27 Mar 2016
1,659
30
Elinize sağlık hocam
Elinize sağlık hocam güzel konu :)
Yani güzel anlatmışsın da, bu bilgilerle kime nasıl zarar verebiliriz ki ? ilk başta hack tarzı bir şey anlatacaksın sandım. Ama yine de iyi olmuş elinize sağlık.
Elinize saglik cok iyi bir konu olmus

Değerli yorumlarınız için teşekkürler :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.