Hacker lerin Ceza Sorumlulugu//Hacker Nedir Ne Demektir

ByKaranlikGece

Kıdemli Üye
27 Mar 2016
2,544
0
Cc+
Hacking Nedir? Hacker Ne Demektir?
Bilgisayar Güvenliği bağlamında Hacking, bilgisayardaki veya bilgisayar ağındaki zayıflıkların tespit edilmesi ve bunların istismar edilmesi olarak tanımlanabilir. Hacker, bilgisayar ve bilgisayar ağları hakkında ileri düzeyde bilgi sahibi olan kişilerdir.

Hackerlar kazanç sağlama, protesto etme, meydan okuma gibi birçok nedenden dolayı bilgisayarları veya bilgisayar ağlarını hacklemektedirler. Hackerlar kendilerini diğer hacker gruplarından ayrıştırıcı bazı isimler kullanmaktadırlar. Bazı hacker grupları şu şekildedir:
Beyaz Şapkalı Hackerlar (White Hat Hackers) güvenlik sistemlerini kazanç sağlama amacı olmaksızın bazı durumlarda da güvenlik sistemini test etmek amacıyla hackleyen gruptur. Son zamanlarda sıkça duymakta olduğumuz “penetration test” yani bir güvenlik sistemini aşmaya çalışmak amacıyla yapılan anlaşma sonucunda gerçekleştirilen testin uygulamasında rol oynayan bireyler de white hacker olarak adlandırılabilmektedir.

Siyah Şapkalı Hackerlar (Black Hat Hackers) kişisel kazanç sağlama amacıyla ya da kötülük için karşı tarafın bilgisayar güvenliğini çökertirler. (Moore,2005). Güvenlik ağları sistemi kırılarak verinin yok edilmesi veya ağın kullanıcılara karşı kullanılmaz hale getirilmesi gibi sonuçlar ortaya çıkar. Diğer hacker gruplar Grey Hat Hackers(Gri Şapkalı Hackerlar), Script kiddie(Senaryo Yavrusu), Blue Hat Hackers (Mavi Şapkalı Hackerlar) vb. dir.


Hack Fiilinin Ceza Sorumluluğu

Türk Ceza Kanunu’nun 243. Maddesi bilişim sistemine girme suçuna ilişkindir. Bu madde uyarınca bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir. Bu fiil bedeli karşılığı yararlanılabilen sistemlere karşı işlendiğinde verilecek ceza oranı yarı yarıya indirilecektir. Bu fiiller sonucunda sistemin içerdiği bilgilerin, verilerin yok olması veya değişmesi halinde verilecek ceza altı ay ile 2 yıl arasında olacaktır.

Kanunun 244. Maddesi ise sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme suçlarına ilişkindir. Bu madde uyarınca bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması hâlinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

Hack işlemi sonucunda erişimi engellenen sitede değiştirilen içeriğin ayrıca hakaret suçuna vücut vermesi halinde ayrıca Türk Ceza Kanunu’nun hakaret suçuna ilişkin 125. Maddesi gereğince cezalandırılması söz konusu olacaktır.
 
Son düzenleme:
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.