Hangi Linux'u Kullanmalıyım ? (Makale)

Raphers

Adanmış Üye
31 Ağu 2014
7,286
5
System.Net
Bir çok kişiden duyduğum bir söz bu.. Bende söylüyordum tabii önceden o ayrı kiss Bunu genelde daha önce hiç linux kullanmayıp veya kullanıpta tecrübesi olmayan kişiler söyler.. Aslında tüm linuxlar aynıdır benim için.. Tek fark birisinde bir uygulama,eklenti,yazılım gelirken diğerinde başka bir uygulama,eklenti,yazılım vs. geliyor yada gelmiyor.. "Hack yapacaksan Kali Linux kullan." var birde exciting Kali Linux çok sorunlu bir işletim sistemidir bence.. Hele ki 64 bit kullanıyorsanız exciting (Burdan Herdem'e selamlar kiss ) "Nasıl sorunlu be, senelerdir kullanıyorum" diyebilirsiniz.. Ama ayrıntılarına girerseniz öyle olduğunu sizde anlayabilirsiniz belki.. He zararı yok kullanabilirsiniz, kullanmayın demiyorum.. Diyememde exciting Ben Backbox Linux kullanıyorum zira birçok kez Kali Linux'ta sorunlarla karşılaştım.. Backbox'un daha iyi olduğu kanısına vardım.. Backbuntu falan onları bilmiyorum denemedim.. Şöyle madde madde sayalım neden Kali kötü, Neden backbox iyi veya tam tersi.. (Bu saydıklarım 64 Bit Üzerinde Denenmiştir, 32 Bit'te aynı şeyler geçerli olmayabilir..)
#################################
Neden Kali Linux Kullanmamalıyım ?
·Linux'a virüs girerse Root hesaba girer genelde.. Zira kurulum yaparken girdiğimiz o şifrede Root hesabın şifresidir..
Buda tehlikelidir bence..
·Görselliğe önem veren bir çok kişi var, içlerinde bende olmak üzere..Bildiğiniz üzere Linux'ta bir çok işlemi terminal üzerinden yapıyoruz.. Terminalde de direkt arkaplan resmini gösteriyor, terminalin yerini değiştirirseniz terminalin arkasındaki resimde kaymalar olacaktır, görebilirsiniz..
·apt-get install ....... bazen hata verebiliyor hatta çok fazla.. Sources.list kaynaklı bir problem bu.. Veya Ubuntu Software Center'da birçok yazılım desteklenmiyor.

Neden Backbox Linux (Başka bir linux'ta olabilir) Kullanmalıyım ?
·Root hesap ile değil, normal bir kullanıcı hesabıyla giriş yapıyoruz..
·Çünkü görselliği Kali Linux'a göre çok daha iyidir.
·Sources.list ile ilgili hata ile karşılaşmadım şu ana kadar..Ubuntu Software Center'da da..
Şimdilik bu kadar yeterli bunlar için..
Kısacası hack için kullanacaksanız Backbox Linux öneririm.. Tabii ki Backbox'unda sorunları vardır.. Ancak ben sadece bir tanesiyle karşılaştım
o da aşılması çok kolay bir sorun..
·Kali Linux'taki bazı (uniscan ve findmyhash ile karşılaştım sadece.. Çünkü en çok bunları kullanıyordum exciting ) toollar yok ama bunları indirip kullanabilirsiniz..

Peki hack yapmıyorsanız ama Linux hakkında temel bir bilgiye sahipseniz ?

Normal işler için hangi Linux'u kullanmalıyım?
·Direkt cevabı vereyim exciting Ubuntu, Linux Mint veya Elementary OS önerimdir...Görsellik açısından Ubuntu ve Elementary OS idealdir bence..Ama Linux Mint'inde stabil olduğunu söylüyorlar..(Denemedim..)

Peki hack yapmıyorsanız ve Linux hakkında pek bir bilginiz yoksa ?

Öğrenmek için hangi Linux'u kullanmalıyım?
·Yine direkt cevabı vereyim.. Ubuntu, Linux Mint veya Elementary OS önerimdir...Görsellik açısından Ubuntu ve Elementary OS idealdir bence..Ama Linux Mint'inde stabil olduğunu söylüyorlar..(Denemedim..) Yani aynı cevap..

sentinusx

Yeni üye
19 Eki 2014
42
0
dostum güzel bi paylaşım olmuş dediklerine aynen katılıyorum testlerde hep kali linux un iyi olduğunu bize dayattılar çünkü bildiniz üzere blackbuntu vb çoğu dağıtım artık geçerliliğini durdudu çünkü baskılar maliyet ve kalinin yayılması.. backtrack ın yerine kaliyi vermelerinin nedeni ide bu.. bunlara ek bugtraq da öneriyorum.hem güvenlik ve hack acısından. ama oda bi kaç hata verebiliyor...neticede bende backbox kullanıyorum senin gibi ve memnunum... paylaşım için teşekkürler...

Raphers

Adanmış Üye
31 Ağu 2014
7,286
5
System.Net
dostum güzel bi paylaşım olmuş dediklerine aynen katılıyorum testlerde hep kali linux un iyi olduğunu bize dayattılar çünkü bildiniz üzere blackbuntu vb çoğu dağıtım artık geçerliliğini durdudu çünkü baskılar maliyet ve kalinin yayılması.. backtrack ın yerine kaliyi vermelerinin nedeni ide bu.. bunlara ek bugtraq da öneriyorum.hem güvenlik ve hack acısından. ama oda bi kaç hata verebiliyor...neticede bende backbox kullanıyorum senin gibi ve memnunum... paylaşım için teşekkürler...

Rica ederim. Yani herkese göre değişir ama kali yi bize dayattılar dediğin gibi...

Gh0stCode

Yeni üye
1 Şub 2015
23
0
Hack İçin DarkMint (BlackHatEdition) veya SEANux(SyrianElectronicArmynin Kodladığı ubuntu tabanlı sistem) kullanılabilir

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.