Hangi Linux'u kurmak istiyorsunuz?

By-CyL1nD3r

Uzman üye
1 Eyl 2008
1,488
14
BuRs4
Hangi Linuxu kullanmaliyim? sorunun ufak bir arastirmasi.


https://tik.lat/iNjFb
Mandrakelinux
Web Sitesi: http://www.mandrakelinux.com [url]https://tik.lat/7gkjg
Fedora Core
Web sitesi: https://tik.lat/mNExg
Köken: ABD
Paket Yönetim Sistemi: RPM
Standart Masaüstü: KDE
Ücret: -
Türkçe Dil Deste i: Var
Islemci Mimarisi: i386, PPC, SPARC, UltraSPARC, x86-64
Son Sürüm: 3.0

Hakkinda: Eski adi Rethat olan Fedora Core, dünyada en yaygin Linux da imi olarak bilinmektedir.1995 yilinda Bob Young ve Marc Ewing adli iki programcinin girisimleriyle baslatilan Rethat Inc. bugün dünyanin sayili yazilim ve network firmalarindan biri.Ancak firma 2003 yilinda aldi i bir kararla Rethat da itiminin masaüstü sürümlerini artik gelistirmeyeceklerini sadece Red Hat Enterprise Linux adiyla sunucu piyasasi için çalisicaklarini açikladilar.Firma, bu açiklamanin ardindan Linux camiasina Fedora Core adiyla yeni bir da itim duyurdu.Fedora Core da itimi Rethat Inc. firmasinin sponsorlu unda gelistirilen ve bir çok özelli ini Rethat 9 sürümünden alan bir da itim özelli ini tasiyor.Fakat Fedora Core Rethat da itimindan farkli olarak her zaman bir proje olarak kalicak.Yani gelisimi hiç bitmeyen ve isteyen herkesin gelistirebilece i bir da itim projesi... Fedora da itiminin popüler olusunun türlü sebepleri arasinda firma deste i en büyük nedeni olusturuyor belki de.Kimi çevreler tarafindan pek sevilmesede oldukca basarili ve bu yolda da emin adimlar atan bir da itim Fedora Core.

Artisi: Popüler bir da itim olmasi sebebiyle paket uyum sorunu yasamazsiniz.Sunucu olarak kullanilabilecek alt yapi ve özelliklere sahip.

Eksisi: RPM paket ba imlili i kullanici için çok can sikici olabiliyor.Bazi uygulamalarda gereksiz hata mesajlari görebilirsiniz.

Fedora Core 3.0'i indirmek için Tiklayin! (ftp://linux.nssl.noaa.gov/fedora/cor...i386-disc1.iso [url]https://tik.lat/gWdo5
Knoppix
Web Sitesi: http://www.knoppix.com
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.