Hangi Mac'i Satın Almalısınız?

Laurange

Kıdemli Üye
22 Ağu 2017
3,153
0
Bakü


Bu makaleyi okuduğunuza göre, yeni bir Mac bilgisayar satın almayı düşünüyorsunuzdur ve biraz yönlendirmeye ihtiyacınız olabilir. Neyse ki, Apple'ın Mac'lerine oldukça aşinayım ve sizin için doğru Mac'i seçmenize yardımcı olmaktan mutluluk duyuyorum.

Bu satın alma rehberi, mevcut tüm Mac modellerine ve her modelin en uygun olanına genel bir bakış sunar.

Macbook Air

Kimin için? MacBook Air bütçeye duyarlı olanlar için idealdir. Ayrıca her zaman hareket halinde olan, normal boyutlu bir dizüstü bilgisayar tarafından boğulmak istemeyen ve iPad'den daha çok yönlü bir bilgisayara ihtiyaç duyan herkes için de geçerlidir.Özellikleri nelerdir? İki MacBook Air modelinde onuncu nesil Intel Core işlemciler ve 8GB RAM bulunuyor. Tüm MacBook Air modelleri entegre Intel Iris Plus Grafik teknolojisine sahiptir. Apple, hem kablosuz web hem de 12 saatlik Apple TV uygulaması film oynatımı için 11 saatlik pil ömrü talep ediyor.Dizüstü bilgisayarlar arasındaki temel fark depolamadır. 999 dolarlık model 256GB flash depolama alanına sahipken, 1.299 dolarlık model 256GB flash belleğe sahip.Bir şeyleri nasıl bağlarım? MacBook Air, bir ağa bağlanmak için yerleşik bir Wi-Fi'ye sahiptir. Ayrıca, bir fareyi veya diğer çevre birimlerini kablosuz olarak bağlamak için yerleşik Bluetooth sağlar. Bir ethernet ağına bağlanmak istiyorsanız, bir adaptöre ihtiyacınız olacaktır.

999 $ ve 1.299 $ modellerinde yalnızca bir çift Thunderbolt 3 / USB-C konektörü vardır. USB-A aygıtlarını bağlamak istiyorsanız, Apple'ın 19 $ 'lık bir USB-C'den USB adaptörüne veya USB-A bağlantı noktalarına sahip bir USB-C hub'ına ihtiyacınız vardır.

Ne kadar hızlı? MacBook Air, e-posta gönderme ve alma, web'e göz atma ve ofis uygulamalarını kullanma gibi günlük görevleri yerine getirme yeteneğine sahiptir. Kısa videoları düzenlemek veya iPhone'unuzdan veya bas-çek kameranızdan JPEG'lerle çalışmak için bile kullanabilirsiniz.Macworld'ün satın alma tavsiyesi: MacBook Air, genel amaçlı iş yapan ve öğrenci veya serbest meslek sahibi bir kişi gibi çok hareket eden biri için uygun fiyatlı bir dizüstü bilgisayardır. Satın aldıktan sonra depolamayı kolayca yükseltemezsiniz, bu nedenle modeli satın alabileceğiniz en büyük depolama alanına sahip satın almalısınız.

MacBook Pro

13 inçlik modeller Mayıs 2020'de piyasaya sürüldü. Kasım 2019'da piyasaya sürülen 16 inçlik modeller, 15 inçlik modellerin yerini aldı.

Bu ne? MacBook Pro, görüntü ve metinlerin özellikle pürüzsüz ve temiz göründüğü kadar çok piksele sahip yüksek yoğunluklu bir ekrana sahiptir. Normal izleme mesafelerinde, tek tek pikselleri ayırt edemezsiniz.Kimin için? MacBook Pro, aynı zamanda iyi performans gösteren taşınabilir bir bilgisayar isteyen zorlu kullanıcılar içindir. MacBook Pro modelleri, Mac dizüstü bilgisayarların performans tablosunun en üstünde yer alır.

Özellikleri nelerdir? MacBook Pro, 13 inç ve 16 inç ekran boyutlarında mevcuttur. Tüm dizüstü bilgisayarlarda klavyenin üstünde Dokunmatik Çubuk arayüzü bulunur.Dört adet 13 inçlik model var:

1.299 $ model: 1.4GHz dört çekirdekli Intel Core i5 (8. nesil) işlemci, 8GB bellek, 256GB SSD, Intel Iris Plus Graphics 645 tümleşik grafik kartı, iki Thunderbolt 3 bağlantı noktası
1.499 $ model: 1.4GHz dört çekirdekli Intel Core i5 (8. nesil) işlemci, 8GB bellek, 512GB SSD, Intel Iris Plus Graphics 645 tümleşik grafik kartı, iki Thunderbolt 3 bağlantı noktası
1.799 $ model: 2.0GHz dört çekirdekli Intel Core i5 (10. nesil) işlemci, 16GB bellek, 512GB SSD, Intel Iris Plus Grafik tümleşik grafik kartı, dört Thunderbolt 3 bağlantı noktası
1.999 $ model: 2.0GHz dört çekirdekli Intel Core i5 (10. nesil) işlemci, 16GB bellek, 1 TB SSD, Intel Iris Plus Grafik entegre grafik kartı, dört Thunderbolt 3 bağlantı noktası
Apple'ın iki adet 16 inç MacBook Uzmanı var:2.399 $ model: 2.6GHz 6 çekirdekli Intel Core i7 (9. nesil) işlemci, 16GB bellek, 512GB SSD, Intel UHD Graphics 630 tümleşik grafik kartı, 4GB Radeon Pro 5300M ayrık grafik kartı
2.799 $ model: 2.3GHz 8 çekirdekli Intel Core i7 (9. nesil) işlemci, 16GB bellek, 1 TB SSD, Intel UHD Graphics 630 tümleşik grafik kartı, 4GB Radeon Pro 5500M ayrık grafik kartı
13 inç Retina ekranın doğal çözünürlüğü 2560x1600'dür ve macOS 1680x1050'ye kadar ölçeklendirilmiş bir çözünürlük sunar. 16 inç Retina ekranın doğal çözünürlüğü 3072x1920'dir ve macOS'un bu dizüstü bilgisayarlardaki en yüksek ölçekli çözünürlüğü 2048x1280'dir. Ekrandaki daha küçük simgeleri, metinleri ve diğer grafikleri tolere edebiliyorsanız, bu yüksek ölçekli çözünürlükler daha küçük bir Retina MacBook Pro'da daha büyük ekranlı standart bir Mac dizüstü bilgisayarın çalışma alanını barındırabilir. QuickRes gibi bir üçüncü taraf uygulaması kullanıyorsanız, Retina ekranını, yerel çözünürlük dahil macOS'un sunduğu ayarlardan daha yüksek çözünürlükler kullanacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

MacBook Pro'nun bir SuperDrive'ı yoktur, bu nedenle ihtiyacınız varsa harici bir USB optik sürücü satın almanız gerekir.Yukarıdaki özelliklerde belirtilen Dokunmatik Çubuk nedir? Touch Bar, klavyenin üstünde oturan bir giriş cihazıdır. Temel olarak dar bir dokunmatik ekran. Touch Bar'da bulunan düğmeler ve kontroller kullandığınız yazılıma göre değişir. Dokunmatik Çubuk hakkında daha fazla bilgi edinin .

Bir şeyleri nasıl bağlarım? Kablosuz bağlantı konusunda endişelenmenize gerek yok: MacBook Pro'da Wi-Fi ve Bluetooth bulunur.

Endişelenmeniz gereken kablolu bağlantı. MacBook Pro'da yalnızca USB-C ile uyumlu Thunderbolt 3 bağlantı noktaları bulunur. 1.299 $ ve 1.499 $ 13 inç MacBook Pro modellerinde iki bağlantı noktası bulunurken, diğer tüm MacBook modellerinde dört bağlantı noktası vardır.Thunderbolt 3 cihazınız varsa, doğrudan dizüstü bilgisayara takabilirsiniz. Aynı şey herhangi bir USB-C cihazı için de geçerlidir. Ancak, USB-C veya Thunderbolt 3 olmayan kablolu cihazlarınız varsa, bir adaptöre ihtiyacınız olacaktır. Hangisine ihtiyacınız olduğuna karar vermenize yardımcı olacak ayrı bir MacBook Pro Thunderbolt 3 adaptör kılavuzumuz var . Ne yazık ki, iyi miktarda ekstra para yatırmaya hazır olun.

Ne kadar hızlı? MacBook Pro modelleri, hiç şüphesiz Apple'ın piyasaya sürdüğü en hızlı dizüstü bilgisayarlar. Aradığınız işlem gücü ise, istediğiniz MacBook Pro'dur.

15 inç MacBook Pro'ya ne dersiniz? Apple, Kasım 2019'da 15 inçlik modeli 16 nch MacBook Pro ile değiştirdi. Gerçekten 15 inçlik bir model istiyorsanız, Apple'ın Yenilenmiş ve Gümrükleme Mağazasına bakmayı deneyin .Macworld'ün satın alma tavsiyesi: En çok talep gören mobil Mac kullanıcısı — işi çok fazla işlem gücü gerektiren biri için - MacBook Pro bilettir. 13 inçlik bir modele bakıyorsanız, 1.799 $ Retina MacBook Pro fiyat ve performans için tatlı bir noktaya ulaşıyor. İki adet 16 inç Retina MacBook Pro modelini ayıran para, büyük bir değişim yığını; 2.799 dolarlık MacBook Pro, en güçlü performansı sunan en üst düzey Mac dizüstü bilgisayardır. Çalışmanız çoğunlukla internet erişimi ve diğer üretkenlik görevlerini içeriyorsa, bir MacBook Air'e gidin.​
 
Son düzenleme:

THT SON MESAJLAR

Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.