hangi os kullanayim ?

triple x

Yeni üye
15 Ağu 2019
3
0
selam

ben yillardir windows kullaniyorum. bu sene biraz da Linux ögrendim.

yeni ögreniyorum herseyi.

boarda hangi os cok kullanilyor ? hep kali Linux duyorum da.

sizin kullandiginizi ben kullanayim dedim. böyle birlikte hareket etmis oluruz

en iyisi hangisi ? tavsiyeniz ?

yorumlar ve cevaplarin icin simdiden tesekürler

saygilarla

triple x

triple x

Yeni üye
15 Ağu 2019
3
0
tavsiyeleriniz linux
ubuntu ve linux minti taniyorum. kali simdi indiriyorum. birde parrot os bakacam hic duymamistim.
almanyada en cok kullanilan opensuse. ubuntu ve opensuse cok bilgi topluyormus ayni windows gibi.
onun icin onlari kullanmak istemiyorum

saygilarla

Son düzenleme:

Brokropro110

Katılımcı Üye
11 Ağu 2018
408
2
tavsiyeleriniz linux
ubuntu ve linux minti taniyorum. kali simdi indiriyorum. birde parrot os bakacam hic duymamistim.
almanyada en cok kullanilan opensuse. ubuntu ve opensuse cok bilgi topluyormus ayni windows gibi.
onun icin onlari kullanmak istemiyorum

saygilarla

Biliyorum Kali Linux hacker araçları vs barındırdığı için çok çekici geliyor olabilir fakat ubuntunun kaliye kıyasla daha stabil hızlı kullanıcı dostu olduğunun taraftarıyım ayrıca kalı de emin olun kullanmayacağınız sizin için gereksiz araçlar olabilir ubuntuda böyle bir şey olmayacağından dolayı istediğiniz araçları ordan yükleyebilirsiniz ayrıca kurulumda yeni açınca canonical şirketine bilgi göndersin mi diye soruyor ve sizin hayır deme hakkınız var buna rağmen içiniz rahat etmiyorsa ya bilgi topluyorlarsa vs diyorsanız o zaman kali de de toplayabilirler nereden bileceksin :trl

Ayrıca ubuntunun kendi marketi var öyle her şeyi barındırmasa da bazı popüler yazılımlar olabiliyor...
Ayrıca çok kali lazımsa flaştan live ile çalıştırıp işinizi halledip geri ubuntuya dönebilirsiniz...

Genede elbette sizin tercihiniz ve saygı da duyarım :)

Ve elbette X abi benden çoook daha iyi bilir fakat ben mint taraftarı değilim onu kullanınca içim rahat etmedi açık konuşayım ve oda ubuntu altyapısını kullanıyordu diye hatırlıyorum :)

Son düzenleme:

triple x

Yeni üye
15 Ağu 2019
3
0
Biliyorum Kali Linux hacker araçları vs barındırdığı için çok çekici geliyor olabilir fakat ubuntunun kaliye kıyasla daha stabil hızlı kullanıcı dostu olduğunun taraftarıyım ayrıca kalı de emin olun kullanmayacağınız sizin için gereksiz araçlar olabilir ubuntuda böyle bir şey olmayacağından dolayı istediğiniz araçları ordan yükleyebilirsiniz ayrıca kurulumda yeni açınca canonical şirketine bilgi göndersin mi diye soruyor ve sizin hayır deme hakkınız var buna rağmen içiniz rahat etmiyorsa ya bilgi topluyorlarsa vs diyorsanız o zaman kali de de toplayabilirler nereden bileceksin :trl

Ayrıca ubuntunun kendi marketi var öyle her şeyi barındırmasa da bazı popüler yazılımlar olabiliyor...
Ayrıca çok kali lazımsa flaştan live ile çalıştırıp işinizi halledip geri ubuntuya dönebilirsiniz...

Genede elbette sizin tercihiniz ve saygı da duyarım :)

Ve elbette X abi benden çoook daha iyi bilir fakat ben mint taraftarı değilim onu kullanınca içim rahat etmedi açık konuşayım ve oda ubuntu altyapısını kullanıyordu diye hatırlıyorum :)

ben en cok ubuntuyu kullandim ve istedigim herseyi de basarmistim. ayrica community de büyük.
ubuntu hic problem yaratmamisti. genelde Debian basli distrolar sürücü problemi yada baska problemleri oluyor. ama genede parrot ve kali denecegim.
eger olmazsa ubuntu. ama sunbu demek isterim baya bu parrot iyi distro ya benziyor. Burda derim hangisini sectim diye.

saygilarla

triple x

Mirakuru

Yeni üye
4 Eki 2015
4
0
Linux

Kesinlikle Linux, en guvenli ve en hizlisi. Hack icin kullanacaksan Kali Linux veya Parrot Linux, onun disinda ubuntu veya manjaro

13 Ocak 2019
241
1
root$
farklı bir taban, dağıtım görmek istersen Arch tabanlı Arch Linux var.
farklı sistemler aynı dağıtım görmek istersen aşağıya sıralıyorum
L-Ubuntu
X-Ubuntu
K-Ubuntu
LXQt
LXDE
Puppy Linux önerimdir
İyi forumlar

'Ra

Ticaret Kategori Sorumlu Yardımcısı
21 Kas 2015
2,444
991
Merhabalar
Öncelikle Senin İstediğin Veya Yapacağın Alana Göre Değişim Gösterebilir İşletim Sİstemleri Örneğin Kali Lİnux Sızma Üzerine Tasarlanmış Bir İşletim Sistemidir Ancak Back Box Bilgisayar Ağ Sistemlerini Analiz Etmeyi Sağlayan Linux Dağıtımıdır.

Alanlarını Yazar İsek Size Şöyle Söyleyeyim ;

-Kali Linux;
Dijital Ortamda Başka Sistemlere Vs Sızmayı Amaçlayan Bir İşletim Sistemidir

-BackBox;
Ağ Analizlerini Yapmaya Yarayan Bir İşletim Sistemidir Etik Hackerlık Ve Güvenlik Testleri Gibi Tüm Gerekli Araçları İçerir

-Live Hacking OS ;
Bu Sistemde Etik Hacker , Penetrasyon testi ve Karşı Önlem Yapılması İçin Gerekli Araçlarla Dolu Bir Linux Dağıtımıdır.

-Deft Linux ;
Bu Sistem Gelişmiş Yanıtlı Dijital Araç Kitidir Bu Sistem Genelde (Bir Zamanlar Araştırır İken İnternette Gördüğüm Kadarıyla) Polisler Ve Askeri Kurumların Kullanabilmesi İçin Tasarlanmıştır.

Yani İşin aslı Senin İşine Hangisi Yarıyorsa Onu Kullanmalısın Eğer Yeni Başladıysan Linux'a X Hocamında Önerdiği Gibi Linux Mint Öneririm Alışılması Kolay Oluyor Ve Gayet Güzeldir

İyi Forumlar

PALA

Özel Üye
26 Mar 2018
12,753
33
Pentest ile uğraşıyorsanız ve araçlar hazır gelsin diyorsanız Parrot Sec OS tavsiye ederim. Oldukça stabildir.

Bunun yanında piyasada yeni parlayan Tsurugi Linux var, OSINT & Malware alanı için geliştirilen yine oldukça hafif bir dağıtım, kullanıcı dostu. https://tsurugi-linux.org/index.php buradan dağıtım hakkında bilgi alabilirsiniz.

Son düzenleme:

triple x

Yeni üye
15 Ağu 2019
3
0
cevaplar icin tesekürler
valahi dogru söylemek niyettim ögrenmek. hack etmeyi bildinmi korumayi da ögrenirsin.
cünkü nerde saldirdigi belli edersin. aslinda birilerine hack etmek veya birseyler yapmak istemiyorum.
sadece ögenmek istiyorum, cünki biz türküz bize hep saldiriyorlar. cevap vermeyi de bilmek gerek degilmi ?

benim sorunum distrolar degil. desktoplar. tercihim gnome ve kde ( herseyini de bilmiyorum ). dün geceden beri ugrasiyorum. 4 kere parrot os yükledim. 2 kere mate ve iki kere kde. mate yi tanimiyor ve hosuma gidiyor. calisma yeri var sürücüler hdd ler kolayca gidiyon ayni windowsda gibi kde yok. ama mate cok karisik kde gibi düzgün degil secim yapmakta sorlanayorum.

simdi kali yükledim ve buda güzel bi distro gnome derli toparli.

aslinda hosuma giden parrot os oldu, ama desktop sorunum var.

kali de olan programlar aynisi parrot os da mi var yoksa ayrilan noktalar varmi ?

ayrica dil secimim almanca ama taman almyor. programi almaca aliyor ama menüleri ingilizce her iki distro da.
bunu nasil gideririm ? aayrica bir türlü ikisinde nvidia sürücü nasil install ederim ?

sevgilerle

triple x

InSpy

Katılımcı Üye
21 Mar 2019
992
2
Merhaba, kullanacağınız biçime göre seçim yapmalısınız. Parrot os hem güvenlik hem pentest üzerine geliştirilmiş bir dağıtımdır. Günlük kullanım içinde stabildir. Daha sade kullanım pentest araçları olmadan kullanmak isterseniz; ubuntu, elementary, mint dağıtımlarına bakabilirsiniz. Ayrıca kali ile parrot arasında pek bir fark yoktur. Kali de olan araçların aynısı ve daha fazlası parrot'ta vardır.

triple x

Yeni üye
15 Ağu 2019
3
0
cevaplar icin tesekürler

ama neyin ne oldu bilmiyorum. evet diyorsun su program su diye ama ben anlamiyorumki.
tamamen sifir bilgiye sahibim, sayenizde ögrenmek isterim. yeni basliyan icin kilavuz varmi.
hangi program ne icin ve yapabilirim ve saire. önbilgi ne gerkir. ayrica linuxminti hic kullanmam.
sorun yasiyorum onun install dan tah sürücü kurana kadar ya opensuse yada ubuntu. baskasi olmaz bu türlü distrolardan. ama simdi ya kali ya parrot görünen parrot olacak gibi. simdilik kali yüklü.

saygilarla

triple x

Son düzenleme:

αxoy

Özel Üye
15 Mar 2018
1,474
128
C:/Adobe
Kesinlikle Ubuntu güncel sürümünü ve güncel paketleri yüklersen hiç bir problem yaşamazsın.

triple x

Yeni üye
15 Ağu 2019
3
0
selam

kac gündür baya ugrastim linux yükle dene ve kulanmak icin. ubuntu yapmak istemedim linux minti krmakta cok problem bende
ama elemantary os baya güzelmis. ubuntu basli ama kendine ayit bir linux. parrot os ve elemantary os arasinda kaldim.
perentez diye herhalde parrot os deki programlari diyorsun galiba. elementary ayni programlari yüklemek icin nerden bulacam ?

saygilarla

triple x

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.