Hangi yazılım dilinden başlamalıyım

Saeva

Üye
24 Ağu 2019
119
4
Başlıktada belirttiğim gibi hangi yazılım dilinden başlayacağımı karar veremedim. Çevremdeki insanlara sorduğumda C#,Python gibi cevaplar aldım okuldaki hocamıza sorduğumda ise seneye C dilinden başlayacağız dedi ben hangi dilden başlamalıyım.

ENİGMA1

Uzman üye
31 Ocak 2016
1,961
2
39
C dilinden başlaman en mantıklısı hem seneye öğrendiklerini tekrar edeceksin.

X-Code

Uzman üye
19 Mar 2019
1,855
3
335
Localhost
Merhaba;

Bu Kişiden Kişiye Göre Değişir Bir Şey. Yani Sizin Hangi Bölüme Yöneldiğinize Bağlı. Fakat Seneye Hocanız C İle Başlayacağız Dediyse C Dilini Öğrenmeniz Sizin İçin Daha İyi Olacaktır.
Detaylı Yardım İçin Su Konulara Göz Gezdirebilirsiniz;

https://www.turkhackteam.org/diger-...-hangi-programlama-dili-ile-baslamaliyim.html

https://www.turkhackteam.org/diger-...den-baslamaliyim-sorusuna-cevap-dev-konu.html

https://www.turkhackteam.org/genel-...baslangic-hangi-dil-kitap-onerisi-ihan3t.html

https://www.turkhackteam.org/genel-programlama/1908059-programlama-yazilima-nerden-baslanilmali.html

Iyi Forumlar...

Anonim6

Yeni üye
29 Şub 2012
0
5
Fortran, Fractran veya Lisp tavsiye ederim. Fetiş peşindeysen PowerPoint de olabilir, turing-complete hemi de.

Son düzenleme:

monwazch

Üye
29 May 2019
57
0
Hangi alanda faaliyet göstermek istiyorsan o alanda kullanılabilir en başarılı bir yazılım dilini seçmen gerekiyor. Başarılıdan kastım, en çok tercih edilen, avantajları diğerlerine göre yüksek olan ve kolay öğrenilebilen. Şahsen ben C# dilini seçtim, çünkü hem masaüstü,web,android ve unity gibi alanlarda kullanılabildiğinden güçlü bir dil. Ayrıca internette türkçe olarak çok fazla sağlam kaynak bulunabiliyor. Bu yüzden hangi alanı istiyorsan önce o alanda kullanılan yazılım dillerini bul daha sonra o yazılım dilleri arasından en başarılı olanı seç.
Elbetteki bir dili çok iyi bildikten sonra başka bir dilide öğrenebilirsin. Ama benim sana tavsiyem İkinci öğreneceğin dil aynı alanda kullanılan bir dil olmasın.
Birinci dilin masaüstü programlama olduysa, ikinci öğreneceğin dil örnek veriyorum; web üzerinde olsun.
Şunu unutma 4 5 farklı yazılım dilini yarım yamalak bilmek yerine, 1 dili ileri seviye(profesyonel) şeklinde bilmek daha iyidir.

AquieLL

Kıdemli Üye
1 Tem 2014
4,034
16
aquu.php
C Programlamayaa başlamak için gayet iyi.Bir çok şeyi kendin yapıyorsun ve algoritman gelişiyor.

dvp

Yeni üye
23 Nis 2020
22
1
Şahsen yazılıma HTML,CSS,Js ile başladım sonrasında C,C++ ile çalıştım.Sonrasında C# baktım ardından Python öğrenmeye başladım.Şuan Python ve Matlab öğreniyorum.Tavsiyem C ile başlaman olur hem derste zorluk çekmezsin hem C ile başlarsan diğer diller sana ileride basit gelir.

sixtynine

Yeni üye
15 Nis 2020
8
0
Şahsen yazılıma HTML,CSS,Js ile başladım sonrasında C,C++ ile çalıştım.Sonrasında C# baktım ardından Python öğrenmeye başladım.Şuan Python ve Matlab öğreniyorum.Tavsiyem C ile başlaman olur hem derste zorluk çekmezsin hem C ile başlarsan diğer diller sana ileride basit gelir.

Matlab'ı ben de tavsiye ederim. Arkadaşların önerileri haricinde brainfuck, whitespace, COBOL ve Malbolge gayet iyi dillerdir. Production'da değeri yüksek ve geleceği açık olan diller bunlar.

CyberXhackk

Kıdemli Üye
13 Mar 2016
3,132
1
10
C/C++ Dev.
Mantığını öğrenmek ve temelini oturtmak amaçlı C/C++ dillerinden başlamanız tavsiyemdir. Çoğu üniversitede böyledir zaten.

Kaynak olarak CSD nin kurs notları ve Harvard CS50 Introduction to Computer Science'a bakabilirsiniz. Harvardın yazın türkçe dublajı çıkacak ingilizceniz yeterli değil ise.

Türkçe olsun video olsun diyorsanız da Sadi Evren Şekerin kanalına bakabilirsiniz. Bilgisayar kavramları kanalın adı

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.