Hangisi Daha Mantıklı?

Melankolik910

Yeni üye
8 Mar 2023
42
1
Değerli arkadaşlar, sizden bir konuda akıl danışmak istiyorum. Ben 1.2 milyon sıralama ile iki yıllık bir bölüme yerleştim. Eşit ağırlık puanım ise 1.3 milyon civarında. Şu anda bulunduğum yerden merkezi geçiş yaparak dört yıllık bir bölüme geçmek istiyorum. Ancak geçmek istediğim bölümün sıralaması 1.360 milyon. Bu durumda önemli bir karar vermem gerekiyor. YKS’ye hiç hazırlanmadım ama büyük bir zorlukla Simav’a giderek sınava girebilirim. Sizce tekrar yerleşmeyi denemeli miyim yoksa mevcut puanımla merkezi geçiş yapmayı mı denemeliyim? Zorluk, çünkü sınava girmek için çok fazla masraf yapmam gerekecek. Sınav yerim İzmir Bayraklı’da ama ben başka bir şehirde yaşıyorum.

Losemis

Uzman üye
11 Ağu 2018
1,141
358
Değerli arkadaşlar, sizden bir konuda akıl danışmak istiyorum. Ben 1.2 milyon sıralama ile iki yıllık bir bölüme yerleştim. Eşit ağırlık puanım ise 1.3 milyon civarında. Şu anda bulunduğum yerden merkezi geçiş yaparak dört yıllık bir bölüme geçmek istiyorum. Ancak geçmek istediğim bölümün sıralaması 1.360 milyon. Bu durumda önemli bir karar vermem gerekiyor. YKS’ye hiç hazırlanmadım ama büyük bir zorlukla Simav’a giderek sınava girebilirim. Sizce tekrar yerleşmeyi denemeli miyim yoksa mevcut puanımla merkezi geçiş yapmayı mı denemeliyim? Zorluk, çünkü sınava girmek için çok fazla masraf yapmam gerekecek. Sınav yerim İzmir Bayraklı’da ama ben başka bir şehirde yaşıyorum.
merkezi geçiş ile 4 yıllığa geçiş yapamazsın dikey geçiş ile yapabilirsin (dgs) onunda başvuruları bitti diye biliyorum bir kontrol et gerçi yksnin de başvuru süreci bitti bilmiyorum başvurdun mu dgs daha kolay gözükebilir kontenjan sayısı az oluyor ve istediğin üniversite gideceğin bölüme alım açar mı o bile belli değil bence yks en mantıklısı zaten çakışan aynı derslerinden muaf olabilme ihtimalin çok yüksek 4 yıllık seçtiğinde

Melankolik910

Yeni üye
8 Mar 2023
42
1
merkezi geçiş ile 4 yıllığa geçiş yapamazsın dikey geçiş ile yapabilirsin (dgs) onunda başvuruları bitti diye biliyorum bir kontrol et gerçi yksnin de başvuru süreci bitti bilmiyorum başvurdun mu dgs daha kolay gözükebilir kontenjan sayısı az oluyor ve istediğin üniversite gideceğin bölüme alım açar mı o bile belli değil bence yks en mantıklısı
Aslında daha önce sormuştum yani 2 senelikten 4 senelige eski yks sıralamam ilr gecebiliyormuşum

Losemis

Uzman üye
11 Ağu 2018
1,141
358
Aslında daha önce sormuştum yani 2 senelikten 4 senelige eski yks sıralamam ilr gecebiliyormuşum
doğrudur belki bilmiyorum benim zamanımda öyle bir şey söz konusu değil ha şu oluyordu mesela aldığın puan ile bu sene tercih yapmazsan 2.sene tercih yapabiliyordun ancak yks puan ile 2 yıl sonra 4 yıllık tercih edildiğini ilk defa duydum bir de her 2 sınava da gir ne olacak hangisi tutarsa o yoldan devam edersin netlerine ve kontenjana göre yani illa ayrım yapmak zorunda değilsin

Melankolik910

Yeni üye
8 Mar 2023
42
1
doğrudur belki bilmiyorum benim zamanımda öyle bir şey söz konusu değil ha şu oluyordu mesela aldığın puan ile bu sene tercih yapmazsan 2.sene tercih yapabiliyordun ancak yks puan ile 2 yıl sonra 4 yıllık tercih edildiğini ilk defa duydum bir de her 2 sınava da gir ne olacak hangisi tutarsa o yoldan devam edersin netlerine ve kontenjana göre yani illa ayrım yapmak zorunda değilsin
Knk gitmek çok masraflı ya onu halledemedim yani günlük kiralik ev galan bakiyorumda 500 600 den bahsediyorlar 3 geceye

Losemis

Uzman üye
11 Ağu 2018
1,141
358
Vu bölümü cok boşladim ya nasil olsa 4 sneelige gecerim diye hic sinavalra falan girmedim sonucunda 7 dersen kaldim falan yani toparlamam cok zor gibi
o zaman tek çaren yks çünkü dgs'de yıl sonu ortalaman önemli bulunduğun şehirde ki karabük ünv iyi değil diyen arkadaşlarına aldanma sen türkiye'de zaten adam akıllı eğitim veren kaç üniversite kaldı ki beş parmağı geçmez o yüzden eğitim kalitesi pek önemli değil sen kendini yetiştir bir de diploman olursa tadından yenmez.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.