Haram ? Helal ? Bilen gelsin lütfen

CrayFt

Katılımcı Üye
25 Ara 2015
768
1
Selamın aleyküm THT ailesi

Aklıma birşey takıldı konu yeri yanlışsa affola kararsız kaldım buraya açtım :)
Ben kendime hostinger adlı firmadan üyelik açarken hep bir hesaba referans göstererek açtım. Yani bir hesaptaki çoğu referans benim kendi açtığım ve deneme amaçlı yada yapıpta tutunca yükseltirim veya sadece referans kasmak olan hesaplar. Ben şimdi hostinger referans sisteminden hediye alabilecek düzeyde hesap açtım. Şimdi asıl sorum bu hediyeyi almak harammı ? Bunun caizlik konusundan incelenmesi nasıl ?

İşin kısası kendim kendime referans olarak üye olursam ve bu şekilde kazanırsam bu harammı ?

Lütfen yardımcı olun...

Cümleten hayırlı geceler ...

inSecurity

Uzman üye
13 Ara 2015
1,650
1
yok kardeşim, devam et, haram bişey yapmıyorsun başkasının emeğini yemiyorsun, başkasının emeğine konmuyorsun aklını kullanıyorsun, aklını kullanarak kendi kendini geliştiriyorsun bunun haramlık payı yok. ve bu kadar duygusal düşünme.

Ruh

Adanmış Üye
10 Eyl 2015
6,465
45
Aleyna ve Aleyküm Selam Güzel Kardeşim.

Dinimiz İslamda; aldatmaca, kandırmaca ile kazanılan bütün para haram kılınmıştır. Haram para konusuna özellikle çok dikkat edelim İnşAllah. Günahı çok büyüktür ve öyle ki; haram para eline geçti mi onu kullanmadan denize atsan da günahından kurtuluşu yok, bağışlasan da yok...

Bu hususa çok dikkat edelim İnşAllah. Üç günlük dünya böyle haram para kazanıp yemeye lüzum yoktur. Bu dünyamızı kurtarırsak öbür dünyada ebedi Cennetle müjdeleneceğiz inşAllah güzel kardeşim.

Böyle bir hataya düştüysek de tövbe etmeyi unutmayalım inşAllah.

Allah çokça merhamet eden ve bağışlayandır .

Son düzenleme:

CrayFt

Katılımcı Üye
25 Ara 2015
768
1
yok kardeşim, devam et, haram bişey yapmıyorsun başkasının emeğini yemiyorsun, başkasının emeğine konmuyorsun aklını kullanıyorsun, aklını kullanarak kendi kendini geliştiriyorsun bunun haramlık payı yok. ve bu kadar duygusal düşünme.

Yorum için sağol hocam ama duygusal düşünmekten ziyade üç beş kuruş için ahireti yakmayak amaç

CrayFt

Katılımcı Üye
25 Ara 2015
768
1
Aleyna ve Aleyküm Selam Güzel Kardeşim.

Dinimiz İslamda; aldatmaca, kandırmaca ile kazanılan bütün para haram kılınmıştır. Haram para konusuna özellikle çok dikkat edelim İnşAllah. Günahı çok büyüktür ve öyle ki; haram para eline geçti mi onu kullanmadan denize atsan da günahından kurtuluşu yok, bağışlasan da yok...

Bu hususa çok dikkat edelim İnşAllah. Üç günlük dünya böyle haram para kazanıp yemeye lüzum yoktur. Bu dünyamızı kurtarırsak öbür dünyada ebedi Cennetle müjdeleneceğiz inşAllah güzel kardeşim.

Böyle bir hataya düştüysek de tövbe etmeyi unutmayalım inşAllah.

Allah çokça merhamet eden ve bağışlayandır .

Hocam yorum için sağol. Peki başkasının projesini yapmak yani bana web site işi geliyor bende açarken kendi referansımla açıyorum. Bu harammı ?

techhack13

Üye
1 Ocak 2016
173
0
Bir şey helal mi haram mı olduğunu anlamak için önce vicdanınıza sorun vicdanınız nediyor bu konuda daha sonra bir de kendinizi firma yerine katın ve dağıtıcı siz ve sizden referans alan başkası durmadan referans alıyor sizden gidiyor zararlar... Birde iyi bilen bir çok insana sorun en çok sonuç helal diyen çıkarsa haramsa bile helal olur (akıllılık yapıp bilmeyen insanlara veya bu işten anlamayanlara sormayın gerçekten hem bu işi bilecek hemde anlayacak) birde etik kuralları var firma sahibine sormalısın eğer sorun çıkacağını düşünüyorsan sormak zorunda değilsin amma o işide devam ettirmen doğru olmaz.

Siz başkasına iş amaçlı açarsanız sıkıntı olmaz ama o adamın üstüne açın sonra o adama deyin ki referans hakkını bana verirmisiniz.

CrayFt

Katılımcı Üye
25 Ara 2015
768
1
Mehmet Salih arkadasimiz cok guzel aciklamis siz tavsiyeye uyun gunumuzde cogu insan

Helal Haram ver Allahim Senin kulun Yer Allahim diyor ahireti dusunen cok az

Hocam yorumlar için teşekkürler

Bir şey helal mi haram mı olduğunu anlamak için önce vicdanınıza sorun vicdanınız nediyor bu konuda daha sonra bir de kendinizi firma yerine katın ve dağıtıcı siz ve sizden referans alan başkası durmadan referans alıyor sizden gidiyor zararlar... Birde iyi bilen bir çok insana sorun en çok sonuç helal diyen çıkarsa haramsa bile helal olur (akıllılık yapıp bilmeyen insanlara veya bu işten anlamayanlara sormayın gerçekten hem bu işi bilecek hemde anlayacak) birde etik kuralları var firma sahibine sormalısın eğer sorun çıkacağını düşünüyorsan sormak zorunda değilsin amma o işide devam ettirmen doğru olmaz.

Siz başkasına iş amaçlı açarsanız sıkıntı olmaz ama o adamın üstüne açın sonra o adama deyin ki referans hakkını bana verirmisiniz.

Sende sağol. Soruyu biraz daha açar mısın kardeşim anlamadım.

Yani demek istediğim iş amaçlı başkasına web site hazırlarken kaydını benim referansımla yaparsam sorun olurmu ?

Bu arada hakkını HELAL edin hocam gece gece rahatsız ediyorum ...

Ruh

Adanmış Üye
10 Eyl 2015
6,465
45

Yani demek istediğim iş amaçlı başkasına web site hazırlarken kaydını benim referansımla yaparsam sorun olurmu ?

Estağfurullah ne rahatsızlığı kardeşim, helal olsun sen de helal et.

O hazırlayacağın site gerçekten başka kişiye ise ve o kişinin haberi ile onayı varsa sorun yok kardeşim.

techhack13

Üye
1 Ocak 2016
173
0

Hocam yorumlar için teşekkürler

helal olsun ama sürekli bedavaya geliyorsa yani onların verdiği kuralları ihlal ediyorsanız helal değildir yinede tam bilemiyorum ama önceki mesajınızda dediğiniz için 3-5 krş için ahiretinizi yakmayın ölümün ne zaman ve nereden geleceği belli olmaz pişmanlık duymanızı istemem. Dip not: ben tam olarak bilmiyorum araştırın... Hayırlı akşamlar.

CrayFt

Katılımcı Üye
25 Ara 2015
768
1
Hocam herşey için çok sağolun bende yaptığım referansları kullanmayacağım kalsınlar :)
İçim rahatladı az kalsım harama giriyorduk.

Allah razı olsun. Tekrardan hayırlı geceler

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.