Hatırlamadığınız şifreyi kırın!

by-haso

Katılımcı Üye
28 Ara 2008
564
0
31
azrail in yanı
Günlük hayatta karşılaşabileceğiniz tüm şifrelerin nasıl kırılacağını, dosya, işletim sistemi ve uygulamaların şifrelerinin nasıl bulunacağını anlatıyoruz.
B ilgisayarımızdaki dokümanların gizliliğini korumak için zaman zaman özel dosyalarımıza şifre koyarız. Fakat öyle zamanlar olur ki ilgili dokümanı uzun süre kullanmadığımızda şifresini unutabiliriz. Şifreli bir doküman içerisindeki bilgilere ulaşmak için uygun şifre girmekten başka çare olmadığı için de elimiz kolumuz bağlı kalır. Fakat durum böyle olmak zorunda değil; çünkü şifre bulma uygulamalarını kullanarak unuttuğunuz şifrenizi geri getirebilir, çalışmanıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ancak bu tür uygulamaların iyi amaçlar için kullanılabileceği gibi sizin dışınızdakiler tarafından şifrelerinizin ortaya çıkarılması için de kullanılabileceğini asla unutmamalısınız. Yazımızda günlük hayatta karşılaşabileceğiniz tüm şifrelerin nasıl kırılacağını, dosya, işletim sistemi ve uygulamaların şifrelerini nasıl bulacağınızı anlatıyoruz. Ayrıca şifrelerinizin bulunmasını zorlaştırmak, işletim sisteminiz üzerinde oluşturduğunuz hesabı korumak için yapmanız gerekenlere de değiniyoruz. Üstelik bunu yaparken gerekli olmadıkça sizi Windows kayıt defterinden uzak tutacak olan şifre kırma işlemlerini basit hale getiren, ücretsiz programlarla halledeceğiz.

Windows 2000, Server 2003, XP ve NT'ye yönetici hakları ile giriş yapmak
Kullanıcıların en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi yeni nesil Windows işletim sistemlerinin şifre konusunda ne kadar güvenli olduğudur. Windows'un açılışında çıkan kullanıcı adı ve şifresi, değişik zevklere hitap eden masaüstü ve klasör ayarlarını yapmamıza izin verirken aynı zamanda bir güvenlik önlemi niteliği taşır. Yönetici hesabına sahip olan kullanıcılar özgürce uygulama yükleyebilir ve sistem ayarlarında değişiklik yapabilir. Konuk hesaplarının işletim sistemi üzerinde yapabileceği değişikliklerse sınırlıdır. Kullanıcı hesapları aynı zamanda dosyaların şifrelenmesine izin vermektedir. NTFS dosya saklama sistemi ile birlikte çalışan şifreleme özelliği, kullanıcıların birbirlerinin dosyalarını görüntüleme haklarını sınırlar. Bu konuda daha fazla bilgi almak için ‘Dosyalarınızın güvenliğini sağlayın' adlı başlığımızı inceleyebilirsiniz.

Microsoft'un kullanıcı hesaplarına erişim ve şifreleme konusunda elinden geleni yaptığına şüphe yok. Fakat Windows, çok yaygın bir işletim sistemi olduğu için şifre kırma konusunda faaliyet gösterenlerin birinci hedefi durumunda. Windows 2000, Server 2003, XP ve NT işletim sistemlerine istenilen kullanıcı adı ile giriş yapmanın zor olduğunu söylemek isterdik. Fakat internet üzerinden indirebileceğiniz bir açılış disketi ile bilgisayarı açarak kullanıcı hesaplarından herhangi bir tanesini seçip şifresini silebilir veya değiştirebilirsiniz.

Offline NT Password & Registry Editor, Bootdisk / CD adlı bu ücretsiz çözümü indirmek için Offline NT pw & reg-editor, bootdisk adresine bağlanın. Bu adresteki disket imajını (bd041205.zip adını taşımaktadır) sabit diskinize kaydedin. Daha sonra imajı bir klasöre açarak Install.bat dosyasını çalıştırın. Uygulama bir DOS penceresi açacak ve RAWRITE uygulamasını kullanarak imajı diskete aktaracaktır. Bilgisayarınızı bu disketle açmak için BIOS'ta bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Disketi sürücüye yerleştirdikten ve bilgisayarınızı ateşledikten sonra Linux tabanlı küçük bir işletim sistemi, daha sonra küçük bir uygulama yüklenir.

İşletim sistemi metin tabanlıdır, yani karşınıza bir grafik arayüz gelmeyecektir. Uygulama birden fazla IDE kanalı barındıran anakartları destekler, hatta web sitesinden indirebileceğiniz bir ek ile SCSI türündeki diskleri de tanıyabilir. Uygulamanın programcısı Offline NT Password & Registry Editor'ü NT 3.51, NT 4, Windows 2000, Windows XP (SP2 de dahil), Windows Server 2003 (Enterprise sürümü) işletim sistemlerinde denediğini söylüyor. Programcı aynı zamanda Windows XP üzerinde EFS ile şifrelenmiş dosyaların okunamayabileceğini belirtmiş, fakat biz denemelerimizde şifrelenmiş dosyaların içeriğini görüntüleyebildik.

Uygulamanın metin tabanlı ve İngilizce olan arayüzünün kullanımı bazılarımızı zorlayabilir. Fakat paniğe gerek yok, çoğu zaman sadece Enter tuşuna basarak aşamaları başarılı bir şekilde edebiliyor, sistemde yüklü olan kullanıcı hesaplarını listeleyebiliyorsunuz. Yardımcı olması açısından uygulamaya sağlamanız gereken bilgileri sıralayalım:

İşletim sisteminin bulunduğu sürücü,
Sistem dosyaların bulunduğu klasör (otomatik olarak bulunabiliyor),
Şifreleri değiştirmek mi yoksa sıfırlamak mı istediğiniz,
Yeni kullanıcı şifreleri,
Diske yazma onayı,
Kısacası yukarıdaki açılış disketini kullanarak Windows tabanlı neredeyse tüm işletim sistemlerine mevcut tüm kullanıcı hesaplarını kullanarak erişim sağlayabilirsiniz. Uygulama erişim şifrelerini size söylemiyor fakat değiştirmenize veya sıfırlamanıza izin veriyor.

Yıldız karakterlerinin altını görmek
Windows altında çalışan neredeyse tüm uygulamalarda ve Windows'un tüm bileşenlerinde şifre hanesine yazılan karakterler yıldız karakteri altında saklanır. Örneğin bir şifre kutusuna deneme yazdığınızda görülen sonuç ****** şeklinde olacaktır. Windows 95 de dahil, işletim sisteminin tüm sürümlerinde bu karakterlerin altında bulunan harşeri ortaya çıkarmak için basit bir uygulama kullanabilirsiniz. Asterisk Key ([URL="http://www.lostpassword.com/"]Password Recovery Software - Word, Excel, Windows and more... [url]https://tik.lat/hJQhe
) adlı ücretsiz uygulamayı kullanmanızı tavsiye ederiz. CD'yazmak için Nero kullanıyorsanız uygulama ile gelen ImageDrive modülü de Daemon Tools ile aynı işi görecektir.

Anında mesajlaşma uygulamalarının şifrelerini bulmak
İnternet üzerinden haberleşme yöntemlerinden en çok kullanılanlarından bir tanesi anında mesajlaşma uygulamalarıdır. Mesaj gönderme, sohbet etme, dosya gönderme gibi ihtiyaçları rahatlıkla karşılayabilen bu uygulamaların tek eksik yönü güvensiz olmalarıdır. ICQ ve Yahoo! Messenger gibi örneklerin bilgisayarlarımızda oluşturduğu log dosyalarından kimlerle sohbet ettiğimiz ve neler söylediğimiz açıkça görülebilir. Bu haliyle bile yeterince tehlike yaratan bu uygulamaların kullanıcı ismi ve şifre bilgilerini tutan veritabanı dosyaları son derece güvensizdir, deneyimli bir kullanıcı tarafından veya basit bir program yardımıyla kolayca okunabilirler.

Öte yandan bu uygulamaları yararınıza kullanarak unuttuğunuz anında mesajlaşma şifrelerinizi öğrenebilirsiniz. www.nirsoft.net/utils/mspass_setup.exe [url]https://tik.lat/5lLzZ adresinden ücretsiz olarak indirilebilen Content Advisor Password Remover uygulamasından da faydalanabilirler. Uygulamayı çalıştırdıktan sonra Yes tuşuna basmanız yeterlidir, Explorer bir daha siz istemedikçe şifre sormayacaktır.

ALINTIDIR

Son düzenleme:

#.FirLaMa.#

Katılımcı Üye
29 Ağu 2009
363
0
İstanbul
valla bende okumadım alıntı yapmışsın galiba kendin yaptıysanda bossa ugrasmıssın... rabet göreceğini sanmıyorum insanlar böyle şeylere zaman harcamıyor artık

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.