Hız Kaybını Onleme Taktıklerı

KaRa_HiL@L

Katılımcı Üye
19 Şub 2006
448
13
VaTaN BeKÇiSi
Hepimizin isteğidir bağlantı hızının artması.Ama öyle bir durumdayız ki format attıktan sonra böyle kalsın diye dua ediyoruz:)Gitgide bağlantı yavaşlıyorr yavaşlıyor..E tabii bilgisayar firmaları boş durur mu?Bu konuda birçok firma çıkar amaçlı olarak insanlarla oynamaktadır.Onlarca Hızlandırıcı program olmasına rağmen programların hızlandırıcı etkisini görmemiz mümkün olmamıştır..Burada anlatacağım yöntemler ile etkisini göreceğinizi umarım..
Korunma...

İnternet hızına etki eden yavaşlamanın büyük bir kısmı spyware ve virüslerdir.Bu tür yazılımlara karşı korunmak için güvenlik önlemlerimizi almalıyız.Çeşitli yazılımlar ile de güvenlik desteğimizi almalıyız


Gereksiz Yazılımlar

Internet yavaşlığının en önemli noktalarından biri de gereksiz yazılımlar ile bilgisayar’a zarar vermektir..
Tabi birde görünüşte gerekli olupta tabiri caizse bilgisayarın anasını ağlatan yazılımlar var.Örneğin Kazaa.Bu programı kullanıyorsanız kesinlikle benim internetim yavaş kelimesini söylemeyin bile.Tüm suç sizin.Sadece bağlantınızı değil bilgisayarınızda da anlamsız bir yavaşlamaya sebebiyet veriyor..Ben kimsenin kullanmasını önermiyorum şahsen.E karar sizin.

Birde tamamen gereksiz yazılımlar var.Sadece göz boyama amaçlı yazılımlar.Mesela internet’i hızlandırma amaçlı yazılımların çoğu hatta neredeyse hiçbiri bir işe yaramaz.Ama piyasada bu programlar çok kullanılmakta.Bu programlar size hızlılık değil yavaşlık verir.Benden söylemesi..


Pop-up lar

Reklam bannerleri, pencereleri kısacası başımızın belaları:)Genellikle grafik dosyaları olduklarından sisteme yerleşirler.Ve yerleştikleri yer çoğunlukla İnternet dosyalarının bulunduğu dizindedir..Pekii ne yapalım?Evet bu tür popup lara karşı çeşitli programlar mevcuttur.En iyilerinden birinin linkini vereyim gerisi size kalmış

Pop-up Killer
http://dl.filekicker.com/send/file/146159-G6BE/dmbsetup.exe


Group Policy Yöntemi

Başlat > Çalıştır’a gelin.gpedit.msc yazıp enter’a basın.Sol tarafta Local Computer Policy > Sonra Computer Configuration > Administrative templates > Network e girin.

Burdan sonra QoS Packet Scheduler’a sol menüde bir kez tıklayın. Sonra sağ daki menüye geçip Limit Reservable Bandwidth seçeneğini 2 kez tıklayıp seçeneklerinden Enabled’ı işaretleyip altına açılan %20 rakamını %0 yapın ve kaydedin..Daha sonra da bilgisayarınızı reset’leyin..

Not : Sadece XP için geçerlidir..


Registry Ayarları ile..

Notepad i açın alttaki text i aynen kopyalayıp Save As deyin ama type seçeneğini All Files yapmanız gerekir..

Connection_Tweak.reg ‘e girip save diyin.Sonra dosyayı çalıştırıp sorduğu soruya evet dedikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

--------------------------------------------------------------------------------
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesTcpipParameters]
"SackOpts"=dword:1
"TcpWindowSize"=dword:256960
"Tcp1323Opts"=dword:1
"DefaultTTL"=dword:64
"EnablePMTUBHDetect"=dword:0
"EnablePMTUDiscovery"=dword:1
"GlobalMaxTcpWindowSize"=dword:256960
"TcpMaxDupAcks"=2
[HKEY_USERS.DEFAULTSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionInternet Settings]
"MaxConnectionsPerServer"=dword:20
"MaxConnectionsPer0_1Server"=dword:20
[HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionInternet Settings]
"MaxConnectionsPerServer"=dword:20
"MaxConnectionsPer0_1Server"=dword:20
--------------------------------------------------------------------------------

Program ile..

Birçok download adresinde bu tür programlar mevcut.Neredeyse herbirini denemişimdir ama hiçbir faydasını göremedim diyebilirim..Sadece bu programa kadar:)Anlatayım;

www.speedguide.net adresine girin.Sitede sol menüde sırasıyla gösterdiğim yerlere girin..

Broadband > Broadband Tools > SG TCP/IP Analyzer

Burda bağlantınız hakkında değerler mevcut.Bu bilgileri biryere kaydedin.Çünkü değişmeyi gözlerinizle görmelisiniz..

Şimdi yine soldaki menüden sırasıyla bu yerlere giriyoruz:

Broadband > Broadband Tools > SG TCP/IP Optimizer

yada

http://www.speedguide.net/files/TCPOptimizer.exe
Buradan TCP optimizer programını indiriyoruz..

Şimdi programı çalıştırın.İlk olarak mevcut bilgisayarımızdaki değerleri yedeklemeliyiz.Bunu Backup Current Settings’ten halledin.

Şimdi ise sıra ayarlamalarda..Settings’den bağlantı tipini seçiyoruz dsl,cable gibi.
Kullandığınız Network Adapter’ı seçiyoruz.Daha sonra alttaki seçeneklerden Optimal Settings i seçiyoruz ve Apply Changes diyoruz.

Bilgisayarımızı yeniden başlatın..

Şimdi sıra geldi değişiklikleri gözlemlemeye..

www.speedguide.net adresine girin.Sitede sol menüde sırasıyla gösterdiğim yerlere girin..

Broadband > Broadband Tools > SG TCP/IP Analyzer

Eski kayıtlarınızla karşılaştırın, farkı görün..
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.