Hosting Hk. Bilgilendirme

Mr legend hacke

Yeni üye
16 Mar 2018
21
0
Arkadaşlar site açmak istiyorum ama açmadan once araştıralım dedim ve cevabını bulamadıgım bir soru oldu

Hosting nedir?
Bilgi bilen paylaşabilirmi

Moderatör tarafında düzenlendi:

Zunfix

Kıdemli Üye
29 Tem 2016
3,510
1
about:blank
Hosting veya Barındırma, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır.

Yani sen örnek olarak .com site alıyorsun ve insanlar sitene girdiklerinde hostingindeki dosyaları görüyorlar.Yani bir tür sanal bilgisayar.

CH4M3

Uzman üye
19 Ağu 2017
1,926
1
16
php island
Hostingden çok sorunuz host nedir olmalıdır. Host, sunucu içinde sizin için ayrılan tamamen sizin dosyalarınızın bulunduğu kısma host denir. Bunu şöyle de düşünebilirsiniz. Bir sunucunuzun olduğunu düşünün. Sunucunun 16 gb ram, 4 çekirdekli kaliteli bir işlemcisi ve 100tb hafızası var. Sunucuyu binlerce dilime bölerek insanlara sunucusundan host kiralayabilirsiniz. Peki bu anlatıldığı kadar basit bir olay mı? Hayır. Bunun için yazılım geliştirip kendi sunucusunu kendi yöneten de var, reseller hosting alıp host satanlar da var. Genelde aldığınız gibi hemen hostunuz açılır. Kullanmaya başlarsınız. Şunu sorabilirsiniz, hemen nasıl host paketim hazır oluyor. Sistemi otomatikleştirdikleri için onların sadece onaylaması yeterli oluyor. Bir host aldığınız zaman aslında sunucudan size ayrılan kısmı görüyor olursunuz. Host aldıktan sonra genellikle Cpanel destekli olur. Dosya Yöneticisi kısmına girdiğiniz zaman "/" dizini olduğunu ve bir sürü dosya olduğunu görürsünüz. İşte tüm bunlar size ayrılan kısımdır. Public_html klasörüne sitenizde görüntülenmesini istediğiniz dosyaları koyarsınız. Peki nasıl public_html kısmında olduğunu anlayacak diyebilirsiniz. Cpanel gelişmiş bir yazılım olduğu için bunların hepsi ayarlanmıştır.

Tabi host alırken önemli bir husus bulunmaktadır. O da nameserverlardır. Sitenize girdiğiniz zaman eğer kendi web sayfanızı görüntülemek isterseniz bir hosta ihtiyacınız olacaktır. Bunun için de domain adresinize girildiği zaman verilerin bir yerden gelmesi gerekir. Nameserverlar aslında host ile domain arasında köprü oluşturur. Domain sadece bir adet harf dizini, kelimedir. Domain nameserverlarınızı nasıl ayaralayacağınız hakkında bilginiz yoksa domain'i aldığınız sitede müsteri hizmetleri varsa onlardan veya destek ekibinden yardım alabilirsiniz. Genelde domainleri aldığımız siteden zaten yönetebiliyoruz. Bulamayacak yoktur sanırsam.

Her ihtimale karşı host ile bağlantılı tüm sorularınızı yanıtladım. Yazdıklarım haricinde aklınızda hala soru işareti var ise imzamdaki telegram yazısına tıklayıp bana ulaşabilirsiniz.

Alıntı (Hosting tanımı) :

Kendinize ait bir web sitesi kurmak istiyorsanız önce bir domain (alan adı) almalısınız daha sonra hazırlanmış olan yada hazırlanacak olan web sitenizin dosyalarının (html, php, asp, fotoğraf dosyaları vs…) çalışacaği bir alan ( disk alanı ) olması gerekir ki hazırlanan web sitesini hosting alanına yüklemelisiniz. Böylece sitenizi ziyaret etmek isteyen kullanıcılar browserların da (internet tarayıcılarında örn.:internet explorer, firefox, netscape, google chrome gibi) sizin domain adresinizi yazdıklarında internet sitenizi görüntüleyebilirler.

Hosting hizmeti veren sistem aslında çok hızlı bir internete bağlı olan iyi bir bilgisayardan farklı birşey değildir. Aynı anda belki yüzlerce web sitesini yayınlayabilmesini en önemlisi kesintisiz çalışacağını düşünürsek elbette donanımı ona gore seçilmiştir ve daha da önemlisi çok hızlı bir bağlantı hızı ve yüksek bant genişliğine sahiptir.

Son düzenleme:

metonya

Uzman üye
9 Ara 2017
1,292
8
Türkiye
Arkadaşlar site açmak istiyorum ama açmadan once araştıralım dedim ve cevabını bulamadıgım bir soru oldu

Hosting nedir?
Bilgi bilen paylaşabilirmi

Hosting nedir bir fikrin yok ise wampserver adlı uygulamayı bilgisayarına indirip kurup şurdaki
https://www.turkhackteam.org/web-tabanli-uygulamalar/1641854-opencart-kurulum-stajyer-metonya.html
konuma göz atıp anlayabilirsin hostin senin bilgisayarın gibi site barındırma alanı.not:konumu dikkatle okuyun ve uygulayın herzaman uygulamalı eğitim önemlidir umarım yardımcı olabilmişimdir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.