HTML & CSS Çalışmam

Raibs

Üye
5 Nis 2016
147
0
Merhaba ekranı 4 eş parçaya ayırmak istiyorum bunu görmek için border verdim ve ortada boşluk kalıyor with verdiğimde border aşağıya atlıyor ben birleşik olmasını istiyorum nasıl yapabilirim ?

HTML Kodlarım ;
Kod:
 <!DOCTYPE html>
<html lang="en">
<head>
	<**** charset="UTF-8">
	<title>Barış Yıldızoğlu</title>
	<link rel="stylesheet" type="text/css" href="style.css">
</head>
<body>
	<div class="sol-ust">
		<p>Sol-Üst</p>
	</div>
	<div class="sag-ust">
		<p>Sağ-Üst</p>
	</div>
	<div class="sol-alt">
		<p>Sol-Alt</p>
	</div>
	<div class="sag-alt">
		<p>Sağ-Alt</p>
	</div>
</body>
</html>

CSS Kodlarım ;
Kod:
* {
	margin:0;
	padding:0;
	border:0;
	outline:0;
	list-style:none;
	list-style-type:none;
	text-decoration:none;
}
.sol-ust {
	float: left;
	width: 671px;
	height: 315px;
	border: 2px solid black;
}
.sag-ust {
	float: right;
	width: 670px;
}
.sol-alt {
}
.sag-alt {
}

Raibs

Üye
5 Nis 2016
147
0
Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim o konularda biraz cahilim :D

n3pix

Uzman üye
8 Eyl 2016
1,079
0
Aydın
Merhaba hocam,
Divleri göreceli ölçeklerde yani piksel vb. ile boyutlandırmaniz; Projenizin her cozunurluklu ekranlarda aynı cikitiyi vermesini engeller. Konu hakkında ise konuşmak gerekir ise. Ekranı 4 eş parçaya bölmek istiyorsunuz. Bunu sadece HTML'in frameset özelliğinden yararlanarak gayet basit şekilde halledebilirsiniz;
Kod:
<html>

<head>
    <title>BUYUR</title>
</head>

<frameset cols="50% , *" rows="50% , *">
    <frame name="isim" src="1. çerçeve link">
    <frame name="isim" src="2. çerçeve link">
    <frame name="isim" src="3. çerçeve link">
    <frame name="isim" src="4. çerçeve link">
</frameset>
</html>

<- İllaha Div derseniz; ->

Div için de 4 farklı div'e 49% width ve height verin. margin-left leri ise 0 yapın ve border da 0 yapabilirsiniz. Ama border 1 yapacaksanız, 48% width ve height verin derim. Çünkü istisnai olsa dahi kullanıcının her 1% si 1px olabileceğinden; 48+48+1+1=100 eder. 1+1 yani; her bordera...

Raibs

Üye
5 Nis 2016
147
0
Div kullanma sebebim her kareye yazılar ve arkaplan resmi v.s yapıcam frameset tag'ında bunları nereye yazıcam acaba ?

ve divli dediğinizi anlamadım acaba kodları verirmisiniz ?

n3pix

Uzman üye
8 Eyl 2016
1,079
0
Aydın
Div kullanma sebebim her kareye yazılar ve arkaplan resmi v.s yapıcam frameset tag'ında bunları nereye yazıcam acaba ?

Şöyle yapabilirsin divleri ile;
Kod:
tüm dinlerin width ve heighti 48% vey 49% olmalı cozujurkuk eşleşmesi için. Border aynı kalsin fark etmez. Ve float'lari left-left-left-left yapabilirsin karışıklığı önler. Şimdi tüm divleri aynı olacaktır;
div {
    width: 48%;
    height: 48%;
veya
    width: 49%;
    height: 49%;
    border-width: 2px veya x% cinsinden;
    border-style: solid;
    border-color: black;
}
Buyur :)

n3pix

Uzman üye
8 Eyl 2016
1,079
0
Aydın

Fazla kapsamlı yardımcı planlıyorum kusura bakma, mobideyim :/
Framesetlerdeki framelerdeki src kere farklı html sayfaları koyacaksınız; her html sayfası farklı olacagindan; 4 farklı sayfa ile 1 ana sayfada 4 farklı Sayfayı aynı genişlik ve yükseklikte düzenleyebilirsiniz.
HTML de Framset Kullanımını araştır derim...

Raibs

Üye
5 Nis 2016
147
0
Hocam çok sağolasında dediğini yaptığımda sağdaki divde sağdan biraz boşluk kalıyor float: right; dediğimde ortada boşluk kalıyor bir türlü yapıştıramadım ya :D

Raibs

Üye
5 Nis 2016
147
0
Hocam şöyle yaptım

div {
width: 50%;
border: 0px solid black;
}

Borderdeki dediğin gibi 1 px etkilendi ve alt satıra kayıyordu bu sefer 0 verdim ve düzeldi height 48 dediğimde yazdığım Test yazısında yapışık halen.

n3pix

Uzman üye
8 Eyl 2016
1,079
0
Aydın
Hocam çok sağolasında dediğini yaptığımda sağdaki divde sağdan biraz boşluk kalıyor float: right; dediğimde ortada boşluk kalıyor bir türlü yapıştıramadım ya :D

Border piksel olarak arttir diyeceğim ama; bu sefer de her bilgisayarda aynı goruntuyu alamayabilirsin. O nedenle şey yap; borderleri % cinsinden 1 veya 2 vererek dene. Yatay dusunursek; En tepede 1 adet yatay çubuk olacak ortada bir tane daha yatay çubuk olacak ve en altta yatay çubuk olacak. Yani 3 tane birdere %1 verirsen %3 border alan kaplar. Yani divin heightine çift değer girersen açık kalir. Ust işte olan ve yan yana olan dillerden biri 48% diğeri de 49% olmalı ki aralık veya boşluk kalmasın. Böyle dene bakalım, anlamazsam yazıyı defarlca oku anlarsin...

n3pix

Uzman üye
8 Eyl 2016
1,079
0
Aydın
Hocam şöyle yaptım

div {
width: 50%;
border: 0px solid black;
}

Borderdeki dediğin gibi 1 px etkilendi ve alt satıra kayıyordu bu sefer 0 verdim ve düzeldi height 48 dediğimde yazdığım Test yazısında yapışık halen.

Yazının kutu kenarına yapışması durumunu padding ler ile düzenleyebilirsin. Yazı genelde sola yatık olduğundan; padding-left: birim; ve sağdan da boşluk vermen daha güzel Goruntu verecektir paddibg-right: birim; dersin. letter-spacing: birim; ile de satın arası boşluğu düzenlersin :) Alt ust padding-left de; padding-top: birim; - padding-bottom: birim;

BeoWulf007

Kıdemli Üye
19 Haz 2013
2,763
20
508
24
Praise The Fool
Baya uğraştım ancak bende beceremedim :D çözünürlük çok sıkıntı Tek çözünürlüğe göre yapmak kolayda Her çözünürlükte aynı gözüken nasıl yapılır bilemedim çözersen banada at biraz inceleyiyim

Hacker Plague

Yeni üye
25 Tem 2012
31
0
Merhaba ekranı 4 eş parçaya ayırmak istiyorum bunu görmek için border verdim ve ortada boşluk kalıyor with verdiğimde border aşağıya atlıyor ben birleşik olmasını istiyorum nasıl yapabilirim ?

HTML Kodlarım ;
Kod:
 <!DOCTYPE html>
<html lang="en">
<head>
    <**** charset="UTF-8">
    <title>Barış Yıldızoğlu</title>
    <link rel="stylesheet" type="text/css" href="style.css">
</head>
<body>
    <div class="sol-ust">
        <p>Sol-Üst</p>
    </div>
    <div class="sag-ust">
        <p>Sağ-Üst</p>
    </div>
    <div class="sol-alt">
        <p>Sol-Alt</p>
    </div>
    <div class="sag-alt">
        <p>Sağ-Alt</p>
    </div>
</body>
</html>
CSS Kodlarım ;
Kod:
* {
    margin:0;
    padding:0;
    border:0;
    outline:0;
    list-style:none;
    list-style-type:none;
    text-decoration:none;
}
.sol-ust {
}
.sag-ust {
}
.sol-alt {
}
.sag-alt {
}

CSS deki width değerlerini

width: calc(50% - 4px);

olarak değiştirirsen her çönüzürlükte işe yarar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.