İdor Zafiyetleri / Lab - Live

lyxG

Anka Team Junior
15 Ocak 2019
303
71
Selam bu konuda İnsecure Direct Object Referance adlı zafiyetlerden, etkilerinden bahsedeceğim. Kısacası bir web sitesindeki hassas verinin kullanıcının önbelleğinde tutulması sonucu kullanıcının normalde yetki izni olmadığı bölümlerin kullanıcı tarafından manipüle edilmesidir.

Etkileri ise ; hassas veriler (dekont, cviciv, tavuk ördek v.s) fiyat bilgileri değiştirebilme kullanıcının id si ile işlemler yapabilme gibi özellikler karşımıza çıkıyor. Örneğin id=150 kullanıcısı isem 149 ve 1. id de mevcut, aslında bunların bilgilerini alıp manipüle etmeye çalışıyoruz.

ÖRNEK

Yine portswigger dan örnek vereceğim, lakin owasp juice in İDOR üzerindeki lablarını öneririm. Öncelikle wiener:peter olarak login oluyorum

6rdzaz8.PNG

Bu işlem ardından ürün ekleme gibi yerlere baksam da gizli parametreler arasamda boş olduğunu anladım. Bunun yerine Live chat menüsüne giriyorum websocket mantığını kullanıyor ve belki burdan ekmek çıkarırız ümidi ile başlıyorum.

{"message":"dreambully"} olarak mesajımızı verdik, ve aşağıda kimliğimi elimle girebileceğim bir alan keşfettim.

pwxz6o2.PNG

User kısmı wiener olarak görünüyor, bunlarla birlikte sistemle konuşabiliyorum. Pekala ben bu durumu kendi lehime çevirip user bilgisini carlos olarak yapıp sistemi aldatabilir miyim ? Yani view transcript özelliğini kullanarak kullanıcıların loglarının bulunduğu bir .txt dosyaları keşfettim.

cr1olju.PNG

Kendi dosyam dahil birçok kullanıcının özenle saklanması gereken chat logumu indirdim. Ve diğer kullanıcıların .txt leri tabikide çıktı, burda carlos adlı vatandaşın hassas bilgilerini alıp login olduğunuzda flag elinizde.

aCFP

Arkadaşımın bana gönderdiği bir web sitesinde araştırma yaparken içerisinde ürün ekleme kısmını keşfetmiştim, ve site en hassas verilerini client tabanlı ön belleğinde tutunca tam olarak fiyat bilgisi 50.000 den düştü 10 birime CVE skoru oldukça büyük bir güvenlik açığı....

KyDS

Çok ufak bir örnek daha vererek idor zafiyeti durumun ne denli büyük dolandırıcılık ve veri hırsızlığı olabileceği hakkında daha iyi anlayabilirsiniz. Bunun yerine bu tür veriler şifrelenip özel nesne referanslarını kullanıcı tarafına kapatabildiği kadar kapatabilmelidir.

Nylj

Beni okuduğun için teşekkür ederim, sağlıcakla...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.