IF ELSE ile ehliyyet icin yas kontrolu // Endofrin

Endofrin

Katılımcı Üye
25 Şub 2019
253
2
Yupiter
Selam dostlar , localhostumuzu acib size verdiyim kodlari index.php kayit edin daha sonra gelicek haneye dogum yilinizi yazib kontrol ete tiklayin :) , mesela dogum yiliniz 1998 yazib kontrol ete tikladiginizda 2019-dan dogum yiliniz cikilacak..

if ($_GET) {

$yil = 2019;

$dogum = $_GET['bul'];

$yas = $yil - $dogum;

if ($yas >= 18) { //sonuc 18 ve ya 18den yukariysa burayi gosder

echo "<div style='color: green;'>Ehliyyet ala bilirsiniz.</div>";

}else{ //sonuc 18den asagi ise burayi gosder

$kadar = 18 - $yas;
echo "<div style='color: red;'>Ehliyyet almak icin yasiniz az, ".$kadar." yil beklemelisiniz.</div>";

}
}echo '<form action="" method="GET">
<input type="text" name="bul"> <br> <br>
<input type="submit" value="kontrol et">
</form>';

Son düzenleme:

xMstfx

Katılımcı Üye
31 Ara 2018
424
1
Güncel Olarak Yıl'ı Değiştircek mi ? Şuan 2019 diğer yıl 2020 oldu güncellenecekmi o yıl ?

Endofrin

Katılımcı Üye
25 Şub 2019
253
2
Yupiter
Evet ama bu scrptin içinde otomatikman değişmez, siz değiştire bilirsiniz $yil = 2019-u, 2020 olarak değiştirin, örneğin $yil = 2020;

IDEATHI

Katılımcı Üye
2 Tem 2015
998
0
Şanlıurfa
Böyle konuları gereksiz bulmamın yanında yıl değişkeni için datetime kullanmama sebebinizi anlamıyorum .

36boysw

Üye
26 Mar 2018
162
0
Aynı mantıkla daha az kodla Switch-case yapısı içine alabilirsin. Spagetti kod derdinden de kurtulursun

Kod:
$yas = htmlspecialchars($_POST["yas"]);

switch($yas){

case $yas >= 18:
	 	echo "<div style='color: green;'>Ehliyet alabilirsiniz.</div>";
	 	break;

case $yas<=18:
	 	echo "<div style='color: red;'>Ehliyet almak icin yasiniz uygun değil";
		break;
	 }

Son düzenleme:

leaks

Katılımcı Üye
29 Eki 2018
864
1
Aynı mantıkla daha az kodla Switch-case yapısı içine alabilirsin. Spagetti kod derdinden de kurtulursun

Kod:
$yas = htmlspecialchars($_POST["yas"]);

switch($yas){

case $yas >= 18:
	 	echo "<div style='color: green;'>Ehliyet alabilirsiniz.</div>";
	 	break;

case $yas<=18:
	 	echo "<div style='color: red;'>Ehliyet almak icin yasiniz uygun değil";
		break;
	 }

switch case yapısı bu işlemde kullanılamaz... İlişkisel işlemler case etiketiyle kullanılmıyor.

Son düzenleme:

36boysw

Üye
26 Mar 2018
162
0
İlginç, daha 1-2 ay önceden üye doğrulama tarzı bir şey yazıyordum. Böyle interaktif sorguları çalıştırıyordu

Endofrin

Katılımcı Üye
25 Şub 2019
253
2
Yupiter
Php ile ornek yaptim sadece bir proqram yazmadim , spagetti dedigini de php ile ilgilenenler icin anlayisli olsun diye yaptim, musait bir zamanda daha iyisini yaparim , dedigim basit bi ornek sadece.

Sen dediginde input yok arama butonu yok ayni sey deyil.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.