İngilizce Pratik Konuşma Kılavuzu : Ders 1 // Amy Root

Amy Root

Uzman üye
12 Nis 2014
1,552
0
İngilizce Pratik Konuşma Kılavuzu : Ders 1 // Amy Root

Senaryo:Sokakta kaybolma

NYC_14th_Street_looking_west_12_2005.jpg

Merhaba arkadaşlar farkettiğim kadarıyla forumda birçok arkadaş kağıt üzerinde ingilizceyi yapıyor fakat konuşmaya geldiğinde ciddi sorunla karşılaşınıyor.Asistan olmam şerefine sizlere kendi hazırladığım pratik konuşma kılavuzunu sunuyorum.Acil durumlarda belli başlı şeyleri bilseniz kendi hayatınızı devam ettirebilirsiniz.Unutmayın ingilizce bilmek günümüzde çok ama çok önemli.Neyse başlayalım.

Örneğin sokakta yürüyordunuz ve birden kayboldunuz endişelenmeyin yoldan geçen birilerine sorun.

Siz:Excuse me,please
(Eksküyz mi pliz) diye okunur.
Yerli:Cevap Verir.

Tabii burada karşı tarafın dediğini anlamak için Listening(dinleme) konusunda iyi olmanız gerekiyor.Anladığınızı var sayıyorum.Ardından önemli sorumuzu soralım mesela nereyi arıyoruz dükkan olsun.

Siz:Where is the shop ?
(Ver iz dı şop) diye okunur.
Yerli:Cevap verir.

Tamam şuanlık sorun yok dükkanın nerde olduğunuda öğrendik.Ama merak ediyorsunuz uzak mı diye.

Siz:Is it far ?
(İz it far?) diye okunur.

Eveet ne kadar uzak olduğunuda öğrendik fakat uzaklık göreceli bir kavramdır yürüme mesafesinde olup olmadığını sorabiliriz değil mi hemen soralım. :)

Siz:Can you walk there ?
(Ken yu volk der?) diye okunur.

Farzedelim ki yürüme mesafesinde değil oraya giden otobüs,tren vs. olup olmadığını soralım hemen ki yolda kalmayalım.

Siz:Is there a bus that goes there ? (Oraya giden otobüs varmı ?)
Is there a train that goes there ? (Oraya giden tren varmı ?)
(İz der e treyn dat goğz der?) diye okunur.

Baktınız rahat etmediniz.Şehir merkezine gitmek istiyoruz.Onuda şöyle dile getirebilirsiniz.

Siz:I am trying to get to the centre of the city.(Şehir merkezine gitmek istiyorum.)
(Aym traying tu get tu dı sentır of dı siti)

funny_amazing_interesting_weird_stuff_american-tourists_2009071613481954811-620x372.jpg

Yerli size yolu gösterir.Bu dersimizde burda biter eğer hoşunuza gittiyse dersleri devam ettirmeyi düşünüyorum.Yorumlarınızı belirtirseniz sevinirim.İlk ders diye biraz kısa tuttum isteğe göre şekil verebilirim.

Son düzenleme:

iskencik

Katılımcı Üye
17 Eki 2014
325
0
Hatay
Çok teşekkür ederim hocam benim orta seviye konuşup anlaşabiliyorum ama bir türlü orta seviyeyi aşamadım. Kıbrıs'tayım günlük yabancı dil ile haşır neşirim ama yine de bu sıkıntıyı atlatamıyorum. İnşallah bu sıkıntıyı atlatırım

Dr Toretto

Katılımcı Üye
5 Ocak 2016
380
0
Eskişehir
Devamını bekliyorum, kelimeler, özneler, fiiller, gramerler bunlarıda paylaşırsan daha iyi olacağını düşünüyorum.

Amy Root

Uzman üye
12 Nis 2014
1,552
0
Önerilerinizi dikkate alıcam arkadaşlar ilk ders diye kısa tuttum.İkinci derste önerilerinizi uygulamaya özen göstericem. :) İlginiz için teşekkürler.

Falcone

Katılımcı Üye
10 Eyl 2015
689
0
Elinize sağlık. Türkçe okunuşları okurkan haykırdım. İz der e treyn dat goğz der

zBiggs

Yeni üye
16 Ocak 2016
22
0
Sweden
Aslnda günlük konuşma falan değilde telaffuz etmek sorun :D yabancılarla konuşurken dediğimi 40 kere tekrarlıyorum anlamaları için

Cave-Man

Kıdemli Üye
21 Nis 2015
3,120
0
Lüksemburg

Çok iyi olmuş da biraz görsel eklesen daha çok dikkat çekici olur böylece okuyucuları yani üyelerin dikkatini çekersin. :)

Yinede Ellerine Sağlık

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.