İnstagramda nasıl sayfa açıp ilerlerim? - 8 madde

DisserF

Üye
21 Ağu 2016
201
83
Dünya
Merhaba arkadaşlar ben DisserF. Bu gün size basit şekilde Instagram üzerinde açtığınız bir işletme veya işletme projesi olarak gördüğünüz bir hesabı nasıl kolay bir şekilde büyüteceğinizi veya ne tür işletme hesabı açacağınız hakkında biraz bilgi vereceğim. Verdiğim bilgiler bana ait, kendi fikirlerimdir. Umarım size yardımcı olurlar, başlayalım.

uO7ISyI0r0mHFzkqOMvtdg.jpg

İlk olarak hesabı açmadan önce analizler yapmanız gerekiyor. Bu analizleri nasıl yapacaksınız peki? Hemen sıra sıra gidelim.

1- İlk olarak oturduğunuz şehir il/ilçe nerede oturuyorsanız o şehirdeki toplumsal veya toplumsal sorunun yakınında olan bir proje seçmelisiniz. Örnek veriyorum mesela nüfusu 80.000 olan bir ilçede yaşıyorsunuz ve bu ilçenin bir problemi ise ikinci el alım/satışlarının sadece dükkanlara giderek sorulup, dükkanlar haricinde hiç bir platformda eşya alım/satımın olmaması. Toplumun birçok kısmı küçük bir ihtiyacı bile farklı illerden veya ilçelerden talep etmesi. Oturduğunuz ilçede Instagram üzerinden 2. el alım/satım yapılmaması. Mesela bu bir örnek, bu ilçede ne eksik? İnsanlar bir şeyi bulmak için sürekli dükkanları gezmek zorunda kalmaktadır, 2.el bir eşyayı almak istediğinde bir dükkana gidip bakmak zorundadır. Peki ya bu problemi nasıl üstesinden gelebiliriz? Çok basit değil mi? Eğer birisi Instagram üzerinde bu ilçenin ismini kullanarak ilçe içerisine 2.el alım/satım sayfası oluşturduğunda herkes rahatça istediğini, aradığını bulabilir. Projemizin ilk amacını belirliyoruz. İlçe içerisinde 2. el alım/satım yapılması, Instagram üzerinde ilçe ismini kullanarak 2.el alım/satım sayfası oluşturmak.

2- Evet güzel bir sayfa açıyoruz kendimize, ne verelim ismini? Örnek; Konya/Akşehir ilçesi. Instagram kullanıcı adını basit ama etkili bir kullanıcı adı yapıyoruz. Örnek verelim hemen "Akşehiralsat, Konyaakşehiralsat" siz daha fazla türetebilirsiniz.

enbasariliicerikler.png

3 - Güzel bir nickname ile sayfamızı açtık. Şimdi biyografiye biraz bir şeyler ekleyelim ve logomuzu belirleyelim.

"1 - Akşehir içi 2. el al - sat"

"2 - Akşehir içerisinde rahat alım satım"
"3 - Reklam ve anlaşmalar için DM"

"4 - Her zaman aktif bir sayfa, sende paylaş!"

Örnek Logo tasarımı, en basiti siz daha etkilisini yapın.

image.png

Evet bunlar size göre de değişken olabilir, yaratıcı olmak sizin elinizde. Logo tasarımı için internet üzerinden siteler bulabilirsiniz, yardımcı siteler bulunmakta.

4 - Şimdi ise biraz takipçi kasmakta, bu iş zor olabilir ama yaptığınız ve üzerinde çalışacağınız proje uzun süreli olacaktır. Hiç bir zaman vazgeçmeyin, ilk olarak takipçi kısmını nereden kazanabilirim sorusunu kendinize sorun? Size küçük bir ipucu. Mesela Akşehir belediyesini takip eden kişilere istek gönderebilirsiniz ya da diğer itiraf sayfalarındaki takipçilere istek gönderebilirsiniz. Zamanla takipçiniz ve takip edeceğiniz kişiler artacaktır ama bu artma orantısız olacaktır, bu sizin moralinizi bozmasın çünkü ileri de bunu düzelteceksiniz. Zamanla takip ettiğiniz kişilerin dönüşü, o kişilerin çevrelerine yayması halinde sayfanız biraz olsa da anılacaktır. Ya da ücretsiz şekilde itiraf sayfalarında sayfanızın reklamını yaptırtabilir, onlar sayesinde de gelişebilirsiniz.

5 - Takipçimizin arttığını varsayarsak şimdi yapacağımız iş müşterilerimiz mesajlarına anlık olarak dönüş sağlamak ve onların sayfada paylaşılmasını istediği ürünleri direkt olarak sayfaya yüklemek. Yüklediğinizde hem story olarak hemde gönderi olarak paylaşmanızı tavsiye ederim. Fiyat belirleme aşamasında, sadece fiyatı özelden DM yolu ile ulaşan kişiler ile paylaşmanızı öneririm. Story ve gönderinin içerisinde fiyat yazmamalısınız. Yapılan bu paylaşımlar sonucun da kitleniz daha da büyüyecektir.

instagramda-magaza-nasil-acilir-jpg.jpg

6 - Bir zaman sonra sayfanız daha da büyüyecektir, gönderileriniz ve müşteri talepleriniz daha da artacaktır. Kısa bir süre içerisinde artan müşteri/talebe bağlı olarak biraz komisyon koyarak kişilere hizmet sunabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse "Bir kişi gönderiden bir şey satın alacaktır, alıcı ile görüşmüştür ve satın alması kesinleşmiştir. Satış sonrası biraz komisyon koyarak payınızı alabilirsiniz." Ayrıca sayfanızda kendi eşyalarınızı da paylaşarak satabilirsiniz.

7 - Sayfanız gün geçtikçe büyüyor ve takipçiniz artmakta, müşteri talepleriniz de harika ilerliyor. Peki devamlılığı sağlamak veya biraz daha maddi olarak avantaja nasıl geçeceksiniz? Bunun için iki madde uygulayabiliriz.

"1- Photoshop yardımı alarak bir broşür, story arkaplanı ayarlayabilirsiniz. Bu nasıl olacaktır? Örnek veriyorum;

Story için bir fiyat almazsınız fakat gönderi için küçük bir ücret talep edebilirsiniz, 20 TL gibi.

"2 - Bu broşürü avantajlı hale getirebilir, şu şekilde story paylaşımları yapabilirsiniz;

Bir story ve bir gönderi sadece 40 TL, altınada bir avantaj paket oluşturursunuz. Fiyatları kendi sayfanıza göre düzenlemelisiniz."

Basit hazırlanmış bir örnek

ss.png

Bu en basit yapımdır, siz daha etkili bir şeyler yapabilirsiniz.

8 - Instagram üzerinde kendinizi daha da geliştirebilir, website açarak artık dahada yaygın hale sayfanızı getirebilirsiniz. Bu son aşamada genellikle reklam anlaşmalarından para kazanabilir, hazırladığınız broşürlerden veya paylaşımlardan da ek gelir elde edebilirsiniz.

Umarım anlattıklarım size yardımcı olur, bir başlangıç geçte olsa her zaman iyidir. Hatam var ise affola. Görüşmek üzere, DisserF.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.