Intel, Adeta Alev Alan Comet Lake İşlemcileri Serinletmek İçin Tasarım Değişikliğine Gitti !

The Coηq

Uzman üye
30 Tem 2019
1,781
0
Amerikalı üretici Intel, yeni nesil işlemcilerinde oldukça yüksek işlemci hızına sahip olmakla övünüyordu. Yakın zamanda karşımıza çıkan Comet Lake serisi işlemcilerden amiral gemisi i9-10900K SKU, 5.3 GHz gibi dikkat çekici bir hıza sahipti.

İşlemciler hakkında ortaya çıkan benchmark sonuçları ve Intel’in açıkladığı özellikler, kullanıcıların aklında bazı sorular ortaya çıkmasına neden oldu. Bu soruların başında da işlemcilerin ısınma sorunları geliyordu.Core i9’un PL2 seviyesinde enerji tüketimi 250W seviyesini buluyor. Özellikle rekabetçi oyuncular ya da overclock yapmayı sevenler için bu noktada ciddi bir enerji tüketimi ve ısınma sorunu ortaya çıkabileceği göze çarpıyor.

Intel, Comet Lake işlemcilerde bazı küçük tasarım değişiklikleri yapıyor. Bu değişiklikler özellikle de mühendislik alanında olmalarıyla göze çarpıyor. Intel bu seride işlemcilere daha çok çekirdek sığdırmış olsa da ısınma anlamında ciddi bir sorun söz konusu oluyor.

Intel hali hazırda pTIM’den Solder TIM teknolojisine geçmişti. Bu teknoloji sayesinde ısı, çekirdekler arasında yayılıyor ve çalışırkenki sıcaklığın düşük kalmasına yardımcı oluyor. Daha düşük sıcaklık da cihazın Turbo performansını daha uzun süre sergileyebilmesini sağlıyor.

Kaynak : https://tik.lat/D0lgj
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.