Intel ve AMD'nin Bugüne Kadarki En Kaliteli 7 İşlemcisi // Depdip

Depdip

Uzman üye
20 Ağu 2017
1,578
0
NewYork
Merhaba değerli THT üyeleri, bugun sizlere "Intel" ve "AMD" işlemci markasının bugune kadar en kaliteli 7 işlemcisi hakkında detaylı bilgi vereceğim. Bu yıl piyasada AMD, INTEL, CYRİX, IDT, ZİLOG ve MOSTEK gibi birbirinden kaliteli piyasada yarışan işlemciler bulunmakta. Yerini en üst sıralarda koruyon "INTEL ve AMD" işlemcisini bugun sizlere tanıtacağım.

INTEL NEDİR ?

Intel ABD merkezli bir işlemci üreten Robert Noyce, Gorden Moore tarafından kurulmuş başta bilgisayar işlemcileri olmak üzere, ağ cihazları ve birçok donanım üreten şirketlerden biridir.​

AMD NEDİR ?

AMD Jery Sanders tarafından kurulan kişisel bilgisayar işlemcileri konusunda Intel'den sonra dünyanın 2. büyük üreticisidir.

1-) AMD A10-5800K
ecxPEt.jpg

AMD A10-5800K Trinity kod adı taşıyan ikinci nesil fusion işlemci ailesinin bilgisayar versiyonlarından biridir. AMD A10-5800K FM2 soketi bulunmakla birlikte, 4C/4T,4MB önbelleğe
ve 3.8GHZ'ye sahiptir. Bu işlemci 32nm teknolojisiyle üretilmesiyle birlikte yeterli boost ile 12 çekirdek seviyesine ulaşıp max olarakda 4.2 GHZ işlemci hızına ulaşabilmektedir.

2-) AMD FX-9590

uytc6n.jpg

Soketi AM3+ olan AMD FX-9590 8C/8T 16MB önbelleğe ve 4.7GHz hızını ulaşabilmektedir. 32nm teknolojisi ile üretilen bu işlemci Vishera tabanlı işlemci seviyesine sahip olmakla birlikte 220W TDP değerinede sahiptir. Gerekli boostlarla 4.7GHz işlemci hızına ulaşan bu işlemci oyuncular için en iyi performansı sağlamaktadır.

3-) Intel Core i3-6100

JSfCXN.jpg

Adını sıkça duyuran Intel Core i3-6100 Socket 1151'e sahiptir. 2C/4T,3MB önbelleğe sahip olan bu işlemci 3.7GHz işlemci hızınada sahiptir. Zorlu işlemlerin üstesinden gelecek ve çok cep yakmayan işlemcilerden biridir.

4-) AMD Sempron 3850

Hfkugv.jpg

AMD Sempron 3850 AM1 soketine sahip olmakla birlikte 4C/4T,2MB önbelleğe ve 1.3 GHz işlemci hızına sahiptir. 28nm teknolojisi ile üretilen bu işlemci TDP değeri sadece 25W'a ulaşmaktadır. Maksimum 1.3 GHz işlemci hızına ulaşan bu işlemci en ucuz ve iş yapan işlemcilerden biridir.

5-) Intel Pentium G3258

t7rIH1.jpg

Intel Pentium LGA 1150 soketine sahiptir. 2C/2T,3MB önbelleğe ve 3.2GHz işlemci hızına sahiptir. Çok dar bütçeli overlock sistemi kuranlar için önerilen işlemcilerden biri olan Intel Pentium G3258 TDP değeri ise 53W'dir. Overlock olarak kullanmayacaksanız önerilen işlemcilerden biri değildir.

6-) Intel Core i7-6700K

gYkNZO.jpg

LGA 1151 soket tipine sahip olan Intel Core i7-6700K 4C/8T,8MB önbelleğe sahip olmakla birlikte 4GHz işlemci hızına sahiptir. Intel'in overclock için en iyi işlemcilerinden biridir. Intel'in 6. nesil Skylake dönümüne sahip olan bu işlemci 4 çekirdek ve 4GHz ile oldukça hızlıdır. 14nm teknolojisi ile üretilmiş ve DDR4 bellek modülü ile daha yüksek hızlara ulaşmanız mümkündür

7-) Intel Core i5-4690K

x8pBsL.jpg

LGA 1151 soket tipine sahip olan bu işlemci 4C/4T,6MB önbelleğe sahip olmakla birlikte 3.5GHz işlemci hızınada sahiptir. Orta seviyeli sistemler için uygun bir overclock sitemine sahip olan Intel Core i5-4690K 22nm teknolojisi ile üretilen Intel Core i5 4690K,88W TDP değerinede sahiptir.

Evet bugun sizlerle en iyi 7 Intel ve AMD işlemcilerini inceledik umarım işinize yarar ve iyi forumlar dilerim.. :)

Depdip

Uzman üye
20 Ağu 2017
1,578
0
NewYork
Bana kalırsa AMD'nin iyi işlemcisi diye bişey yok.
Ellerine sağlık ;)

Teşekkür ederim AMD ve INTEL şuan piyasada bulunan ve birbiri ile rekabet içerisinde olan en iyi işlemci bazlı şirketlerdir. AMD kullanan birisi olarak bence çok kaliteli :)

Eline sağlık güzel konu hocam

I9 fiyatına göre o kadar kaliteli değil :) Onu almaman güzel olmuş. Eline sağlık Dep.

Teşekkür ederim :)

HiDRoKeSH

Üye
20 Tem 2015
246
0
Tarania
Eline sağlık. :)

Bence şimdiki işlemciler arasından karşılaştıracak olursak AMD'nin Ryzen 7 2700X(2.nesil) modeli, INTEL i7 8700K ve i9 9900K modelini geçmektedir. Render konusunda AMD önde olabilir ama oyunlarda en fazla 30-45 fps farkla INTEL önde. 30-45 fps farkı benim için sorun değil derseniz AMD tavsiye ediyorum. Fiyat ve Performans bakımından yine AMD önde.

Yaklaşık 5-6 ay sonra Ryzen 7 3700X(3.nesil) işlemcileri gelecek. Yeni işlemciyi merakla bekliyorum bakalım geldiğinde 2.nesilden daha mı iyi olacak yoksa iyi bir fark atacak mı?..

Depdip

Uzman üye
20 Ağu 2017
1,578
0
NewYork
Elinize sağlık komutanım emek vermissiniz

Elinize Emeğinize Sağlık
Bilgilendirici ve Yararlı Bir Konu Olmuş.

Emeğine sağlık, artık kaliteyle ilgilenmiyoruz ucuz mu ona bakıyoruz ;)

Eline sağlık. :)

Bence şimdiki işlemciler arasından karşılaştıracak olursak AMD'nin Ryzen 7 2700X(2.nesil) modeli, INTEL i7 8700K ve i9 9900K modelini geçmektedir. Render konusunda AMD önde olabilir ama oyunlarda en fazla 30-45 fps farkla INTEL önde. 30-45 fps farkı benim için sorun değil derseniz AMD tavsiye ediyorum. Fiyat ve Performans bakımından yine AMD önde.

Yaklaşık 5-6 ay sonra Ryzen 7 3700X(3.nesil) işlemcileri gelecek. Yeni işlemciyi merakla bekliyorum bakalım geldiğinde 2.nesilden daha mı iyi olacak yoksa iyi bir fark atacak mı?..

İlgi ve alakanızdan ötürü teşekkür ederim :)

fazeL

Katılımcı Üye
24 Eyl 2016
735
23
Ordugâh
Her iki markanın da bir çok işlemcisini uzun yıllar kullandım. Hepsi döneminin en iyi işlemcileridir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.