Network İnternet Alt Yapımı Kendim Yenileyebilir Miyim ?

xXXrayXXx

Uzman üye
22 Nis 2014
1,386
0
Trabzon
Başlık biraz garip gelmiş olabilir sizlere ama tam olarak kastettiğim şeyi size anlatıyım. Bulunduğum yerde VDSL mevcut fakat mesafeden kaynaklı olarak Max 29Mbit ve 24 sabit paket oluyor. Aklımda şöyle bir şey var tabi bu biraz da mecburiyetten gelen bir durum.

Ana Santrale yakın olan kişiler doğal olarak yüksek hızlar ve upload alabiliyor. Bende şöyle bir şey düşündüm kırsal alab olduğu için yatırım yapılmıyor öncelikle onu söylemeliyim. Ana santral 1GBitlik yada 10GBitlik verileri kendi aralarında aktararak gidiyorlar bu şüphesiz. Büyük ihtimalle 1Gbitlik bir veri aktarımı söz konusudur. Ana santralden tüm masraflar ile kendi evime kadar yaklaşık olarak 1.5Km bu direk kuş bakışı mesafe yani yaklaşık bir değer olduğunu söyleyebilirim. Santralin nerde olduğunu falan da biliyorum. Ordan kendi evime kadar fiber optik kablo ile hatta zayıflama olmaması için bir aktarma daha doğrusu bana özel bir hat çekmem nasıl olur bunun bir eksisi yada Turk Telekom hayırdır sen der mi ? Bu tarz konuları merak ettiğim için soruyorum. Santralden benim ankastre kutusuna kadar kendi fiber optik kablomu döşeyebilir miyim ? Kendime özel metro internet gibi düşünün.
Bunu yapma gibi bir hakkım mevcut mu?

Varsa bile işlem nasıl olabilir sizce ?

Kısaca VDSL bir paket ama sinyalin bir kısmı Fiber üzerinden gelicek böyle bir durum mümkün olur mu ?

Kısaca olayı anlatan bir resim bile yaptım :D

MrFN8B.jpg

Nerden bu tarz şeylere düşünüp vardın diyenler için :D Zor da kalınca insanın aklıan her şey geliyor valla :D Bu konuda fikri olanlar varsa çok memnun olurum ara sokaklarda kutu falan yok bunu da söyleyeyim Aan Santralden direk evlere gidiyor kaplolar ekstra bir kabin yok.

BYmrhan

Katılımcı Üye
9 Nis 2016
857
0
index.php
Bu videoyu izlersen alacağın izinleri ve olayları az çok anlayabilirsin.
[ame="https://www.youtube.com/watch?v=pk7YzUPsSb0"]https://www.youtube.com/watch?v=pk7YzUPsSb0 [/ame]

xXXrayXXx

Uzman üye
22 Nis 2014
1,386
0
Trabzon
Bu videoyu izlersen alacağın izinleri ve olayları az çok anlayabilirsin.
https://www.youtube.com/watch?v=pk7YzUPsSb0

Bu video izledim daha önce ama yazı da da söylediğim gibi kırsal alan olduğu için fiber döşeme yapıcaklarını zannetmiyorum. Bu videoda var olan fiber sadece siteye getirilmiş. Benim bahsettiğim şeyde ise yol boyunca gitmeleri gerekiyor. Ve bu çok daha masraflı ve TT bunu kabul etmeyecektir diye tahmin ediyorum. :) Elimdeki VDSL bir şekilde sinyalini güçlendirmem yada kaybı en aza indirmem gerekiyor bu konuda da fiber diye düşünmüştüm :)

Ariss

Kıdemli Üye
8 Mar 2016
4,583
114
uzay
Merhaba, ilginç bir soru. Öncelikle şunu söyliyeyim siz o masrafın altından kalkamazsınız sandığınız kadar kolay değil öyle fiber çektirmek. O kazı izni için bile gerekli kurumlardan izin almalısınız onun bile izninin alınması 4 ay sürer.

Sizin bu durumda yapabileceğiniz tek bir şey var oda dilekçe yazmak. Dilekçe yazıp fiber internet isteyeceksin. Elinden geliyorsa civarda yaşayan tanıdık varsa onlarada söyle çünkü 1 kişi için çekmeleri çok zor ama 4-5 kişi isterse o zaman kablo çekebilirler.

Haa dersin ki benim maddi durumum çok iyi o zaman metro ethernet çektir evine,aylık 5bin civarı ücreti var. İyi forumlar dilerim

xXXrayXXx

Uzman üye
22 Nis 2014
1,386
0
Trabzon
Merhaba, ilginç bir soru. Öncelikle şunu söyliyeyim siz o masrafın altından kalkamazsınız sandığınız kadar kolay değil öyle fiber çektirmek. O kazı izni için bile gerekli kurumlardan izin almalısınız onun bile izninin alınması 4 ay sürer.

Sizin bu durumda yapabileceğiniz tek bir şey var oda dilekçe yazmak. Dilekçe yazıp fiber internet isteyeceksin. Elinden geliyorsa civarda yaşayan tanıdık varsa onlarada söyle çünkü 1 kişi için çekmeleri çok zor ama 4-5 kişi isterse o zaman kablo çekebilirler.

Haa dersin ki benim maddi durumum çok iyi o zaman metro ethernet çektir evine,aylık 5bin civarı ücreti var. İyi forumlar dilerim

Evet biraz ilginç bir fikir maliyet olarak tüm mesafe için demiyorum benim hat üzerinde ne azından belli bir kesimi fiber döşemek gibi bir fikirdi. Fiber isteyecek etrafımdaki evlerde zannetmiyorum hiçbirinde interent kullanımı yok. Ve az sayıdalar zaten. VDSL güçlendirme yapmak için yada yeni santrali evimin altıan bile kudrurabilirim eğer yaparsalar :D Evimin altında santral isterim yani hoş :D

xXXrayXXx

Uzman üye
22 Nis 2014
1,386
0
Trabzon
Merhaba, öyle bir şey olması için çok masraf olur. Yetkililer size uyguna yapacaktır. Diğer türlü zor olur. Kendiniz için..

Evet masraf olarak sadece kablo masrafı3 bin lira cıvarında oluyor ki bunu bir borunu içinde geçirmekte gerekiyor ki bu daha da maliyetli oluyor. Aslında illaki ki fiber istemek değil amacım sadece sinyalimi daha güçlü alabilmek. :D Gerekirse oturduğum binanın boş bir katına santral bile kurdurtabilirim sorun yok :D

LosT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Şub 2015
8,117
31
-
Bildiğim kadarıyla santral/kablo/modem hepsi fiber destekli olması lazım. Santral destekliyor ve böyle bir şey mümkün diyelim. 1500 metre fiber kablonun yaklaşık maliyeti 8.000 TL. Servis sağlayıcına ödeyeceğin miktar aylık 100 TL minimum. Fiber destekli modem 1.000 TL'ye yakın. Dertsiz başına dert açarsın. İlla yapacağım diyorsan bölge müdürlüğünden bilgi almanı tavsiye ediyorum.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.