İnternet Hız Birimleri

Me Gusta

Katılımcı Üye
25 Haz 2012
705
0
.
Merhaba.Bu Konumda İnternet Hız Birimlerini Anlatacağım.Anlatma Sebebim Bilinçsiz İnsanların Kötü Dolandırma Oyunlarına Kanmamasını Sağlamak. Peki İnternet Paketimizi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Öncelikle Byte Ve Bit'i Ele Alalım.Bu İki Terim Birbirine Karıştırılmamalıdır.Bit En Küçük Birimdir.Byte İse 8 Bitten Oluşur.Yani ;

1 Byte = 8 Bit

Kısaca Tüm Birimleri Açıklamak Gerekirsek,

Byte = B
Bit = b
Exabyte = EB
Exabit = Eb
Kilobyte = KB
Kilobit = Kb
Megabyte = MB
Megabit = Mb
Gigabyte = GB
Gigabit = Gb
Terabyte = TB
Terabit = Tb
petabyte = PB
Petabit = Pb
Yottabyte = YB
Yottabit = Yb
Zettabyte = ZB
Zettabit = Zb

Şimdi Evimize İnternet Bağlatacağımızı Düşünelim.TTNET,Super Online,Smile ADSL Gibi Şirketlerle Görüşüyoruz.Bana Göre Hepsi Aynı.Bilinçsiz Olursanız Dolandırılırsınız. Şimdi Aşağıda Hangi Değerlerin Neye Karşılık Geldiğini Anlatacağım. Bu Hesaplamaları Öğrendikten Sonra Bilinki Dolandırılmayacaksınız Hesap İşlerini Kendiniz Yapabileceksiniz. Hızlı Ve Yavaş, Kötü Ve İyi Hızları Birbirinden Ayırt Edebileceksiniz.

Öncelikle;

1 Terabyte = 1024 Gigabyte
1Gigabyte = 1024 Megabyte
1 Megabyte = 1024 Kilobyte
1 Kilobyte = 1024 Byte

Bu Yukarıda Gördüğünüz Birimler Depolama Birimleridir. Bu Birimlerin Sonuna /s Ya Da "Per Second" Yani ps Getirirseniz, Hız Birimi Olur.

Bizim Genelde Kullandığımız Birim Mbps Yani Megabit Per Second'dur.Yani Saniye Başına Düşen Megabit.

1 Megabyte = 8 Megabit

1 Mbps = 128 KB
2 Mbps = 256 KB
4 Mbps = 512 KB
8 Mbps = 1024 KB = 1 MB
16 Mbps = 2048 KB = 2 MB
32 Mbps = 4096 = 3 MB
64 Mbps = 8192 = 4 MB

Şimdi 50 Mbps Hızında İnternetimiz Olduğunu Düşünelim. 1 Megabyte,8 Megabit İse 1 Megabit,1/8 Megabyte'tır. Bu da Saniyede 6.25 Megabyte, 6400 Kilobyte İndirmemizi Sağlar.Peki Bunu Nasıl Hesapladık?

1 Megabit = 1/8 Megabyte
50 Megabit = 1/8 x 50 = 6,25 Megabyte

1 Megabyte = 1024 Kilobyte
6,25 Megabyte = 6,25 x 1024 = 6400 Kilobyte

Eğer Bu Hesaplamalar Bana Zor Geldi Ben Yapamam Diyorsanız, Aşağıda Vereceğim Link İşinizi Kolaylaştıracaktır.

http://www.birimcevir.com/bilgisayar-birimleri/bilgisayar-birimleri.aspx

Bu Link İle Daha Rahat Hız Birimi Çevirmeleri Yapabilirsiniz.Yalnız Mantığını İyi Kavrayın.Sadece Bir Kaç Matematik İşlemi.THT Üyeleri Yapar :)

Artık Bu Konuda Bilinçlendiğimize Göre Günlük Ne Kadar İndirme Yapıyorsak Kendimize Göre Paketi Seçebiliriz.Dolandırılmamaya Dikkat Edin Ve Ne Kadar İndirme Yaptığınızı İyi Bilin. Mesela Aylık 50 GB İndirme Yapıyorsanız Gidip 100 GB Kotalı İnterneti Almayın. Paranıza Yazık Olur Sadece.Hiç İndirme Yapmayanlar da Gidip 3 - 4 GB'lik İnterneti Almasınlar. İnanın Bana O Kota Hemen Doluveriyor :)

Evet Sevgili THT Üyeleri Toparlamak Gerekirse Hesap İşlerinizi İyi Yapın. Dolandırılmayın. Sürekli Sorgulayın. Benim Taktiğim Önce Bilinçsiz Bir Kullanıcı Gibi Görünüp, Satıcının Dolandırdığını Anladıktan Sonra Bilgimi Göstermek :)

Kolay Gelsin...

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.