Internet hız değerlerinin anlamları

-Lancer-

Katılımcı Üye
28 May 2013
302
1
C:
8 bit=1 BYTE
1024 BYTE=1 KB
1024 KB=1 MB
1024 MB=1 GB
1024 GB=1 TB

İnternet hızı “Mbps” olarak ifade edilir. Açılımı “Megabit per second” yani saniyedeki megabit değeridir.

İndirme hızı ise KB/s (saniyede indirilen Kilobyte), MB/s (saniyede indirilen Megabyte) gibi ifade edilir.

Şimdi yukarıda verdiğimiz bilgilerden yola çıkarak, 1Mbps’lik bir İnternet bağlantımızın olduğunu düşünelim. Bu durumda indirme hızımızın en fazla ne kadar olabileceğini hesaplayalım.

1Mbps yani saniyede 1 Megabit indirebildiğimiz anlamına geliyor. 8 bit = 1Byte yani 8b = 1B (Burada çok yanlışlıklar yapılıyor. Yukarıda da yazdığım gibi ‘b’ bit ‘B’ ise byte anlamına geliyor.) olduğuna göre;1 Megabit = 1/8 Megabyte(MB) tır. Yani, 1Mbps lik internetimizle yapabileceğimiz en fazla indirme hızı 1/8 MB/s dir. Bunu KB/s şeklinde hesaplayacak olursak: 1MB = 1024KB olduğuna göre, (1/8) X 1024 KB/s dir. Buda 128KB/s eder.

Kısaca, 1Mbps lik bir internetle en fazla 128KB/s ile indirme yapabiliriz.

8Mbps’lik bir internet bağlantımızın olduğunu düşünelim. Bu durumda indirme hızımızın en fazla ne kadar olabileceğini hesaplayalım.

8Mbps yani saniyede 8 Megabit indirebileceğimiz anlamına geliyor. 8bit = 1Byte olduğuna göre; 8Megabit = 8/8 Megabyte = 1MB tır. Yani 8Mbps lik internetimizle yapabileceğimiz en fazla indirme hızı 1MB/s dir.

Kısaca, 8Mbps lik bir internetle en fazla 1MB/s ile indirme yapabiliriz.

16Mbps’lik bir internet bağlantımızın olduğunu düşünelim. Bu durumda indirme hızımızın en fazla ne kadar olabileceğini hesaplayalım.
16Mbps yani saniyede 16 Megabit indirebileceğimiz anlamına geliyor. 8bit = 1Byte olduğuna göre; 16Megabit = 16/8Megabyte = 2MB tır. Yani 16Mbps lik internetimizle yapabileceğimiz en fazla indirme hızı 2MB/s dir.

Kısaca, 16Mbps lik bir internetle en fazla 2MB/s ile indirme yapabiliriz.

alıntıdır

cor-vo

Yaşayan Forum Efsanesi
23 Tem 2013
7,984
1
122
25 Mbps internetim var 6 mb/s'de indiriyom çok mutluyum :D Bir yana ilk bir kaç ay 50 Mbps hediye vardı, sizde Superonline'a geçin hepinizi bekliyorum :) (Eğer imkanınız varsa)

-Lancer-

Katılımcı Üye
28 May 2013
302
1
C:
bende 10 Mbps yeni geçtim.eski hızım 1 Mbps nasıl oyun indiriyordum hayret ediyorum.eskiden 1 Gb 5 saatte iniyordu şimdi yarım saat :):)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.