internet sitelerinden indirilen programlar güvenilir mi ?

kayserili subay

Yeni üye
6 Ağu 2019
45
0
hollanda
benim kafama takılan bir soru işareti var bu internet sitelerinden indirilen gerek programlar olsun gerek antivirüs olsun gerek oyunlar olsun vs vs bunlar ne kadar güvenli yani bunu sölermisiniz bi söylenti var internet üzeri indirilen antivirüsler programlar oyunlar da dosyaların içine keylogger rat trojan vs vs zararlı virüsler yerleştiriyolarmış öyle diyolar bu doğrumu acaba çünkü daha önce bilgisayarcı bi abi vardı bende ondan duymuştum mesela örnek verirsek tamindir sitesinden indirilen programların içine keylogger gibi zararlı yazılımlar çıkıyormuş ben bunu duyunca artık internet üzerinden program antivirüs vs oyun indirmiyorum sadece bildiğim bi kaç güvenilir büyük şirketlere ait internet siteleri var sadece onlara güveniyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:

PALA

Özel Üye
26 Mar 2018
12,753
33
İndirdiğiniz siteye göre değişir tabiki de ancak bilgisayarınızda bir tane anti-virüs olsun. Bu noktada kullanıcı bilgisi ve dikkati de çok önemli. Örnek veriyorum oynadığınız oyun için hile arıyorsunuz ve 10 kb'lık bir program buldunuz, onu indirirseniz haliyle bilgilerinizi de kaptırırsınız vs.

Liserjik

Kıdemli Üye
11 Ağu 2018
2,180
7
6
İnternet üzerinde mutlaka virus içerikli dosyalar vardır. Bu yüzden saygın kaynaklardan bu tür işlemleri yapmamız gerek. Ve programları kendi sitesinden indirmek de önemli bir husus. Ufak çaplı programları virus olduğundan şüphelenirseniz Sandboxie adlı yazılım ile çalıştırabilirsiniz. Sistem üzerinde sanal bir ortam oluşturacaktır ve kişisel cihazınıza zararlı yazılımlar erişemeyecektır.

Black Turtle

Adanmış Üye
28 Ocak 2015
6,614
35
Remote Admin
Hiç güvenmiyorsanız basit analizler yaparak virüs olup olmadığını anlıyabilirsiniz. Örnek ; virüs total analizi, sandbox lar vs, veya sanal pc kururarsınız bilgisayarınııza bütün uygulamaları orda açıp test ederseniz.

Ama dediğiniz gibi internet ortamında ki çoğu programlar .pdf , .doc vb dökümanların virüs , rat olabiliyor. Bu yüzden çok dikkatli olun. Benim konumada bakıp bilgi sahaibi olabilirsiniz ;

https://www.turkhackteam.org/zararl...z-araclarim-ve-kullanimlari-black-turtle.html

porsukhak

Uzman üye
23 Ağu 2017
1,753
2
T.Ü.R.K
İnternet üzerinde bir çok dosyanın içerisinde yararlı yararsız veya gereksiz bir çok dosyanın barındırdığı virüsler vardır başta farkına varmazsınız zamanla bilgisayarınızın yavaşladığını farkedersiniz ama görünürde yavaşlatan bir şey yapmadığınızı sanarsınız internet üzerinde her şeye dikkat edilmeli her " yükle " seçeneğine tıklanmamalı bir şey indireceğiniz zaman Youtube üzerinden izleyin aşamalı bir şekilde nereden nasıl yüklendiğine bakın ve öyle yükleyin bu sizin için daha güvenli olacaktır virüs taramasını haftalık yada aylık yapmanız da fayda var bu kullanım sürenize göre değişir cihazınızın sağlıcakla virüs taramasını eğer yapabilecek bir program bulamadınız yada güvenmiyorsunuz bu durumda yukarıda üstümün de dediği gibi basit analiz yöntemleri ile her şeyi net bir şekilde çıkarabilirsiniz . Sağlıcakla kalın İyi forumlar ..

Son düzenleme:

InSpy

Katılımcı Üye
21 Mar 2019
992
2
Merhaba, orjinal sitesi dururken başka kaynaklardan indirme yapmayınız. Crackli programlarda virüs olma olasılığı daha fazladır. Orjinal sitesinden indirdiğiniz programları serial key ile lisanslamaya özen gösteriniz. Genellikle bulaşan virüsler bu yüzden bulaşmaktadır.

S9NTX

Özel Üye
19 Ağu 2017
6,386
1,405
İndirdiğin siteye göre değişir ama sen güvenli sitelerden indirip kendi analizini yaparsan bir sıkıntı olmaz ama çoğu site dosyayi güvenli gibi gösterip kullanıcıyı kandırıyor o yüzden dikkatli olmak lazım

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.