İnternete Olabildiğince Anonim Olarak Dolaşma

Nonantiy

Moderasyon Ekibi Lider Yardımcısı
28 Haz 2020
1,983
1,078
Kayseri
İyi günler Türk Hack Team ailesi.
Bugün sizlere adım adım anonim olmayı anlatmaya çalışacağım.
604b9a6670380e1e98cef330.jpg

İnterente Anonim Olmak
KhJDZS.gif

İlk başta konuma tamamen anonim olmayacağınızı söyliyerek başlamak isterim. İlk başta sadece internete anonim bir şekilde dolaşmak istiyorsanız size önereceğim bellirli browserlar bulunuyor. En bilindiği Tor Browser. Bu tarayıcı ile internete giriş yaptığınızda birden fazla TOR ağına sizi dağil etmektedir. Bunun sayesinde normal bir web site yöneticisinin sizden pek bir haberi olucağını sanmıyorum. Tor Browser'ı kurmak Google Chrome'u kurmak kadar basit. Tor'un kendi internet sitesine giriş yapıp gönül rahatlığı ile kurulum yapabillirsiniz.
unknown.png

Hazır konumuz Tor browser'dan başladığına göre DuckDuckGo'danda bahsedelim. Google gibi bir arama motoru olan DuckDuckGo siz arama yaptığınızda sizinle ilgili hiçbir çerezi tutmaz. Bunun yanı sıra normalde Google gibi arama motorlarında çıkmayan .onion uzantılı sitelere erişmenizede yarar.
unknown.png

Tamam simdi diyelimki sadece browserınızda TOR ağını kullanmak istemiyorsunuz direk olarak bilgisayarınızda kullanmak istiyorsanız size bir tool göstermek isterim. Bu tool'un ismi Nipe bu tool direk olarak sizi tor ağına bağlamaktadır.
unknown.png

Bu tool'un kurulumuda kullanımıda oldukça basit. Kullanmanızı tavsiye ederim.

Bunların dışında size birde işletim sistemi önerisinde bulunabillirim. Tails isimli bu işletim sistemi debian alt yapısını kullanan oldukça güvenli ve internet anonimliğini savunan bir Linux dağıtımıdır. Bu işletim sistemini sanal makineye kurmanızı tavsiye ederim.
unknown.png

Bunun gibi birçok Linux dağıtımı bulunmaktadır. Bir diğer örnek vermem gerekirse bu örneğim Whonix olur. Aynı şekilde Whonix debian dağıtımının alt yapısını kullanan bir Linux dağıtımıdır. Bu sektörde oldukça popüler olduğunu söyliyebillirim. Eğer ikisinden birisini kullanmak istiyorsanız Whonix'i tercih etmenizi önemle ısrar ederim.

Temel olarak anonimlikle ilgili anlatıcağım şeyler bu kadardı. Onun dışında internete tamamen anonim olmak çok zor diyebillirim. Ekstradan bir şeyler eklemem gerekirse birçok uygulama veya firma sizin kendi güvenliğinizi ve gizliliğinizi hiçe sayıp hakkınızda birçok bilgi toplamaktadır. Eğer böyle şeyleri istemiyorsanız bu uygulamaları kullanmayı bırakabillirsiniz. Onun dışında bu dediklerimin hepsini uygulatıktan sonra internette yasal olmayan davranışlarda bulunmayın. Unutmayınki internete hiç bir zaman tam anlamıyla anonim olamassınız.

İyi günler dilerim sağlıcakla kalın.

'PedroDavis

Kıdemli Üye
24 Haz 2015
2,336
190
112
Elinize sağlık, en başında da belirttiğiniz gibi internette tamamen anonim olunmak diye bir şey yok.

21 Haz 2021
103
18
/tmp
Maalesef anonimlik odaklı servisler kullanışsız bence. Mesela TOR çok yavaş ve bağlandığınız node güvensiz ise sıkıntı. Duckduckgo her şeyi bulamıyor. JS ve Cookieleri engelleyince siteler sapıtıyor.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.