İnternette Takip Edilmek Ve Önlemler

Voldemort

Üye
30 Nis 2020
220
1
Merhaba Turk Hack Team Ailesi bu konu da sizlere internette gezinirken takip ediliyormuyuz,ne amaçla takip ediliyoruz ve bu durumu nasıl önleyebiliriz gibi başlıkları açıklamaya ve bu gibi durumlar da biz kullanıcılar için farkındalık oluşturmaya çalışacağım

Öncelikle takip edilmek veya izlenmek derken neyi kastettiğimi açıklayayım;Biz kullanıcılar web de gezinirken ,bir konuyu araştırırken Google gibi platformlar bizleri izleyerek hangi konulara baktığımızı web de daha çok ne ile meşgul olduğumuzu incelerler yani takip ederler. Burada ki amaçları ne diye bir soru sorabilirsiniz bu gibi platformların kaynağı insandır yani biz kullanıcılar,bu nokta da kullanıcı gizliliğinin bir önemi yoktur.Bizden verileri alırlar diğer platformlar ile paylaşırlar amaçları ise kullanıcıyı analiz ederek genel de reklam v.s için kullanmak oluyor.Bu durum sadece internette gezinirken olan birşey değil aslın da yaşadığımız bu çağda hayatımız ın her alanın da bir şekil de takip ediliyor ve verilerimiz alınıyor ben belki de sadece bu olayın küçük bir kısmını aktarıyorumdur günümüz de çoğu kişinin elinin altın da internet var ve bu durum herkes için geçerli olabiliyor.
Örnek verecek olursam herhangi bir ürünü merak ediyor ve satın almak istiyoruz alışveriş sitesine giriyoruz birtakım araştırmalar yapıyoruz bir süre sonra çıkıyoruz ve alakasız bir site de o ürün ile ilgili reklamlar çıkmaya başlıyor bu nokta da sizin ile alakalı veriler alınıp paylaşıyor ondan sonra reklam v.s olarak önünüze gelmiş oluyor.Kimi kullanıcılar bu konular da bilinçli kimileri ise ya farkın da yada farkın da olmadan bu gibi platformlar üzerinden işlemlerini yapmaya devam ediyor.Aslın da Google ve benzeri platformlarda istediğimiz kadar tarayıcıda ki geçmişi silelim verilerimiz bir kenara saklanıyor ve kullanılıyor ondan dolayı bu gibi platformlar da gizlilik pek mümkün gibi görünmüyor.Ben daha açıklayıcı olması için herhangi bir siteye girdim aşağı da göründüğü gibi birden çok platformun biz kullanıcıları takip ettiğini gördüm

Gösterdiğim örnekte olduğu gibi birden çok platform tarafından verilerim yani girdiğim yerlere ait bilgiler alınmaya çalışılıyor.Peki bizler bu durumu önleyebilirmiyiz bir bakıma bu mümkün gibi görünmekte çünkü kullanıcı gizliliğini pek de önemsemeyen platformlar olduğu kadar bunun aksi bir şekil de gizliliği ve veri korunmasını önemseyen platformlar da bulunmakta en azından iddiaları o yönde biz kullanıcılar da Google benzeri platformlar ın bu tarz uygulamalarından rahatsız olup daha güvenli olarak gördüğümüz farklı platformlara yönelebiliyoruz ben de bir kaç araştırma yaptım ve deneyimledim hem kullanıcıların farklı alternatif arayışlarına bir fikir hem de konumun esas amacı olan takip edilmeye farkındalık oluşturmaya çalıştım gelin diğer alternatiflere bir göz atalım örneğin Duckduckgo adlı platform onlardan bir tanesi veri gizliliğine önem verdiğini ve hiç bir şekil de kullanıcıyı takip etmediğini verilerini almadığını iddia etmekte ve bu yönden kullanışlı bir uygulama gibi görünüyor.

Bu uygulama IP adresimiz de dahil hiçbir kişisel bilgiyi toplamadığını söylemekte Bir çok kullanıcı artık Google gibi platformlar ın yerine bu uygulamaları kullanmakta ben de deneyimledim ve aramalarınızı kaydetmeyip artı olarak Google dan daha kullanışlı bir uygulama olduğunu gördüm aslın da verilerimizin kaydedildiğini ve kullanıldığını anladığımız da kullanıcı olarak ister istemez rahatsız oluyoruz ve bu gibi alternatif uygulamalara yönelme ihtiyacı duyuyoruz hiç bir kullanıcı gönüllü olarak verilerinin kullanılmasını istemez.Ben Duckduckgo dışın da gizliliğe önem veren ve kişisel verilerinizi saklamadığını iddia eden bir kaç arama motorunu da bu konu da belirtmek istiyorum onlardan bir tanesi de Qwant adlı arama motoru Qwant aramaları kaydetmediğini ve reklam için verilerinizi hedeflemediğini iddia ediyor ve bir çok yönden baktığımız da Duckduckgo ile bazı benzer noktaları var kullanıcı arayüzü ise sade ve kullanışlı

Bahsetmek istediğim bir diğer uygulama ise Swisscows adlı bir arama motoru gizlilik odaklı olmasının yanı sıra çocuklar için de çocuğa uygun arama motoru olan bu uygulama aileler için gayet kullanışlı gibi duruyor IP adresinizi dahi saklamamakta ,bu arama motoru gizlilik açısından ilk 5 sırada olan arama motoru ben de araştırdığım zaman gayet kullanışlı olduğunu gördüm ve deneyimledim Google alternatifi arıyorsanız tavsiye edebilirim.

Farklı arama motorlarını kullanarak daha doğrusu gizliliğe önem verip verilerimizi almadığını iddia eden arama motorlarını kullanarak önlemler alabiliriz veya daha da farklı alternatiflere yönelebiliriz.İnternet ortamın da bir çok kullanıcın farketmeden veya farkın da dahi olsa verilerini kullanan platformlar da zaman geçirmesi bir çok yönden kullanıcıya zarar verebilir kişisel bilgilerimizin başka yerlerde saklanması rahatsız edici bir durumdur.Ben bu konu da bu gibi bir duruma dikkat çekmeye neler yapabiliriz,ne gibi önlemler alabiliriz i anlatmaya çalıştım en azından farkına varıp birkaç önlemi anlatmaya çalıştım umarım yararlı olmuştur.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Feqtico

Junior Hunter
24 Haz 2020
679
211
/root/
Yazıları biraz büyütüp 1-2 foto ekleseydin çok daha şık olurdu bence

Eline sağlık :):

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.