İos İşletim Sistemi Nasıl Ortaya Çıktı- Nedir? / SessizKapler

SessizKalpler

Kıdemli Üye
17 Ocak 2016
4,911
21
.
İos İşletim Sistemi Nasıl Ortaya Çıktı- Nedir? / SessizKapler​

Merhaba arkadaşlar bu konumda sizlere İOS işletim sisteminin nasıl ortaya çıktığı ve tarihçesi hakkında bilgi vermeye çalışacağım izniniz ile başlıyorum: Öncelikle İOS isminin değiştirilmeden önceki ismi ile de İphone Os işletim sisteminin şirketi Apple’dır. İOS açılımı ile iPhone Operating System adlı işletim sisteminin ortaya çıkış tarihi 9 Ocak 2007 olarak bilinmektedir. Yayınlanış tarihi ise ortaya çıkış tarihinden 5 ay sonra yani Haziran ayı olarak kayda geçmiştir. İşletim sistemi yazılım açısından 4 bölümden oluşmuştur. Bu bölümler sırası ile Core OS, Core servisleri, Medya ve Cocoa Touch olarak sınıflandırabiliriz. İOS işletim sisteminin kurucusu dünyayı sallayan Steve Jobs’dur kendisini buradan saygıyla anıyoruz konu açılmışken bence Teknoloji dünyasını sallayan iki kişi bulunmakta birincisini yukarıda belirttim diğer kişi ise Bill Gates’dir bu iki adam benim için gerçekten saygı değer kişilerdir her neyse konuyu dağıtmadan devam edelim. İos işletim sisteminin bir diğer ismi de OX X’dir Bilgisayarlar için kullanılan MAC işletim sisteminden türetilmiş bir işletim sistemidir. İOS işletim sistemi ilk olarak telefonlar için geliştirilmiş sonrasında iPod touch ve iPad gibi cihazlarda kullanıma sunulmuştur.

İos ilk ortaya çıktığında sadece fabrika tarafından yüklenen uygulamalar kullanılıyor idi yani hiçbir geliştirici uygulama geliştirmiyordu daha doğrusu geliştiremiyordu demek daha doğru olur bunu fark eden. Steve Wozniak adlı bilgisayar mühendisi geliştiricilerin uygulama geliştirmesini savundu ve bu konuda çağrışımlarda bulundu. Birkaç ay aradan sonra aynı yıl Ekim ayı içerisinde Apple’ın mükemmel bir SDK geliştirildiği duyuruldu ve 2008 yılının şubat ayından bu geliştirici kiti tüm geliştirici camiasına sunuldu. Mart ayında ise beta olarak sürüm güncellemesi aldı. Ondan sora belirli yıl aralıkları ile güncellemeler almaya devam etti bu güncelleme tarihleri sırası ile: iOS 4,-21 Haziran 2010, iOS 5-5 Ekim 2011, iOS 6-19 Eylül 2012, iOS 7-10 Haziran 2013, iOS 8-3 Haziran 2014, iOS 9-8 Haziran 2015 iOS 10-13 Eylül 2016, iOS 10.2.1-24 Ocak 2017 olmak üzere sıralayabiliriz.

İos işletim sisteminin dikkat çeken özelliklerinden biri dışarıdan hiçbir şekilde uygulama yüklenememesidir. Hatta uygulamayı es geçersek en ufak bir müzik bile dışarıdan yüklememiz imkansız denecek gibidir Kapalı kaynak olduğundan dolayı dışarıdan müdahale engellenerek Root olayını engellemiş bulunmaktadır. Bu özellikler işletim sistemine virüs bulaşmasını engelleyerek güvenlik açısından liderlik vermesini sağlamaktadır bu yüzden bir çok ünlü, siyasi kişilerde sık rastlanmaktadır ayrıca fiyat bakımında İos işletim sistemine sahip telefonların dudak uçurtmasını da güvenli olması ile ilişkilendirebiliriz. İOS işletim sisteminin birazda teknik detaylarına girer isek: Mac OS X/Unix ailesinden Proprietary EULA lisansına sahip Darwin çekirdeği kullanılmış, ARM platformuna sahip C, C++, Objective-C programlama dillerinden harmanlanarak yazılmış, Multi-touch, GU ara yüzüne sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Hukuki açıdan bilgi vermek gerekir ise Android ile bir çok mücadelesi olmuştur aralarından ki patent davaları gündeme bir çok kez çıkmıştır. Bununla birlikte Apple, Android’e karşı 83 adet dava kayıp etmiştir. Konuyu fazla uzatmadan sonlara doğru gelelim Apple gerçekten kendini aşmış bilindik günümüzün mobil işletim sistemlerinden biri bundan belki 10 yıl sonra bile liderliğini koruyacak alt yapı ile imzasını atmıştır. Fakat Android gibi bir rakibi olduğu sürece bu çekişmelerin devam edeceği kesindir. Kişisel olarak değerlendirmem gerekirse maddi olarak apple işletim sisteminin sahip olduğu telefonların bütçesi gerçekten pahalı ve standart bir bireye göre olduğunu düşünmüyorum başka bir konumda görüşmek üzere bu konu tamamen tarafımca yazılmıştır rakamsal ve tarihsel değerleri için internetten yararlandım. İyi forumlar dilerim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.