Iphone ekran görüntüsünü pc'ye aktarma

'Black-Ghost

Yaşayan Forum Efsanesi
19 May 2008
7,877
17
36
Çanakkale
İnternette sıklıkla sorulan iPhone iPad sorularını araştırırken bir arkadaşın ekran görüntüsünü bilgisayara eş zamanlı olarak aktarmanın mümkün olup olmayacağını sorusunu gördüm ve hemen araştırmaya başladım. Kısa bir araştırma ardından bunun herhangi bir jailbreak (iOS cihazların işletim sisteminin kırılması veya Apple güncellemeleri dışında cihaza müdahale edilmesi) uygulamasına gerek kalmadan orjinal iOS ile mümkün olduğunu test ederek onayladım. Gayet basit bir biçimde siz de ekran görüntünüzü birebir şekilde bilgisayarınıza aktarıp video olarak kaydedebilirsiniz.

Aslında bu özellik Apple TV'lere görüntü aktarmak amacıyla iOS cihazlarımıza eklenen AirPlay özelliği sayesinde oluyor. Yani ben size burada AirPlay özelliğinin nasıl kullanıldığı bilgisini de aktarmaya çalışacağım. Eğer bir Apple TV'niz yoksa yapmanız gereken işlemler şu şekilde.

Aşağıda linkini verdiğim Reflector isimli yazılımı bilgisayarınıza indirmelisin. Bu yazılım hem PC hem de MAC ortamı için kullanılmakta.

Reflector Airplay Receiver - Mirror an iPhone or iPad to a Mac or PC

Yazılım ücretsiz ve ücretli olarak iki şekilde sunulmuş. Aralarındaki tek fark ücretsiz sürümde maksimum 10 dakikaya kadar görüntü kaydı yapabiliyorsunuz. Yazılım minimum OS X 10.6.8 veya Windows XP üzeri işletim sistemi ile çalışıyor.

Ben deneme amaçlı ücretsiz versiyonu indirdim. PC'ye kurulum işlemini yaptıktan sonra yazılımı çalıştırın. Yazılım sağ alt taraftaki bölüme ikon olarak yerleşiyor ve arka planda sürekli çalışıyor. Görüntü aktarma işleminizin çalışması için cihazınız ile bilgisayarınız aynı ortak ağ (Kablosuz ağ) içerisinde bağlı olması gerekli.

Bu aktarma işlemi için iOS cihazlarımıza herhangi bir uygulama kurmamıza gerek yok. Gelelim iPhone / iPad ile yapacağımız işleme.

iphoneturkey-biz-airplay-video-mirroring-04.png

Cihazınızın alt tarafında bulunan HOME tuşuna 2 defa hızlıca basın. Böylelikle Multitask menüsü ekranın altında belirir.Bu ekranı soldan sağa doğru 2 defa kaydırın.

Aktarım sağlandığında ekran üzerine sağ tuş ile tıklarsanız. Birkaç ayar görürsünüz. Buradan cihaz rengini değiştirebilirsiniz.

Kayıt İşlemi: Ekran üzerine tıkladığınızda START RECORDING linkini göreceksiniz. Tıklarsanız ekran kaydı işlemi başlayacaktır. Zaten üst tarafta sayacın çalıştığını görebilirsiniz. Yine bitirmek içni ekran üzerine sağ tuş tıklayıp STOP RECORDING derseniz de kayıt işlemini tamamlarsınız. Bu işlemin ardından videonuzu nereye kaydedeceğinizi seçip MP4 formatında işlemi sonlandırabilirsiniz.

*** ÇOK ÖNEMLİ NOT: BU İŞLEMİ YAPABİLMENİZ İÇİN MINIMUM iPhone 4S, iPhone 5, iPad 2 or the yeni iPad CİHAZLARINDAN BİRİNE SAHİP OLMANIZ GEREKİYOR. DAHA ESKİ CİHAZLARDA MAALESEF GÖRÜNTÜ AKTARMA İŞLEMİNİ YAPAMAZSINIZ.

iphoneturkey-biz-airplay-video-mirroring-05.jpg

Daha detaylı bilgi için :

AirPlay ve Apple TV | iPhone ve iPad Türkiye

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.