Iptables Kurallarını Sıfırlama ve Bash Script ile otomatik kural oluşturma

Moyré

Kıdemli Üye
27 Şub 2013
3,277
0
scrabble.psd
Hergün bir Linux sunucu kuruyorsanız eminim ki, İptables kurallarını elle oluşturmaktan bıkmış ve/veya direk service iptables stop,service iptables save,chkconfig iptables off komutunu koşturup bu dertten kurtulduğumuzu inkar edemeyiz

Ama unutmayalım ki, Linux’ta iptables bir vazgeçilmezdir. Çoğu zaman Juno saldırılarını bununla engellemişliğim olmuştur desem inanırmıydınız.:)
İptables kuralları nasıl sıfırlanır ?

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 #!/bin/sh echo "Iptables kurallari sifirlaniyor..." sleep 1 iptables -F iptables -X iptables -t nat -F iptables -t nat -X iptables -t mangle -F iptables -t mangle -X iptables -P INPUT ACCEPT iptables -P FORWARD ACCEPT iptables -P OUTPUT ACCEPT service iptables save service iptables restart

Yukarıdaki kodları ya manual kopyalayıp Shell üzerinde koşturmanız gerekiyor ya da bir bash script dosyası oluşturup ve çalışması için chmod 777 izni verip iptables kurallarını sıfırlayabiliriz.

Yukarıdaki kodları bu dosyaya yapıştırın

1 nano iptabv1.sh

Dosyanın çalışması için chmod veriyoruz.

1 chmod 777 iptabv1.sh

Dosyayı çalıştırmak için;

1 ./iptabv1.sh


Kodları kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Açmak istemediğiniz portları Inbound ve Outbound kısımlarından silebilir,yeni kurallar ekleyebilirsiniz.
Not : cPanel üzerinde Output Drop yapınca bazı servislerin özellikle Lisans için dışarıya çıkmak istediğinde problemler oluşabiliyor. Eğer dışarıya çıkan portları kapatmak istemezseniz aşağıdaki komutu koşturabilirsiniz.
 
Son düzenleme:
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.