İşlemci bozuk mu?

24 Tem 2012
235
1
Kasa ilk elime geldiğinde takıp çalıştırdım ve işlemcinin fazla ısındığını düşünüp işlemci fanını söküp macunu sürdüm, macunu biraz fazla kaçırdığını fark edip fazla macunu silmeye çalıştım ıslak mendille, ardından kuru bezle sildim ve diş fırçası ile su taneciklerini almaya çalıştım. Ardından anakarta her şeyi bağladım çalıştırdım her şey normal çalışıyor ekrana görüntü gelmiyor yaklaşık 10sn sonra kapanıyor ve kendi kendine tekrar çalışıyor yine görüntü yok ama bu sefer ben müdahale etmedik sürece kapanmıyor. Sizce işlemcim bozuldu mu?
İşlemci: Intel i-7 740QM laptop işlemcisi.
İşlemciyi Google da aratırsanız su kaçmasının çok zor olduğunu anlayacaksınız.
Bu arada tüm parçaları çıkarıp denedim sorun aynı devam ediyor. Bir tek işlemciyi deneyemedim çünkü işlemci yatağına uygun işlemci yok elimde. Bios resetledim, ramleri teker teker farklı slotlarda denedim, ramleri silgiyle sildim. VGA'yı anakarta bağladım ama yinede sonuç vermedi. Bip sesi almak için speaker taktım ama bip sesi de gelmiyor.

ByZehirx

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Şub 2012
12,390
7
2,005
Dinlenmede.
Sıvı elektronik aksamların en nefret ettiği kaba dayılarindan biridir muhtemelen bir posta koyma durumu söz konusudur fon makinası var ise hayalet avcilari gibi müdahale etmen hiç birşey yapmamadan daha iyi gibi duruyor kanımca ☺️

TaoLao

Katılımcı Üye
4 Ara 2020
602
6
200
127.0.0.1
Merhaba, ıslak mendil kullanmanız 1. hatanız olmuş :) bu gibi durumlarda yumuşak ve kuru bir bezi hassas bir şekilde kullanınız, 2. hatanız ise ıslak bölgede diş fırçası kullanmak olmuş, fırça ile temizlerken ıslak su zerrecikleri fırçaya tutunur, siz fırçayı ileri geri yaptıkça etrafa dağıtırsınız su tanelerini..

Olabilecek 2 durum var, ya bahsini ettiğim su tanecikleri kısa devreye sebep oluyor, yada işlemci üzerindeki smd'leri kırabilmiş olma ihtimaliniz var, mümkün olduğunca bilgisayarı çalıştırmadan, kurutmaya çalışın, açılacaktır, ilerde oksitlenme yaparsa bu gibi sorunları yaşamanız kaçınılmaz olur diye düşünmekteyim. Ben bir uzman değilim. İyi forumlar.

24 Tem 2012
235
1
Merhaba, ıslak mendil kullanmanız 1. hatanız olmuş :) bu gibi durumlarda yumuşak ve kuru bir bezi hassas bir şekilde kullanınız, 2. hatanız ise ıslak bölgede diş fırçası kullanmak olmuş, fırça ile temizlerken ıslak su zerrecikleri fırçaya tutunur, siz fırçayı ileri geri yaptıkça etrafa dağıtırsınız su tanelerini..

Olabilecek 2 durum var, ya bahsini ettiğim su tanecikleri kısa devreye sebep oluyor, yada işlemci üzerindeki smd'leri kırabilmiş olma ihtimaliniz var, mümkün olduğunca bilgisayarı çalıştırmadan, kurutmaya çalışın, açılacaktır, ilerde oksitlenme yaparsa bu gibi sorunları yaşamanız kaçınılmaz olur diye düşünmekteyim. Ben bir uzman değilim. İyi forumlar.
1 gün geçti çalıştırdım sorun hala aynı. Smd lerin kırılabileceğini sanmıyorum işlemci laptop işlemcisi pinleri dikey. Macun iletken olduğundan ötürü resimdeki elemanlar kısa devre yapıyor olabilir mi diyecem ama onları temizledikten sonra bile sorun devam etmişti.

TaoLao

Katılımcı Üye
4 Ara 2020
602
6
200
127.0.0.1
Malesef çok birşey söyleyemeyeceğim, cihazın fişi takılı değilken açma tuşuna basçek yada basılı tutabilirsiniz, belki statik elektrik veya dolu kalmış kondansatör vardır, yada gerçekten bozulmuştur :/ İyi forumlar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.