İşlemci (CPU) Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir ve Nasıl Soğutulur? //'Conqueror

The Coηq

Uzman üye
30 Tem 2019
1,781
0
Merhaba TürkHackTeam Ailesi


Bugün sizlere İşlemci (CPU) Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir ve Nasıl Soğutulur? bundan bahsedeceğim.
CPU Sıcaklığı Neden Önemli?


Bilgisayar çalışırken donanımlar ısınır. Bunlardan birisi de işlemcidir. Bilgisayar çalıştıkça işlemci ısınır ve yeterince soğutulmaz ise bilgisayar yavaş çalışır veya aşırı ısınmadan dolayı kapanır. Bu sebeple CPU sıcaklığı bilgisayarın performansı açısından en önde gelir.CPU Aşırı Isınma Sorunları Neden Olur?


CPU aşırı ısınma, soğutma sisteminizin yeterince işlemciyi soğutmadığından kaynaklanır. Yüksek nitelikli olyunları oynamak ısınmaya sebep olmaktadır.

Soğutucu tozla kaplanması da ısınma nedenlerinden birisidir ve en sık karşılaşılan sorundur. Toz, soğutucunun soğutma verimliliğini azaltır. Sonuç olarak, CPU’nuz aşırı sıcaklıktan kurtulamaz ve en basit işleri yapamazsınız.

İşlemci ısınma sorunu yaz mevsiminde da sık olarak karşılaşılan bir sorundur. Özellikle yaz döneminde il değişikliği yaptıysanız ısınma sorunu ile karşılaşmanız muhtemeldir. Sık olmasa sa karşılaşılan bir durumdur.

Bir işlemci aşırı ısındığında, iki şeyden biri olur. İlk olarak, işlemci, üzerine baskı yapılan stresi hafifletmek için kendi gücünü azalt ve bilgisayarınız yavaş çalışır. İkincisi, mavi ekran ve bilgisayarın bütünüyle kapanması durumudur.
CPU Sıcaklığımı Nasıl Kontrol Edebilirim?


CPU’nuzun sıcaklığını kontrol etmek çok kolaydır. Windows kullanıyorsanız, sıcaklığı ölçmek için pek çok program vardır. Bunlardan iki tanesi HWMonitor, Speccy adlı uygulamalardır.İşlemcim Ne Kadar Sıcak Olmalı?


İşlemci sıcaklığı CPU’nun durumuna göre değişkenlik gösterebilir. CPU’lar çeşitli şekillerde dizayn edilmiştir. 80 ° C’lik bir sıcaklık, bazı işlemciler tarafından sorun olmasa da, bazılarında ciddi şekilde sorun olabilir. Ancak genelde bakıldığında CPU sıcaklığı normal kullanımda 40-55 derece arası olur. CPU sıcaklığı 65 derece üzerindeyse termal macun yenilemeyi düşünmelisiniz.

İşlemci modelinizden bağımsız olarak, ideal rölanti sıcaklıkları çok fazla farklı değildir. “Boşta”, bilgisayarı başlattığınızda hiçbir şey açmadığınızda ve işletim sistemi yoğum işlemler yapmıyorsa 30-40 ° C civarında bir ortalama rölanti sıcaklığı mükemmeldir.

Intel Core i5-9500, 100C’lik bir TJ işlevine sahiptir . Bu işlemciyi kullandıysanız, asla 70-80 ° C aralığının üstüne çıkmayın.

AMD Ryzen 5 2600X maksimum 95 ° C sıcaklığa sahiptir , bu sebeple sağlığını korumak için 65-75 ° C’nin altında tutmaya çalışın.
1. Soğutucu Tozunu Kontrol Edin


Bilgisayarın kasasını açtığınızda donanımlar kalın bir toz tabakasıyla kaplanmışsa, bir kutu basınçlı hava alın ve sisteminizdeki tozu boşaltın.2. Soğutucu ve/veya Termal Macunu değiştirin


Soğutucu tozsuzsa ancak yine de ısıdan kurtulamıyorsanız, özellikle de uzun süre kullandıysanız, değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Bazen soğutucu iyi durumdadır, ancak İşlemci üzrindeki termal macun yetersiz kalmıştır. Termal macunu tazeleyin.
3. Ayarlarınızı Azaltın


Isı emicinize erişemiyorsanız ve yoğun işlemler sırasında PC’nizin aşırı ısındığını fark ederseniz, bu zorlamayı azaltmayı deneyin. Oyunu oynuyorsanız, işlemcinize daha az baskı vermek için çözünürlüğü veya grafik alternatiflerini azaltın.4. Ek Hayranlar Ekleyin


Isı emiciniz iyi çalışıyorsa, makinenize ilave fan eklemeyi deneyebilirsiniz. Bu fanlar, soğutucuya işinde soğuk hava sağlayarak veya sıcak havayı sistemden alarak yardımcı olur.

Dizüstü bilgisayarlarda altına yerleştirilebilecek soğutma pedleri kullanmalısınız. Bunlar sisteme daha soğuk hava verir ve işleri serinletmeye yardımcı olur.
5. Odayı soğutun


Her şey başarısız olursa, makinenin içerisinde bulunduğu odayı soğutmayı deneyin. Yaz sıcaklığı, aşırı ısınma işlemcileri için büyük bir faktördür. Yaşadığınız yer nemli bir yerse işlemciniz bu durumdan daha fazla etkilenecektir.Saygılarımla'Conqueror
 

THT SON MESAJLAR

Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.