İşlemci Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

0x00

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Ocak 2011
7,959
8
Kasa içi donanımlardan en önemli olanı hiç şüphesiz CPU'lar, yani İşlemcilerdir. İşlemci montajı nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli, bunları beraber inceleyelim.(THT)
(THT)Dikkat!(THT)
Üzerinde çalışacağınız sistemin, elektrik ile bağlantısını tamamen kesmeden kasanın kapağını açmayınız!

(THT)Elektronik donanımlar için başbelası olan iki önemli konudan biri:(THT)

(THT)Elektrostatik Yük! (THT)

cpu_inst_007.jpg

(THT)
İşlemci, RAM gibi donanımlar 1-1.5 V gibi düşük gerilimler ile çalışmaktadır. İnsan vücudunda bazen giydiğimiz kıyafetler, dokunduğumuz materyaller vasıtası ile elektrostatik yük oluşmaktadır. Vücudumuzdaki bu yük elektronik aygıtlar için ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. Teknisyenler, donanımlara zarar vermemek için çeşitli yöntemler kullanmaktadırlar. (THT)
Örn: Elektro-statik Bileklik, Anti Elektrostatik T-Shirt ya da çalıştıkları iş yerindeki zemin elektrostatik malzeme ile kaplanması gibi önlemler almaktadırlar. Ancak standart kullanıcıların böyle bir imkanı olmadığından elektrostatik elektiriğe karşı dikkatli olmaları gerekmektedir.(THT)
(THT)
Donanımlarımızın elektrostatik yükten etkilenmemesi için donanımların üzerindeki bakır yüzeylerine dokunmayınız! (THT)(THT)Donanımlarınızı elinizde tutarken, a-me.tal kısımlarına dokunmaya özen gösterin.(THT)

(THT)Elektronik donanımlar için başbelası olan iki önemli konudan bir diğeri:(THT)

(THT)Isı problemi!(THT)

cpu_install2.jpg

Bunun önüne geçmek için, doğru fan seçimi ve termal macunun kalitesi son derece önemlidir. Katitesiz bir termal macun, faydadan çok zarara sebep olabilir. Uzun yıllar geçse de sıvılığını koruyabilecek, ısı iletimi iyi derecede olan kaliteli termal macunları tercih etmelisiniz.
(THT)
Son dönemlerde CPU'lardaki transistör sayılarının artması, beraberinde ısı problemlerini de beraberinde getirmiştir. Bu da son yıllarda kasa içi soğutma sistemlerinin gelişmesine sebep olmuştur.
Isı boruları ile soğutma yapan aktif (üzerinde fan olan) veya pasif (fansız) soğutucuların ortaya çıkması, daha büyük fanlı soğutucuların üretilmesi.. gibi sonuçları beraberinde getirmiştir.
(THT)

Kullanacağınız soğutma sisteminin kalitesi hem sisteminizin ömrünün uzamasına fayda sağlayacaktır, hem de sisteminizin performansının artışına katkı sağlayacaktır.
(THT)
(THT)Konu Tamamen Özgündür.(THT)

Son düzenleme:

powerHaci

Üye
31 May 2010
196
0
s.a kardes benim makina bir den kapandi kasaya elektrik geliyor trafo saglam baska kasa da denedim,CPU dan ola bilir diye yerinden cikarip takdim.bir yerde hata ondan ola bilir diye yorum yapmis bir kardesimiz ,ama degisen bir sey yok acaba fikir de bulana bilir misin .HP pavilion ( amd 64 ) vista home pro var makina da yardimci ola bilirmisiniz

0x00

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Ocak 2011
7,959
8
s.a kardes benim makina bir den kapandi kasaya elektrik geliyor trafo saglam baska kasa da denedim,CPU dan ola bilir diye yerinden cikarip takdim.bir yerde hata ondan ola bilir diye yorum yapmis bir kardesimiz ,ama degisen bir sey yok acaba fikir de bulana bilir misin .HP pavilion ( amd 64 ) vista home pro var makina da yardimci ola bilirmisiniz

Sorunlarınız hakkında yardım merkezinde konu açabilirsiniz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.