İşletim Sistemi Yavaş Çalışıyor

efebro38

Üye
27 Haz 2019
83
6
Öncelikle hepinize iyi akşamlar. İşletim sistemi olarak windows 11 kullanıyorum fakat sistemime yavaş geliyor , bilgisiyarımda ki özellikler ryzen 3 3200 u 8 gb ram 1 tb disk vega 3 ekran kartı var.Bilgisiyarım laptop. Ubuntu işletim sistemine geçmeyi düşünüyorum ve yazılımla ilgilendiğim için sizce daha hızlı olur mu ? C# , PYTHON gibi dillerler uğraşıyorum , oyun oynamıyorum sadece yayın ve yazılım için kullanacağım. Bunun içinde ubuntu işletim sistemi düşündüm sizce laptobum daha rahatlar mı veya başka hangi işletim sistemine geçmeliyim ?

denizkalma

Katılımcı Üye
14 Ocak 2021
976
264
Öncelikle hepinize iyi akşamlar. İşletim sistemi olarak windows 11 kullanıyorum fakat sistemime yavaş geliyor , bilgisiyarımda ki özellikler ryzen 3 3200 u 8 gb ram 1 tb disk vega 3 ekran kartı var.Bilgisiyarım laptop. Ubuntu işletim sistemine geçmeyi düşünüyorum ve yazılımla ilgilendiğim için sizce daha hızlı olur mu ? C# , PYTHON gibi dillerler uğraşıyorum , oyun oynamıyorum sadece yayın ve yazılım için kullanacağım. Bunun içinde ubuntu işletim sistemi düşündüm sizce laptobum daha rahatlar mı veya başka hangi işletim sistemine geçmeliyim ?
Neden yavaş

Herşeyi yüklersen tabi yavşlar hızlandırma programları kullan win 11 efsane çalışıyo bende
Ssd al

Arseny

Yeni üye
14 Kas 2021
29
5
Windows 11 cok yavas. Windows 10 pro ya gecebilirsin. Windows 10 pro 64 bit kur. Sanal virtual box i kur. Ve sanal pc icine ubuntuyu kursan bence daha mantikli olur. Bilgisayarinin ozelligi cok iyi

efebro38

Üye
27 Haz 2019
83
6
Windows 11 cok yavas. Windows 10 pro ya gecebilirsin. Windows 10 pro 64 bit kur. Sanal virtual box i kur. Ve sanal pc icine ubuntuyu kursan bence daha mantikli olur. Bilgisayarinin ozelligi cok iyi
Cevabınız için teşekkür ederim. Linux tabanlı işletim sistemler idaha hızlı olduğu için onlardan düşünüyorum. Öneriniz varsa faydalı olur.

'The Wolf

Kıdemli Üye
22 Nis 2021
4,043
2,565
Tanrı dağı
Windows 10 Kullanabilirsin.

'CaptainKanka

O Şimdi Asker!
14 Eki 2012
1,683
1,261
localhost/admin.php
arkadaşlar daha doğru bilgiler verelim ve lütfen tavsiye niteliğinde konuşalım önce saygı!
Dostum ssd alman mantıklı ancak w10pro da yorar sistemi.
Benim tavsiyem w10 home u kur ve ssd ile kullan. windowsta ubuntuya göre daha özgür olursun. İlerde bir uygulama lazım olur ubuntu versiyonunu bulamayabilirsin.

efebro38

Üye
27 Haz 2019
83
6
arkadaşlar daha doğru bilgiler verelim ve lütfen tavsiye niteliğinde konuşalım önce saygı!
Dostum ssd alman mantıklı ancak w10pro da yorar sistemi.
Benim tavsiyem w10 home u kur ve ssd ile kullan. windowsta ubuntuya göre daha özgür olursun. İlerde bir uygulama lazım olur ubuntu versiyonunu bulamayabilirsin.
Cevabınız için teşekkür ederim ama siber güvenlikle felanda uğraşmak istediğimden dolayı linux tabanlı bi işletim sistemi faydalı olucağını düşünüyorum. Tavsiye edeceğiniz bi işletim sistemi var mıdır , hem yazılım için hem siber güvenlik.

'CaptainKanka

O Şimdi Asker!
14 Eki 2012
1,683
1,261
localhost/admin.php
Cevabınız için teşekkür ederim ama siber güvenlikle felanda uğraşmak istediğimden dolayı linux tabanlı bi işletim sistemi faydalı olucağını düşünüyorum. Tavsiye edeceğiniz bi işletim sistemi var mıdır , hem yazılım için hem siber güvenlik.
o zaman kali linux veya backtrack öneririm. Ama tekrar söylüyorum kesinlikle windowstaki rahatlığı arayacaksınız

Arseny

Yeni üye
14 Kas 2021
29
5
Piyasadaki En İyi 10 İşletim Sistemi
Dünya çapında kullanılan en iyi işletim sistemlerini keşfetmeye hazır olun.
  1. MS-Windows
  2. Ubuntu
  3. Mac OS
  4. Fedora
  5. Solaris
  6. Free BSD
  7. Chrome OS
  8. CentOS
  9. Debian
  10. Deepin

En İyi İşletim Sistemlerinin Karşılaştırması

İşletim Sistemi AdıDesteklenen Bilgisayar MimarisiHedef Sistem VarsayılanıGüvenlik tehdidiİçin en iyisiFiyatİnternet sitesi
WindowsX86,
x86-64,
İşletme, Kişisel BilgisayarKocamanUygulamalar, Oyun, Tarama119 – 199 DolarWindows
Mac OS68k,
Güç PC
İşletme, Kişisel Bilgisayarİhmal edilebilirApple’a Özel UygulamalarBedavaMac OS
UbuntuX86,
X86-64,
Power PC,
SPARC,
Alpha.
Masaüstü / Sunucuİhmal edilebilirAçık Kaynak İndirme, APPSBedavaUbuntu
FedoraX86,
X86-64,
Power PC,
SPARC,
Alpha.
Masaüstü / Sunucuİhmal edilebilirKodlama, Kurumsal KullanımBedavaFedora
FreeBSDX86,
X86-64,
PC 98,
SPARC,
diğerleri.
Sunucu, İşletme, NAS,İhmal edilebilirAğ oluşturmaBedavaFreeBSD

En İyi İşletim Sistemi şunları yapabilmelidir:
Kritik bilgi işlem uygulamalarını çalıştırma.
Bir cihazın yazılım ve donanımını yönetme.
Bellek ve depolama tahsisi için CPU ile bağlantı kurma.
İşletim sistemi, bilgisayarınızı rahatça çalıştırmak için gerekli olan bir yakıttır. Bunu mümkün kılan birçok işletim sistemi var. İhtiyaçlarınıza ve rahatınıza uyan en iyi işletim sistemini seçin.
Oyun oynamak ve gezinmek gibi kişisel kullanım arıyorsanız, Windows sizin için mükemmeldir. Bir Apple cihazınız varsa, MAC OS kullanmaktan başka seçeneğiniz yoktur.
İşletmeler için Linux ve UNIX tabanlı işletim sistemi seçeneği vardır. Yukarıdaki listeyi ne seçerseniz seçin, karışıklıkları netleştirmenize ve doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır

'CaptainKanka

O Şimdi Asker!
14 Eki 2012
1,683
1,261
localhost/admin.php
Sade güncellemesiz bir win10 home ile win8 home arasında hız olarak hiçbir farklılık yoktur. Bunları minimum sistem gereksinimlerinden anlayabilirsiniz. Asıl sizi yoran arka plan uygulamaları. Bunları sizin yüklemenize gerek yok. W10 güncellediğinizde arkada otomatik hava durumu belirleyen işlem bile güncelleme ile gelir. Ondan dolayı home ilk versiyonu sade düz ve arkaplan sistem uygulamalarının en az haliyle w8 in ilk versiyonları aynı. Windowstan kopmayacaksanız w10home olmalı. Hız olarak W10home kali linuxtan biraz daha ağır ancak farkedilmeyecek kadar. Sadece Güncellemeleri kapatmanız bu bağlamda önemli olan konudur.

efebro38

Üye
27 Haz 2019
83
6
Sade güncellemesiz bir win10 home ile win8 home arasında hız olarak hiçbir farklılık yoktur. Bunları minimum sistem gereksinimlerinden anlayabilirsiniz. Asıl sizi yoran arka plan uygulamaları. Bunları sizin yüklemenize gerek yok. W10 güncellediğinizde arkada otomatik hava durumu belirleyen işlem bile güncelleme ile gelir. Ondan dolayı home ilk versiyonu sade düz ve arkaplan sistem uygulamalarının en az haliyle w8 in ilk versiyonları aynı. Windowstan kopmayacaksanız w10home olmalı. Hız olarak W10home kali linuxtan biraz daha ağır ancak farkedilmeyecek kadar. Sadece Güncellemeleri kapatmanız bu bağlamda önemli olan konudur.
Güncelsiz win 10u indirmem mi gerek yoksa direk kendi sitesinden indirip güncellemleri kapatmammı ?

'CaptainKanka

O Şimdi Asker!
14 Eki 2012
1,683
1,261
localhost/admin.php
Güncelsiz win 10u indirmem mi gerek yoksa direk kendi sitesinden indirip güncellemleri kapatmammı ?
indirip kurduktan sonra
hizmetler kısmından bazı hizmetleri kapatmanız gerekir bunlar sırasıyla
windows update
windows search
superfetch veya hızlı getir (ikisinden birisi yazar)
bunları kapatın ve ardından başlat çalıştır yapıp
msconfig yazarak önyükleme kısmından gelişmiş seçenekler yoluna giderseniz oradan işlemci sayısının tikini işaretleyip otomatik seçili olan 1 i artırıp tamam diyip çıkabilirsiniz yine msconfig sayfasından hizmetler kısmına (Format sonrası programları yükledikten sonra) girerseniz aşağıda tüm microsoft hizmetlerini gizle dedikten sonra ekranda kalan uygulamalar ve hizmetlerden istemediğiniz hizmetlerin tikini kaldırarak bilgisayarın başlangıcında çalışmasını, Görev yöneticisinden başlat sekmesi ile de programları engelleyerek stabilliği artırmayı, ccleaner ile çok yoğun pc kullanıcısıysanız günde bir kez taratmanızı tavsiye ederim

efebro38

Üye
27 Haz 2019
83
6
indirip kurduktan sonra
hizmetler kısmından bazı hizmetleri kapatmanız gerekir bunlar sırasıyla
windows update
windows search
superfetch veya hızlı getir (ikisinden birisi yazar)
bunları kapatın ve ardından başlat çalıştır yapıp
msconfig yazarak önyükleme kısmından gelişmiş seçenekler yoluna giderseniz oradan işlemci sayısının tikini işaretleyip otomatik seçili olan 1 i artırıp tamam diyip çıkabilirsiniz yine msconfig sayfasından hizmetler kısmına (Format sonrası programları yükledikten sonra) girerseniz aşağıda tüm microsoft hizmetlerini gizle dedikten sonra ekranda kalan uygulamalar ve hizmetlerden istemediğiniz hizmetlerin tikini kaldırarak bilgisayarın başlangıcında çalışmasını, Görev yöneticisinden başlat sekmesi ile de programları engelleyerek stabilliği artırmayı, ccleaner ile çok yoğun pc kullanıcısıysanız günde bir kez taratmanızı tavsiye ederim
yardımınız için teşekkür ederim.

Boothes

Yeni üye
7 Kas 2021
23
6
25
VATAN
Ubuntu işletim sistemi, veya Kali Linux işletim sistemine geçebilirsin. Hem daha rahat çalışır ve daha rahat hareket edersin. İyi Forumlar

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.