İtem satış sitesinden fiyat bilgisi çekme.

AhmeTHT

Katılımcı Üye
5 Mar 2016
405
2
İtem satış sitesindeki bir itemin fiyatının bilgisini alıp kendime bir izleme monitörü yapmak istiyorum. Ek olarak ürün x fiyatının altında satılıyorsa bunu algılamamı sağlayacak bir şey eklemek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Site ismini vermek yasak mı değil mi bilmediğim için isim vermedim.

16 Eyl 2019
242
7
hepsiburada sitesi için fiyat alarmı oluşturabilirsin
trendyol için favorilere eklemen yeterli fiyat düşerse bildirim gelir
başka site içinse arada bir girip bakmalısınız

PWX

Üye
19 Eki 2020
117
3
İtem satış sitesindeki bir itemin fiyatının bilgisini alıp kendime bir izleme monitörü yapmak istiyorum. Ek olarak ürün x fiyatının altında satılıyorsa bunu algılamamı sağlayacak bir şey eklemek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Site ismini vermek yasak mı değil mi bilmediğim için isim vermedim.

C# ve Selenium kulanarak çok basit bir şekilde çekebilirsin ama arkadaşın dediği gibi bu gibi eylemler için request kullanmakdaha kolay olur.

w1sd0m

Katılımcı Üye
28 Mar 2020
699
6
631
𐱃𐰀𐰢𐰴
Python için;
Request & BeautifulSoup kütüphaneleri ile verileri çekebilir, pandas kütüphanesi ile gelen verilerini kolayca düzenleyip işlem yapabilirsin. Nasıl yapacağına dair internette hazır videolar da mevcut.

İyi günler...

kiss4u

Üye
9 Şub 2019
240
10
Merhaba, Python'daki requests ve bs4 modülü ile otomasyon script'i tarzı bir şeyler yapabilirsiniz. Eğer VPS/VDS tarzı bir sunucunuz varsa orada da çalıştırarak 7/24 çalışmasını sağlayabilirsiniz. Öbür türlü kendi bilgisayarınızda çalıştıracaksanız bilgisayarınız kapalı olduğu takdirde bir işlem gerçekleşmeyecektir. Bir diğer husus da python destekli bir sunucu bulmanız. Genellikle yurtdışındaki firmalar dolar üzerinden satış yapıyor. Modüllerin kullanımından bahsedeyim;

requests ile siteye istek gönderirsiniz
bs4 modülü içerisndeki BeautifulSoup ile de siteye gönderdiğiniz istekteki belirli bir kısmı daha düzgün olarak alabilirsiniz

Basitçe kullanım şekli;

//İstek gönderilecek sitenin url'i belirtilir
Kod:
url = "https://www.turkhackteam.org"

//Siteye istek gönderilir ve bu istek daha kolay erişim açısından bir değişkene atanır. Bu değişken genellikle request , req veya r gibi şeyler olur.
Kod:
request = requests.get(url)

//İsteğimizi gönderip bunu bir değişkene atadıktan sonra bunu BeautifulSoup ile daha erişileilir bir hale getirelim. Bunun için BeautifulSoup'a sayfanın içeriğini ve kodları bölecek kütüphanenin adını(html,xml vs.) göndereceğiz. Sayfamızın kaynağı ise gönderdiğimiz isteğin içeriği olacak. Bu işlemi de genellikle soup adlı değişkene atarız.
Kod:
soup = BeautifulSoup(requests.content,"lxml")

//Sayfa kaynağına daha kolay bir şekilde erişebiliriz. Sıra sitede item fiyatlarının nerede tutulduğunu görmeye geldi. Sitenin kaynak kodlarını inceleyerek item fiyatının hangi etiket altında tutulduğunu öğrendikten sonra o etiketi seçeriz. Daha kolay erişim için item fiyatını inceleyip açılan ekranda item fiyatının üstine gelip sağ tık yapıp copy daha sonra copy selector derseniz otomatik olarak kopyalayacaktır.
Kod:
item= soup.select("copy select yaparak aldığımız kısmı buraya yapıştırıyoruz(tırnak işaretlerinin içinde olması önemli)")

//Daha sonra aldığımız değişkenleri bir liste içerisine atayacaktır, bunların sadece bilgisine ulaşmak için;
Kod:
for fiyat in item:
    fiyat = fiyat.get_text()
print(fiyat)

Bunu time veya date modülleri ile sürekli çalışacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.