İyi Bir Program Hazırlarken Dikkat Etmemiz Gerekenler

cor-vo

Yaşayan Forum Efsanesi
23 Tem 2013
7,985
1
122
İyi bir programda bulunması gereken özelliklerden bahsedeceğim.

1. İyi bir program mümkün olduğunca en az kod ile kısa ve öz olmalıdır. Kısa kodlarla oluşturulan programlar daha hızlı derlenir. Yorumlaması daha rahattır. Ayrıca programı öğrenecek kişiyi de kod yoğunluğundan kurtarır. Kişinin daha rahat öğrenmesine katkıda bulunabilir. Ayrıca programımız daha derli toplu olur.

Örneğin: 5 adet aynı sayıyı biz a+a+a+a+a şeklinde uzatarak da toplatabiliriz.Kısa ve öz olarak 5.a şeklindede toplatabiliriz. Kısa olan göze daha hitap eder.Kişiyi meraka ve öğrenmeye daha çok çeker.

2. İyi bir programda değişkenler mümkün olduğunca programla alakalı olmalıdır. Örneğin; dışardan bir çiftlikteki tavuk sayısını girmemizi isteyen bir program düşünelim. Bu tavuk sayısını a isimli bir değişkende de tutabiliriz. tavuksayisi adında bir değişkende de tutabiliriz. tavuksayisi değişkeni programın ilerleyen kısımlarda yorumlamasını daha da kolaylaştıracaktır. Çünkü program ilerledikçe değişken sayısı ve yoğun işlemlerden dolayı anlaşması zorlaşacaktır. Konuyla alakalı değişkenleri seçmenizi yorumlamasını kolaylaştırdığı için öneririm.

3. Program satırlarına kısa açıklama satırları eklerseniz anlaşılırlığı arttıracaktır. Öğrenen kişinin anlamasına katkıda bulunacaktır. // ile önemli satırlara kısa açıklama ekleyebilirsiniz.

4. İyi bir program daha da geliştirilebilir ve ilerletilebilir olmalıdır. Esnek olmalıdır.

5. Ekran çıktısı yine önemli. Ekran çıktısı programın ne iş yaptığını gösterir. Bunun için açıklamalar ve işlemler yeterince açık ve anlaşılır olmalıdır.

Star-Turk

Kıdemli Üye
2 Kas 2012
3,516
7
1. Maddeki verdiğiniz örnek yanlış olmuş.

Neden derseniz ?

Mesela ben "1+2+3+4+5" sayılarını toplayan program yapacağım.Sonucu bulmak için sayıları 5`lemi çarpmam lazım ?

Sizin dediğiniz şu şekilde doğrudur "5+5+5+5+5 = 25" yani aynı sayılar çarparak sonucu bulma "5.5=25" gibi yani farklı sayıları düşündüğümüzde yanlışlık oluyor :)

Star-Turk

Kıdemli Üye
2 Kas 2012
3,516
7
Birden fazla sayıyı toplamak istediğimizde; sayılar aynı ise 1+1+1+1+1=5 de diyebiliriz 5.1=5 de diyebiliriz .Farklı sayıları toplamak için ise kısa bir yol istersek son terim x son terim + 1 / 2 den bulabiliriz. Matematiksel olarak n.(n+1)/2

Örneğin yukarda verdiğiniz örnek 1+2+3+4+5=15

kısa yol ile 5.6/2 = 15

tabikii her zaman bunları kullanamayacağımız durumlar oluyor ozaman elle yazıyoruz yada işleme göre bir şey düşünüyoruz
Yanlışım varsa affola :)

Mantık doğru dediğiniz yöntem ilede yapılabilir.Ama yine farklı sayılar girilse sonuç farklı çıkmazmı ? Örnek ;

"3+4+5+6+2=20" 5.6/2=15

ben yanlış anladım ise k.b

Star-Turk

Kıdemli Üye
2 Kas 2012
3,516
7
Siz ardışık 5 sayı verdiğiniz için ben öyle bir formül söyledim
verdiğim formül ardışık sayılarda geçerli :)

// isterseniz sorularınızı özelden sorun post kasmayalım :)

tamam demek istediklerinizi anladım soru sormama gerek yok.Bazı işlevlerde kısa yollar kullanabiliriz programlar için ama her işlemde her kısayol olmuyor :)

suheyl_60

Üye
30 Haz 2007
85
0
Tokat
İyi hoş herşey çok güzelde, ah birde becerebilsek :) C ++ ile başladık fakülte sonradan c# a döndü kafalar allak bullak ortalama 18. Nasıl olacak bu iş bimiyorum hayırlısı artık. MuhammedMastar hocanın ders videoları vardı, askere gitti ücrete tabi tuttu dersleri. Artık zora girersek yapacak bişey yok. Güzel konu sağolun :)

cor-vo

Yaşayan Forum Efsanesi
23 Tem 2013
7,985
1
122
1. Maddeki verdiğiniz örnek yanlış olmuş.

Neden derseniz ?

Mesela ben "1+2+3+4+5" sayılarını toplayan program yapacağım.Sonucu bulmak için sayıları 5`lemi çarpmam lazım ?

Sizin dediğiniz şu şekilde doğrudur "5+5+5+5+5 = 25" yani aynı sayılar çarparak sonucu bulma "5.5=25" gibi yani farklı sayıları düşündüğümüzde yanlışlık oluyor :)

Maalesef yanlışlık göremiyorum. Ayrıca, hepsi aynı sayı. Zaten örnekte belirtmiş, 5 tane aynı sayıyı diye. :) Ayrıca, a+a+a+a+a ile, yani hepsinin 'A' harfi olarak gösterilmesinden de anlaşılabiliyor.

Farklı sayıyı anlatmadım ki ben örnekte. Fazla uzatmayın tartışma alanı değil bura ayrıca.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.